Motherwort Benefits + Recipe

Motherwort (Leonurus cardioda) to uderzająca roślina. Dorastając do 5 stóp, ma charakterystyczną kwadratową łodygę i przeciwległe liście rodziny lamiaceae. Liście tej rośliny są ząbkowane i mają kształt dłoni, machając ciepło wszystkim, którzy przechodzą obok (Chevallier, 2000). W tym poście omówimy zbieranie i stosowanie serdecznika pospolitego, a także korzyści z niego płynące.

Z rurkowatymi różowymi kwiatami ułożonymi w ciasno skupione okółki wokół łodygi, chronionymi kolczastymi przylistkami, ma rodzaj miękkiej dzikości. Motherwort poważnie podchodzi do ochrony swojego potomstwa, a ostre działki pokazują, że nie boi się wyznaczać i utrzymywać granic.

Siedlisko i uprawa

Motherwort jest odporny na strefy 4-8 i można go znaleźć na obszarach, gdzie gleba została naruszona (Plants For A Future, b.d.). Bez szczególnych wymagań co do nasłonecznienia lub jakości gleby, serdecznik może być uważany za chwast dla niewprawnego obserwatora. Możesz szukać tej rośliny tam, gdzie mieszkasz, na skraju lasów, w parkach lub w pobliżu szlaków (Chevallier, 2000).

Aby wyhodować serdecznik, stratyfikuj nasiona przez kilka tygodni przed siewem na zewnątrz wczesną wiosną. Nasiona kiełkują około dwóch tygodni i kwitną od połowy do późnej wiosny. Płodność tej rośliny sugeruje jej nazwa zwyczajowa i należy zadbać o zbiór, zanim roślina będzie miała szansę na samosiew (Hartung, 2011).

Zbieranie i przechowywanie

W przypadku preparatów ziołowych użyj nadziemnych części rośliny, aby wydobyć z niej korzyści. Zbierz serdecznik, gdy roślina jest na początku fazy kwitnienia. Przytnij roślinę, aby umożliwić ciągły wzrost lub przytnij ją do samej ziemi. Zmiksować przed suszeniem.

Odkryłem, że rozdrabnianie świeżego zioła na mniejsze kawałki do przechowywania daje ładniej wyglądający produkt końcowy. Poza tym, kiedy robię ten krok przed suszeniem rośliny, a nie po, mam tendencję do mniej kłucia się kolczastymi działkami.

Polecam przechowywanie tego zioła w twardym pojemniku. Pojemniki o miękkich ściankach, takie jak wszelkiego rodzaju torby, łatwo zostaną przebite przez te działki.

Właściwości

Motherwort nie jest szczególnie aromatyczną miętą; ma tylko niewielki procent lotnych olejków w porównaniu do wielu swoich kuzynów. Zamiast tego roślina ta zawdzięcza swoje działanie różnym składnikom, w tym irydoidom, labdanom i flawonoidom (Hoffmann, 2003).

Profil smakowy serdecznika jest zdecydowanie gorzki. Ze względu na gorzki smak nie robiłbym herbaty z serdecznika, ale niektórzy zielarze tak robią. Wolę pracować z serdecznicą przy użyciu glicerytu lub nalewki, a mimo to nie przepadam za nalewkami. Jestem bardziej w obozie uśmiechania się i znoszenia tego, ponieważ to jest dobre dla ciebie.

Korzyści i działania Motherwort

Zarówno naukowa (Leonurus cardioda), jak i popularna nazwa tego zioła wskazuje na jego zastosowanie. Motherwort jest użytecznym sprzymierzeńcem kobiet i tych, którzy szukają odwagi lub chcą wzmocnić serce. Przyjrzyjmy się bliżej, w jaki sposób te nazwy wskazują na zwyczaje i potencjalny związek między ludźmi a tą rośliną.

Po pierwsze, dobroczynne działanie serdecznika na układ jajowo-maciczny daje mu długą historię jako niezawodny sprzymierzeniec położnych i matek, ponieważ roślina ta może pomóc w pobudzeniu stagnacji cyklu miesiączkowego. Kiedy napięcie lub niepokój są związane z tłumieniem cyklu miesiączkowego, serdecznik jest niezawodnym sprzymierzeńcem ułatwiającym przepływ (Chevallier, 2000). Może pomóc złagodzić bóle rzekomego porodu, a także złagodzić zmiany menopauzalne (Hoffmann, 2003).

Nazwa naukowa tego zioła to Leonurus cardioda. Jest ziołem o lwim sercu i jako taka może wiele zdziałać, aby wzmocnić zarówno fizyczne, jak i energetyczne serce. Uważany za tonik zarówno dla układu nerwowego, jak i układu sercowo-naczyniowego, Loenurus może wzmocnić i ustabilizować serce. Zioło to ma historię stosowania w uspokajaniu kołatania serca, zwłaszcza tych wywołanych przez niepokój i napięcie (Hoffmann, 2003).

Korzyści te zostały potwierdzone badaniami farmakologicznymi, wraz z właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwutleniającymi i przeciwzapalnymi serdecznika (Wojtyniak i in., 2013). Zgodnie ze swoim imieniem daje i daje i daje swoim podopiecznym, a ty możesz do niej biec po pocieszenie i siłę w wielu różnych sytuacjach.

Gorzkie właściwości serdecznika pobudzają układ trawienny, tak jak inne gorzkie. Mimo to nie jest to zioło, o którym koniecznie myślimy, sięgając po gorzkę trawienną. Może to częściowo wynikać z ostrożności przy przyjmowaniu serdecznika w połączeniu z lekami nasercowymi (Hoffmann, 2003).

Korzyści i zastosowania Motherwort

Zalet Motherwort jest wiele. Wezwij serdecznik jako roślinnego sprzymierzeńca w przypadkach, gdy niepokój i/lub napięcie powodują stagnację w cyklu menstruacyjnym. Przyprowadź ją, aby radziła się w sprawach sercowych, gdy potrzebna jest siła i stałość. Kiedy czujesz się niespokojny w swoim intuicyjnym połączeniu lub masz trudności z przetrawieniem wydarzeń życiowych, serdecznik uspokoi cię i rozjaśni twojego ducha.

Miej odwagę Kochanie

Ten miód serdeczny jest prosty w przygotowaniu i łatwy sposób na włączenie tego zioła do diety.

Składniki
1 szklanka suszonych części nadziemnych pospolitego serdecznika (Leonurus cardioda).
⅔ szklanki miodu

Kierunki

    Zbierz i wysusz nadziemne części rośliny matki. Po całkowitym wyschnięciu materiału roślinnego umieść jedną luźno zapakowaną filiżankę suszonej serdecznika pospolitego w blenderze i rozdrobnij.

    Gdy ziele zmniejszy swoją objętość, wyrzuć je z blendera na czysty talerz lub deskę do krojenia. Usuń twarde włókna z rozdrobnionego zioła i przenieś pozostałą objętość do czystego młynka do kawy. Ziele zmiel na proszek.

    Gdy zioło zostanie sproszkowane na drobny proszek, dodaj je do małego słoika z ⅔ szklanki miodu i mieszaj, aż miód i proszek dokładnie się połączą. Spróbuj i ewentualnie dodaj więcej miodu. Pozostaw do maceracji na 48 godzin. Weź łyżeczkę w razie potrzeby, kiedy jest to wskazane.

Na zakończenie,

Dzięki zdolności wspierania zarówno fizycznego, jak i energetycznego serca oraz promowania relaksacji bez uspokojenia umysłu lub ciała, serdecznik ma miejsce we współczesnym ziołolecznictwie jako potężny sprzymierzeniec nie tylko kobiet, ale całej ludzkości. Obyśmy wszyscy znaleźli ciepło i siłę matki, kiedy jej potrzebujemy.

Aby dowiedzieć się więcej o serdeczniku, zobacz:

Motherwort w historii
Tworzenie lokalnej Materia Medica z Motherwort
Motherwort: Mama Bear ze świata roślin

PRZYPISY

Chevallier, A. (2000). Encyklopedia ziołolecznictwa: ostateczne odniesienie do 550 ziół i lekarstw na powszechne dolegliwości. Nowy Jork, NY: Dorling Kindersley.

Hartung, T. (2011). Zioła uprawiane w domu: Kompletny przewodnik po uprawie, używaniu i korzystaniu z ponad 100 ziół. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne: nauka i praktyka ziołolecznictwa. Rochester, VT: Healing Arts Press.

Rośliny na przyszłość. (nd). Leonurus cardioda – L. [Baza danych]. Pobrano z https://pfaf.org/USER/Plant.aspx?LatinName=Leonurus+cardiaca

Wojtyniak, K., Szymański, M., & Matławska, I. (2013). Leonurus cardioda L. (motherwort): Przegląd jego fitochemii i farmakologii [Streszczenie]. Badania Fitoterapii, 27(8),1115-20. https://doi.org/10.1002/ptr.4850

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US