Refleksje Zielnika

Do tych, którzy boją się założyć ogródek ziołowy, nie bójcie się. Korzyści płynące z posiadania własnych świeżych ziół do użycia i suszenia, terapia pracy w błocie, możliwość spokojnego siedzenia i medytacji we własnym specjalnym miejscu znacznie przewyższają „błędy w ocenie”, jakie można popełnić.

Patrząc wstecz na mój pierwszy ogród ziołowy, dostrzegam wszystkie błędy, które popełniłem (zgodnie z książkami). Patrząc wstecz na mój drugi ogródek ziołowy, dostrzegam wszystkie błędy, które popełniłem. Patrząc wstecz na mój trzeci ogród ziołowy…

Oto kilka refleksji, którymi warto się podzielić z innymi ogrodnikami, a zwłaszcza z tymi, którzy myślą o założeniu własnego.

Refleksje Zielarza

Zacznij od małych rzeczy i prowadź dziennik, gdzie poszło i dlaczego. To bardzo dobry pomysł. Ja to zrobiłem. Miałem wspaniały rysunek przedstawiający miejsce, w którym wszystko miało się znaleźć, poparty bardzo przekonującymi powodami — kolorem, wzrostem itp. Ten rysunek był zwieńczeniem wielu godzin intensywnej nauki. Plany i rysunki nie biorą pod uwagę życia.

Mój pierwszy ogródek ziołowy szedł dobrze, gdy pewnego dnia dostałem blisko 50 roślin w noc poprzedzającą mój wyjazd na czterodniowy pokaz koni. Oznaczało to, że większość została zasadzona w ciemności, a pod koniec było „po prostu wbij to w ziemię, gdziekolwiek!” Elastyczne. Właśnie tym musisz być – elastycznym.

Oznacz swoje rośliny, aby wiedzieć, co gdzie się podziało. Ja też to zrobiłem. Na drewnie, plastiku i metalu. Z ołówkiem, długopisem, wodoodpornymi temperami, kredką. Nic nie jest wieczne. Czy ktoś ma jakieś inne pomysły, które nie będą kosztować więcej niż dom?

Nie sadź miętówek obok innych miętówek. To jest taka dobra rada. Ale trudno to zrobić, gdy jest ciemno, jesteś zmęczony i wszystko pachnie tak samo. Nie obchodzi mnie, co mówią „oni”, krzyżówka mięty zielonej/mięty pieprzowej też może być urocza.

Chciałabym, żeby ktoś mi powiedział, jak nieinwazyjnie kwestionowany jest wrotycz pospolity. To znaczy, właściwie usiadłem i opisałem moje życie z wrotyczem za kilka lat.

Ten wiesiołek (właściwie zidentyfikowany przez osobę, która mi go dała) nigdy nie dał mi tych ślicznych kwiatów o zmierzchu, jak twierdziły książki. Ile wieczorów sprawdzałem go w różnych momentach, próbując „złapać” go w odpowiednim momencie? Oczywiście, prawdopodobnie najlepiej, że nigdy nie wytworzyła tych wieczornych kwiatów….ponieważ była to MUGWORT!!!

Dwadzieścia siedem (27) worków ściółki może ukryć wiele… przez około 3 dni. (Uwaga:  weekend.) W Chevy Avalanche można dostać 27 worków ściółki.

Ogrody ziołowe są najlepszym miejscem do medytacji.

Nie sadź wrotyczu obok waleriany. Maluchy są do siebie bardzo podobne. (Właściwie nie pamiętam, żebym sadziła wrotycz obok waleriany!)

Nie wyrywaj z wielką radością czegoś, co wygląda jak młody łopian z korzeniami, gdy wyrasta w pobliżu miejsca, w którym zasadzono szałwię muszkatołową.

Dziewanna może rosnąć gdzie chce. Kim jestem, żeby mówić dziewannie, że nie pasuje do ścieżki w ogrodzie ziołowym?

Krwawnik naprawdę zatrzymuje krwawienie…..

Słodka Annie potrzebuje pomocy w rozmnożeniu się na wiosnę. Zrobiłem wspaniały kamienny krąg dla słodkiej Annie. Trwał rok. Tansy też lubi kamienne kręgi.

Facet, który daje ci wykę koronną do rowu, żebyś nie musiał jej ścinać NIE jest twoim przyjacielem.

Jeśli siedzisz bardzo spokojnie, króliczki wracają. Czasami wróżki też.

Gęsia gęsia szyja rozprzestrzenia się sama. Nawet duża roślina szałwii może się zgubić w walce.

Tkanina ogrodowa nie działa. Wióry nie działają. Mulcz nie działa. Ława przysięgłych wciąż nie ma czterech cali żwiru. (Aktualizacja — nie zadziałała, krwawnik może przez nią przejść.)

W świetle księżyca arcydzięgiel wygląda jak tańczący ludzie.

Melisa wyrośnie między listwami ławki w parku. Tansy też.

To NIE jest opowieść o starych babach — ruta w słońcu naprawdę powoduje paskudne oparzenia pęcherzami.

W ogrodzie ziołowym zawsze powąchaj go przed wyrwaniem niezidentyfikowanej rośliny za korzenie.

Wielkie napędzane gazem maszyny do niszczenia chwastów nie zabijają wrotyczu. Po prostu je przycinają i czynią zdrowszymi.

W rzeczywistości, maszyny do wybijania chwastów wcale nie zabijają wielu ziół. Ale mogą tworzyć ścieżki.

Płaszcz damski może być naprawdę duży. Horehound nie rozwija się dobrze pod nim. Nasiona lawendy radzą sobie jednak bardzo dobrze pod zakurzonym młynarzem.

Nigdy tak naprawdę nie skończyłeś pielenia, a najlepszym narzędziem do pielenia jest twoja ręka. Nawet cud pielenia za 12,95 USD nie działa tak dobrze. Ani za 19,95 $, ani za 39,95 $… ~ 153 ~

Nie wydaje mi się, żebym kiedykolwiek wyzbył się przekonania, że ​​te rośliny są żywymi istotami i mają prawo tu być, nawet bardziej niż ja (włączając wrotycz pospolity). Nie sądzę, żebym chciał wyjść poza to przekonanie.

Ale siedząc na ławce w moim ziołowym ogródku, między melisą a wrotyczem rosnącym między tymi listwami, rozważam wszystkie wyzwania, odkrycia i terapie, jakie dał mi mój ogród. Kiedy wdycham subtelne zapachy ze wszystkich kierunków, rzeczywistość staje się jasna – nie ma dobrej ani złej drogi, jeśli jesteś szczęśliwy.

UWAGA:  Koniecznie odwiedź The Wisconsin Herbalist, aby przeczytać bezpłatne kwartalniki, które Jackie redaguje i publikuje w Internecie. Są bardzo dobre!

Ten post został wcześniej opublikowany w magazynie The Essential Herbal. Magazyn Essential Herbal od 1992 roku zrzesza zielarzy i pasjonatów ziół! The Essential Herbal to drukowany magazyn dostarczany w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także oferuje wersję pdf dostępną na całym świecie.

Nie zapomnij… Studenci Herbal Academy i członkowie Herbarium mogą skorzystać z 10% zniżki na subskrypcje magazynu The Essential Herbal. Znajdź zakładkę „zniżka” w Zielniku lub w Panelu Ucznia, aby otrzymać zniżkę.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US