Sekrety przesadzania sadzonek: 3 wskazówki, jak odnieść sukces

Pamiętasz, jak przyniosłeś do domu złotą rybkę ze sklepu zoologicznego i umieściłeś ją w akwarium? Prawdopodobnie kazano ci trzymać go w torbie przez pierwsze pół godziny przed wypuszczeniem, aby pomóc rybie zaaklimatyzować się w nowym środowisku. Przesadzanie sadzonek ziół i innych roślin, które planujesz wyhodować w ogrodzie w tym roku, działa w podobny sposób.

Trzy wskazówki dotyczące przesadzania sadzonek

Kiedy kupujesz sadzonki w szkółce lub sam wyhodowałeś je z nasion, wiodą krótkie, ale niezwykle wygodne życie. Są chronione przed żywiołami dzięki uprawie w pomieszczeniu lub w szklarni, a ponieważ znajdują się pod Twoim czujnym okiem, otoczone są troską i uwagą, jakiej potrzebują.

Ale ponieważ przestrzeń na zewnątrz jest czasami mniej przyjaznym środowiskiem, nasz przyszły ogród skorzysta na aklimatyzacji do swojego domu na wiosnę i lato w podobny sposób, w jaki złota rybka ma szansę zaaklimatyzować się w akwarium. Poniżej znajdują się trzy podstawowe wskazówki, które pomogą ci zaaklimatyzować sadzonki w nowym domu w tygodniach poprzedzających ich przesadzenie.

Wskazówka 1: Wynoś sadzonki na zewnątrz po trochu.

Gdyby twoje sadzonki zostały po prostu pozostawione na zewnątrz naraz, prawdopodobnie doznałyby szoku. Twoim zadaniem jest pozostawienie ich na zewnątrz na coraz dłuższy czas, aby stopniowo przyzwyczaiły się do bycia roślinami zewnętrznymi, a nie domowymi. Około dwóch tygodni, zanim będziesz gotowy do sadzenia ich w ogrodzie, wynieś je na zewnątrz na godzinę. Następnie, w ciągu następnych dwóch tygodni, stopniowo zwiększaj ilość czasu, jaki spędzają na zewnątrz, aż będą na zewnątrz przez co najmniej trzy lub cztery godziny w ostatnich dniach przed sadzeniem.

Wskazówka nr 2: Przenieś sadzonki z cienia do światła słonecznego.

Ponieważ były w pomieszczeniu lub w szklarni, twoje sadzonki nie były narażone na zbyt duże bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli sadzisz odmiany wymagające dużej ilości światła słonecznego, w tym zioła, takie jak bazylia i rośliny warzywne, takie jak pomidory, pomocne będzie wystawianie ich na światło słoneczne tak stopniowo, jak wystawiasz je na zewnątrz. W ciągu tych samych dwóch tygodni, w których wyprowadzasz je na zewnątrz, przejdź od cienia rano do światła słonecznego po południu. Oznacza to, że możesz najpierw wynieść je na zewnątrz w zacienione miejsce rano, potem w zacienione miejsce po południu, potem rano na bezpośrednie światło słoneczne, a po południu na bezpośrednie światło słoneczne.

Wskazówka 3: Pozwól sadzonkom więdnąć.

Dostarczanie roślinom tyle wody, ile potrzebują, oczywiście pomoże im prosperować, ale jeśli nie będą w stanie uzyskać takiej samej ilości wody po przesadzeniu, ich konstytucja może nie wytrzymać. W ciągu tych samych dwóch tygodni przed przesadzeniem sadzonki poeksperymentuj z podlewaniem roślin, gdy zaczynają więdnąć, aby wyszkolić je, aby były bardziej odporne w suchych okresach.

Dzięki stopniowemu, pełnemu wdzięku przejściu, Twoje sadzonki będą cieszyć się pomyślnością zdrowego sezonu wegetacyjnego, a Ty będziesz cieszyć się zdrowymi ziołami i warzywami, które produkujesz

Czy przesadzasz sadzonki w tym roku? Co planujesz uprawiać w swoim ogrodzie?

Bądź z nami w kontakcie, udostępniając zdjęcia swojego ogrodu na naszej stronie na Facebooku. Możesz dowiedzieć się więcej o zakładaniu ogrodu, zaglądając do sekcji ogrodniczej na naszym blogu.

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US