4 powody, dla których tymianek jest ziołem dla zdrowia zimą

Jest wielu ziołowych sprzymierzeńców, z którymi możesz cieszyć się podczas długich, mroźnych zimowych miesięcy.

Przychodzą mi do głowy takie pary jak czarny bez i oman, a może astragalus lub arcydzięgiel są dla ciebie bardziej odpowiednie. Jednak może cię zaskoczyć, że zioło schowane w szafce kuchennej, tymianek, jest kwintesencją zimowej przyprawy.

Chociaż jego pierwotne zastosowania ziołowe zostały w dużej mierze zapomniane na rzecz jego roli w kuchni, tymianek zajmował kiedyś ważne miejsce w materia medica zielarza i zasługuje na drugie spojrzenie dla współczesnego zielarza domowego – zwłaszcza zimą.~ 153~

Dzisiaj przyjrzymy się sposobowi, w jaki starożytni używali tymianku, a także 4 zastosowaniom tymianku jako zioła dla zdrowia zimą.

Tymianek: starożytna tradycja ziołowa

Botaniczna nazwa tymianku pochodzi od greckiego słowa thymos, co oznacza silny. Przez wieki to rozgrzewające i wysuszające zioło było znane ze swoich właściwości przeciwskurczowych, uspokajających, ściągających, antyseptycznych, zmniejszających przekrwienie i wiatropędnych.

Z wielu historycznych ziół, które omawiają tymianek, staje się jasne, że to zioło było szczególnie cenione na płuca i gardło i było wysoko cenione jako środek na trawienie. Culpeper, pisząc w 1653 roku, mówi nam:

„Jest szlachetnym środkiem wzmacniającym płuca, tak godnym uwagi, jak rośnie; nie ma też lepszego lekarstwa rosnącego na tę chorobę u dzieci, którą powszechnie nazywają kaszlem podbródkowym, niż on jest. Oczyszcza organizm z flegmy i jest doskonałym lekarstwem na duszność. Zabija robaki w brzuchu, a będąc godnym uwagi ziołem Wenus, prowokuje terminy, zapewnia bezpieczny i szybki poród kobietom w czasie porodu i przynosi poród. Jest tak nieszkodliwy, że nie musisz się obawiać jego użycia. Sporządzona z niego maść usuwa gorące obrzęki i brodawki, pomaga na rwę kulszową i otępienie wzroku, usuwa bóle i stwardnienie śledziony. Jest doskonały dla tych, którzy mają problemy z dną moczanową. Łagodzi bóle lędźwi i bioder. Zioło przyjmowane w jakikolwiek sposób do wewnątrz, bardzo uspokaja żołądek i usuwa wiatry” (Culpeper, 1653).

~ 652 ~ 4 Zastosowania Tymianku Jako Zioła Zimowego Zdrowia ~ 653 ~

Poniżej znajdują się 4 zastosowania tymianku na mroźne zimowe miesiące.

1. Płuca i gardło

Współczesny zielarz Leslie Tierra zauważa, że ​​tymianek działa jako środek wykrztuśny, przeciwkaszlowy i rozszerzający oskrzela i jest przydatny w ostrych lub przewlekłych problemach z oddychaniem, włączając kaszel i zapalenie oskrzeli.

Z tradycyjną reputacją zarówno środka przeciwskurczowego, jak i zioła wspierającego płuca, tymianek był kiedyś używany do leczenia krztuśca (Kings, 1898). Oprócz tego, że jest ziołem dla płuc, tymianek ma działanie kojące na gardło, gdy jest stosowany jako płukanka do gardła i może być pomocny w przypadku bólu gardła, zapalenia krtani i zapalenia migdałków (Hoffmann, 2003).

2. Promuj zdrowe trawienie

Innym obszarem doskonałości tymianku jest przewód pokarmowy, a zioło to ma reputację poprawiającego apetyt i trawienie. Jako wiatropędny i przeciwskurczowy może być pomocny przy gazach, kolkach, problemach ze skurczami i napięciem w przewodzie pokarmowym. Być może jest to jeden z powodów, dla których stał się tak popularną przyprawą do gotowania!

Ściągające działanie tymianku sprawia, że ​​jest on również przydatny w przypadku innego rodzaju zaburzeń trawiennych – biegunki (McIntyre, 2010). David Hoffmann zauważa, że ​​to samo delikatne działanie cierpkie działa dobrze na problemy z dzieciństwa, takie jak moczenie nocne (Hoffmann, 2003).

3. Zastosowania miejscowe

Zewnętrznie, rozgrzewająca, stymulująca natura tymianku może być dobrze wykorzystana w maściach na bóle stawów lub mięśni, lub jako maści lub płyny do przemywania skaleczeń i ran.

Według A Modern Herbal, miejscowe zastosowania tymolu, pochodzącego z tymolu, były niegdyś szeroko stosowane w medycynie:

„Tymol jest silnym środkiem antyseptycznym zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego; jest również stosowany jako dezodorant i środek miejscowo znieczulający. Jest szeroko stosowany do leczniczej gazy i wełny do opatrunków chirurgicznych. W swoim działaniu przypomina kwas karbolowy, ale jest mniej drażniący dla ran, natomiast ma większe działanie bakteriobójcze. Dlatego jest preferowany jako opatrunek iw ostatnich latach był jednym z najczęściej stosowanych środków antyseptycznych” (Grieve, 1941).

Chociaż całe zioło jest o wiele łagodniejsze i bezpieczniejsze w działaniu niż tymol izolowany, tymianek jest również przyjemnym ziołowym moczeniem stóp w celu zrównoważenia zdrowia skóry i paznokci podczas zwalczania infekcji grzybiczej.

4. Tymianek jako nerwoból

Wśród jego nowoczesnych zastosowań, zielarz Matthew Wood zauważa, że ​​jest to „bardzo silne lekarstwo, głęboko pogłębiające system” i pomaga rozproszyć nadmiar ciepła i rzadkiej flegmy, co po raz kolejny potwierdza wartość tymianku dla płuc. Zauważa jednak również, że jako środek uspokajający tymianek działa jako środek zwiotczający układ przywspółczulny i jest cennym ziołem rekonwalescentów dzięki zdolności do poprawy trawienia i odżywiania (Wood, 2008)

Anne McIntyre również odnosi się do właściwości nerwowych tymianku i mówi, że jest to wzmacniający tonik przy wyczerpaniu psychicznym i fizycznym oraz pomaga w łagodzeniu napięcia i niepokoju (McIntyre, 2010).

Jak wykorzystać tymianek

Gotowanie z tymiankiem

Oczywiście, tymianek nadal ma zasłużone miejsce w szafce z przyprawami. Nie tylko bogaty w żelazo i przeciwutleniacze (McBride, 2010), tymianek jest w stanie łączyć smaki z wieloma innymi ziołami i jest w domu w wielu różnych przepisach. Tymianek jest ważną częścią ziół prowansalskich, bliskowschodniego zaataru i karaibskiej przyprawy do szarpania i jest pożądanym składnikiem wszystkiego, od dań warzywnych i bulionów po kruche ciasteczka. Tymianek jest ceniony jako rozgrzewająca przyprawa, którą można włączyć do zimowych potraw, pomagając organizmowi chronić się przed zimnem.

Używanie tymianku jako herbaty

Przygotowując herbatę z tymiankiem, 2 łyżeczki suszonego ziela można zalać 1 szklanką wrzącej wody do trzech razy dziennie; W przypadku stosowania ekstraktu z tymianku można stosować 2-4 ml ekstraktu trzy razy dziennie (Hoffmann, 2003). Te wielkości porcji są przeznaczone dla osób dorosłych. Jako zioło kulinarne, tymianek sprawdza się również w przepisach na wody ziołowe, octy i miody.

Tymianek jest ogólnie uważany za bezpieczny zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, ale może nie być odpowiedni do stosowania w czasie ciąży ze względu na tradycję stosowania go jako środka emmenagogicznego (Brinker, 2001).

Jak możesz dowiedzieć się więcej o zimowych ziołach

Jeśli jesteś ciekawy innych ziół szczególnie odpowiednich do zimowych wyzwań, baza roślin Herbarium zawiera wiele obszernych profili ulubionych zimowych roślin, takich jak astragalus, echinacea, arcydzięgiel, dziewanna, oman omanowy i prawoślaz lekarski. Oprócz stale powiększającej się bazy monografii, członkostwo w The Herbarium oferuje również wiele pogłębionych artykułów na tematy zielarskie, których nie znajdziesz nigdzie indziej, a także dostęp do wspaniałych zniżek u naszych partnerów i na kursy Akademii. The Herbarium to tętniąca życiem wirtualna kolekcja zasobów, które pomogą Ci przenieść studia zielarskie na wyższy poziom.

Przyjdź, sprawdź Zielnik i zostań członkiem już dziś!

PRZYPISY

Brinker, Franciszek. (2001). Ziołowe przeciwwskazania i interakcje z lekami. Oregon: Eklektyczne publikacje medyczne.

Culpeper, Mikołaj. (1653). Kompletne Ziołowe. Pobrane z http://www.complete-herbal.com/culpepper/thyme.htm

Smutek, Maude. () Nowoczesne zioło. Pobrano z:  http://botanical.com/botanical/mgmh/t/thygar16.html

Hoffmann, David. (2003). Zielarstwo medyczne: nauka i praktyka medycyny ziołowej. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Felter, H.; Lloyd, J. (1898). Ambulatorium amerykańskie Kinga. Pobrane z: http://www.henriettes-herb.com/eclectic/kings/thymus.html

McBride, Kami. (2010). Kuchnia ziołowa. San Francisco, Kalifornia: Conari Press.

McIntyre, Anne. (2010). Kompletny nauczyciel ziołowy. Londyn, Wielka Brytania: Gaia.

Tierra, Leslie. (2003). Uzdrawianie ziołami życia. Berkeley, Kalifornia: Crossing Press.

Drewno, Mateusz. (2008). The Earthwise Herbal: Kompletny przewodnik po roślinach leczniczych Starego Świata. ~ 153 ~

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US