5 sposobów na wykorzystanie malwy w Twojej Materia Medica

Być może już podziwiałeś malwę (Althaea rosea) w ogrodach, na ścieżkach rowerowych lub w inne nasłonecznione stanowiska jako piękna i powszechnie stosowana roślina ozdobna. W końcu jej wspaniałe, wysokie łodygi z dużymi i żywymi kwiatami przypominającymi róże wymagają uwagi! Ale czy wiesz, że te oszałamiające kwiaty są również ziołem, które można wykorzystać w swojej materia medica? Warto zwrócić uwagę na jego delikatne, zmiękczające i łagodzące stany zapalne właściwości. Czytaj dalej, aby poznać 5 sposobów wykorzystania malwy w swojej materia medica.

5 sposobów na użycie malwy

1. Jako herbata łagodząca stany zapalne

Dobrze znaną właściwością malwy jest jej kojąca właściwość. Zioła łagodzące, takie jak malwa, pomagają łagodzić podrażnienia i stany zapalne, tworząc film na błonie śluzowej, z którą się stykają. Możesz użyć malwy jako herbaty ziołowej, aby złagodzić stany zapalne tkanek w przewodzie pokarmowym, moczowo-płciowym i drogach oddechowych (Skenderi, 2003).

Ponieważ większość ziół ma charakter intensywnie wysuszający, kiedy pojawia się nawilżające i śluzowate zioło, ważne jest, aby to zauważyć! Dodanie suszonego kwiatu malwy do naparu ziołowego to świetny sposób na zrównoważenie energetyki zbyt suchej formuły i złagodzenie podrażnień błon śluzowych. Kiedy nasze tkanki stają się gorące, suche lub zapalone z powodu czynników drażniących, takich jak sezonowe pyłki i toksyny środowiskowe, lub z powodu bólu gardła lub zjedzenia czegoś zbyt ostrego, malwa może być pomocna jako chłodząca i kojąca herbata.

Pod względem smaku malwa jest dość neutralna, co ułatwia łączenie jej z innymi ziołami w formule. Aby wydobyć więcej chłodzących właściwości malwy w herbacie, spróbuj przygotować ją za pomocą metody infuzji na zimno przez noc.

2. Jako płyn do płukania jamy ustnej, płukania i płukania

W ten sam sposób, w jaki malwa łagodzi stany zapalne w naszych drogach oddechowych, pokarmowych i moczowo-płciowych, może również łagodzić podrażnienia w jamie ustnej. Używanie malwy jako płynu do płukania ust i płukanki ziołowej to wspaniałe sposoby na łagodzenie stanów zapalnych w jamie ustnej i dziąsłach.

Jako płukanie gardła malwa może złagodzić objawy suchego kaszlu, chrypki i zapalenia migdałków (Holmes, 1989). Biorąc pod uwagę jego łagodny charakter, używanie malwy jako płynu do płukania ust i płukania można włączyć do prostej codziennej praktyki.

Podstawowy płyn do płukania jamy ustnej Hollyhock

Drukuj

Składniki

2 suszone kwiaty malwy
1 szklanka wody
opcjonalnie: 1 łyżeczka wódki

Kierunki

  Umieść kwiaty malwy w słoiku.

  Zalej malwę chłodną lub o temperaturze pokojowej wodą. Przykryj i pozostaw herbatę do zaparzenia przez noc (lub około 8 godzin).

  Odcedź kwiaty malwy z płynu za pomocą gęstego sitka do butelki lub słoika.

  W razie potrzeby dodaj wódkę, aby pomóc zachować płyn do płukania ust do 5 dni, jeśli jest przechowywany w lodówce.

  Płukać i płukać gardło płynem do płukania jamy ustnej codziennie przez 20-30 sekund.

  Przechowywać pod przykryciem w lodówce. Płyn do płukania ust utrzyma się przez 2-3 dni bez dodatku wódki.

3. Jako ziołowy płyn do mycia, kompres i okład

Malwa może być pomocnym sprzymierzeńcem przy ogólnych stanach zapalnych i podrażnieniach skóry, gdy jest stosowana jako ziołowa kąpiel, kompres lub okład. Chłodzące, łagodzące właściwości malwy są uważane za bardzo podobne do właściwości korzenia prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis), tylko nieco łagodniejsze z natury (Holmes, 1989).

Tradycyjnie w Brazylii uważa się, że liście malwy nakłada się bezpośrednio na obszar zapalny na ciele jako okład, podczas gdy na Bliskim Wschodzie śluz z malwy miesza się z ciastem i oliwą z oliwek, a następnie nakłada na nowotwory miejsc lub bezpośrednio na siniaki (Duke, 2008). Alternatywnie, w Peru, liście malwy gotuje się w oleju lub mleku, ugniata w okład i nakłada na opuchnięte miejsca (Duke, 2008).

Wykonywanie okładów z liści malwy może być również doskonałym narzędziem do łagodzenia podrażnień spowodowanych ukąszeniami i użądleniami owadów. Przed nałożeniem okładu możesz lekko odparować liście, aby stały się bardziej giętkie i mogły zginać się wokół skóry.

Choroby skóry wykazujące suchość, ciepło lub wilgoć są bardziej wskazane do stosowania malwy jako ziołowego przemywania i okładów (Holmes, 1989). Dowiedz się więcej o ziołowych kompresach i odżywkach tutaj.

4. Jedząc płatki i młode liście

Używanie malwy jako produktu jadalnego to świetny sposób na dodanie żywego koloru do żywności i uzyskanie zastrzyku flawonoidów w diecie. Chociaż pełny profil składników odżywczych i składowych malwy nie jest dobrze zbadany, doniesiono, że kwiaty zawierają flawonoidy i śluzowate polisacharydy (Skenderi, 2003). Podczas gdy młode liście malwy i pąki kwiatowe muszą być ugotowane przed zjedzeniem, płatki kwiatów malwy można jeść gotowane lub surowe (Duke, 2008).

Pamiętaj, że ponieważ malwa jest powszechnie sadzona jako roślina ozdobna, może być spryskana pestycydami lub potraktowana innymi chemikaliami, których nie chcesz spożywać. Pamiętaj też, aby przed jedzeniem sprawdzić wnętrze kwiatu malwy, na wypadek gdyby jakieś stworzenia zadomowiły się w środku.

5. Jako naturalny środek barwiący

Jedną z unikalnych właściwości czarnych i ciemnoczerwonych płatków malwy jest ich zdolność do barwienia różnych mediów! Chociaż wiele ziół ma bogate lub żywe kolory, nie wszystkie mogą zmienić wygląd naszych herbat i mikstur. Jednym ze sposobów wykorzystania malwy jest włączenie jej do ziołowych win, herbat i soków, aby nadać jej głęboki, bogaty kolor (Skenderi, 2003; Duke, 2008). Zauważ, że jest to specyficzne tylko dla czarnych i ciemnoczerwonych kwiatów malwy, a nie dla jaśniejszych odmian.

Innym sposobem wykorzystania malwy jako środka barwiącego jest naturalne włókno lub farba do włosów. W przypadku włókien ostateczny kolor to głęboki niebieskawo-lawendowy. Używanie malwy jako naturalnej farby do włosów może świetnie neutralizować żółtawe odcienie siwych włosów lub jako zioło uzupełniające w recepturach na naturalną farbę do włosów blond (aby nie wyszło zbyt „żółtawe”).

Prosta płukanka do farbowania włosów Hollyhock

Drukuj

Składniki

~ 152 ~ 1 szklanka świeżych fioletowych lub ciemnoczerwonych kwiatów malwy
4 szklanki wody

Kierunki

  Umieść kwiaty malwy w słoiku.

  Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie zalej malwę w żaroodpornym pojemniku. Przykryj i pozwól herbacie zaparzać się przez około 20 minut.

  Odcedź kwiaty malwy z płynu za pomocą gęstego sitka do butelki lub słoika.

  Pozostaw do ostygnięcia do letniej temperatury pokojowej lub schłodź w lodówce, aż będziesz gotowy do użycia.

  Po umyciu włosów pod prysznicem spłucz je naparem z malwy, rozprowadzając płyn po włosach od nasady aż po końce.

  Dobrze spłucz czystą wodą, a następnie kondycjonuj włosy, jeśli chcesz.

  Powtarzaj co tydzień, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Więcej niż kolejny ładny kwiat

Chociaż omówiliśmy tutaj tylko pięć sposobów wykorzystania malwy w twojej materia medica, malwa była tradycyjnie używana na całym świecie do mnóstwa innych celów. Niektóre z tych zastosowań zanikły we współczesnym zastosowaniu (takie jak mieszanie soku z malwy z pajęczynami, aby pomóc tamować krwawienie!), ale inne są nadal chętnie stosowane w różnych praktykach ziołowych dzisiaj (Duke, 2008).

Po głębszym przyjrzeniu się niektórym sposobom wykorzystania malwy w swojej materia medica, staje się jasne, że malwa to coś więcej niż kolejny ładny kwiat! W jaki sposób wykorzystasz dzisiaj malwę?

Dowiedz się więcej o kwiatach jadalnych i jak ich używać w naszym poście tutaj.

Zacznij budować swoją Materia Medica z tymi darmowymi stronami!

Jeśli chcesz zacząć komponować dla siebie monografie ziół, dołączamy bezpłatne pobieranie stron materia medica z naszego pięknie zaprojektowanego Dziennika Materia Medica. Zapraszamy do pobrania i wydrukowania tej czarno-białej monografii ziołowej, aby rozpocząć swoją materia medica!

Kliknij tutaj, aby pobrać

PRZYPISY

Duke, JA (2008). Podręcznik księcia biblijnych roślin leczniczych. Boca Raton, Floryda: CRC Press.

Holmes, P. (1989). Energetyka zachodnich ziół. Cotati, Kalifornia: Snow Lotus Press.

Skenderi, G. (2003). Ziołowe vademecum. Rutherford, NJ: Herbacy Press.