Przygotuj ogród ziołowy za pomocą tych 4 wiosennych zadań

Wiosna to ekscytujący czas w ogrodzie ziołowym! Tak wiele ukochanych ziół to byliny, a gdy zaczną kiełkować i rosnąć po długim zimowym śnie, możemy mieć wizje obfitych zbiorów. Przygotowując ogród ziołowy do sezonu za pomocą tych wiosennych zadań, możesz urzeczywistnić tę wizję.

Zanim przygotujesz swój ogródek ziołowy, upewnij się, że się przygotowałeś. Wielu z nas porusza się znacznie mniej zimą niż podczas cieplejszych miesięcy, a chęć wychodzenia na zewnątrz i brania się do pracy może skutkować kontuzjami spowodowanymi niedostatecznie obciążonymi mięśniami. Delikatna aktywność fizyczna, rozciąganie i powolne oswajanie się z ruchami, których używamy w ogrodzie, takimi jak schylanie się, kucanie i pchanie, są tak samo ważne dla zdrowia naszego organizmu, jak picie cudownych herbat ziołowych, które będziemy zbierać w dalszej części sezonu. Twój ogród czerpie korzyści z dbania o siebie, więc nie przegap tego kroku.

Cztery wiosenne zadania związane z przygotowaniem ogrodu ziołowego

Obserwuj i oceniaj

Niezależnie od tego, czy Twój ogród ziołowy to jedno małe łóżko, czy wiele, jeśli masz jakieś mapy ogrodu, teraz jest czas, aby je wyciągnąć i sprawdzić swoje cele na sezon. Tej zimy zabrakło Ci herbaty z melisy (Melissa officinalis)? Czy jest miejsce, w którym możesz wyhodować więcej na przyszły rok? Wyjdź do ogrodu, przejdź się i obserwuj. Jakie rośliny wydają się dobrze powracać? Gdzie masz więcej miejsca do sadzenia lub potrzebujesz więcej miejsca dla roślin, które urosły przez lata? W tym momencie jest wiele do zrobienia i zaplanowania, więc sporządzanie list i ponowne czytanie notatek z zeszłego roku może być pomocne, gdy patrzysz w przyszłość.

Ścięte rośliny i rabaty

Spośród wszystkich naszych wiosennych zadań przycinanie i grabienie może wymagać najwięcej cierpliwości. Jednak te zadania mogą być również tymi, na które czekamy najbardziej. Nie chcemy wykonywać tych zadań, dopóki temperatura przez tydzień nie przekroczy 50 stopni, a ogród nie będzie zbyt błotnisty. Wstrzymanie się z grabieniem, dopóki pogoda się nie ociepli, pozwala pożytecznym owadom, które zimowały w łodygach roślin i ściółce liściowej lub ich jajach lub poczwarkach, na ponowne pojawienie się lub nawet wyklucie. Pomaga to zapewnić zdrowe populacje rodzimych pszczół, biedronek, ćmy księżycowej i wielu innych owadów, które wspierają zapylanie w naszych ogrodach ziołowych.

W cieplejszych temperaturach gleba zacznie wysychać, czego chcemy, ponieważ praca w błotnistym ogrodzie może doprowadzić do jej zagęszczenia. Zagęszczenie gleby może hamować wzrost korzeni i wchłanianie wody w późniejszym okresie sezonu, co może mieć negatywny wpływ na sukces ogrodu. W końcu ciepła pogoda i sucha gleba pozwolą ci wejść do ogrodu i wreszcie ubrudzić sobie ręce, wycinając zeszłoroczne łodygi roślin i grabiąc liście i resztki roślin z twoich grządek.

Dodaj kompost

Po ścięciu roślin i zgrabieniu grządek nadszedł czas na dodanie kompostu. Niezależnie od tego, czy używasz kompostu kupionego w sklepie, czy domowej roboty, wzbogacanie gleby w składniki odżywcze jest aktem dbania o ogród ziołowy. Możesz dodać „górny opatrunek” do wielu wieloletnich ziół. Aby to zrobić, dodaj kompost na powierzchnię gleby wokół roślin i delikatnie wymieszaj go z wierzchnią warstwą gleby za pomocą ręki lub małej ręcznej grabki. Nie chcesz naruszać korzeni roślin, ale po prostu dodaj więcej składników odżywczych do otaczającej je gleby.

Niektóre zioła lubią bogatszą, mocno przekompostowaną glebę; inni są szczęśliwi w bardziej suchym i mniej urodzajnym miejscu. Warto się o tym dowiedzieć, badając warunki wzrostu dla poszczególnych roślin. Na przykład, jeśli sadzisz ashwagandhę (Withania somnifera), która rośnie tylko jako roślina jednoroczna na północnym wschodzie, chciałbyś posadzić ją na łóżku, do którego dodałeś i wymieszałeś kilka cali kompostu. Ashwagandha jest tym, co nazywamy „ciężkim karmnikiem” – jest to psiankowata i podobnie jak inne rośliny z rodziny psiankowatych (Solanaceae), takie jak pomidory, ashwagandha skorzysta z tej bogatszej gleby.

Z drugiej strony rośliny, które powszechnie nazywamy roślinami śródziemnomorskimi, jak lawenda (Lavandula angustifolia), często nie chcą żyzniejszej gleby, więc do tych grządek wystarczy dodać kompost co kilka lat na początku pora roku. Niektóre z tych śródziemnomorskich roślin rozwijają wyższą zawartość olejków eterycznych i zwiększoną siłę działania ziół, gdy są uprawiane na glebie o mniejszej gęstości składników odżywczych. Z biegiem czasu będziesz bardziej zaznajomiony ze zróżnicowanymi potrzebami ziół w twoim ogrodzie.

Podziel byliny i przenieś rośliny

W miarę jak twój ogród ziołowy dojrzewa, niektóre zioła będą rosły i mogą zyskać na podziale. Optymalnym czasem na to jest wiosna. W przypadku większości tych ziół można wykopać całą roślinę łopatą, a następnie ostrym łopatą podzielić korzenie na pół lub więcej, w zależności od wielkości oryginalnej rośliny. Na przykład przywrotnik pospolity (Alchemilla vulgaris) łatwo daje się podzielić i zwykle można go podzielić, aby uzyskać wiele mniejszych roślin, które można przesadzić w nowych obszarach ogrodu lub podzielić się nimi z przyjaciółmi, którzy zakładają własne ogrody ziołowe.~153 ~

Przenoszenie roślin to druga część tego wiosennego zadania. Często widzimy rośliny, które łatwo się rozsiewają, takie jak gorzknik (Tanacetum parthenium), pojawiające się w miejscach, w których możemy nie chcieć, aby rosły, na przykład na ścieżce. Zamiast po prostu wyplenić tę młodą roślinę, możesz ją wykopać i przesadzić do łóżka ogrodowego. Ogólnie rzecz biorąc, możemy przenosić rośliny w nowe miejsca w ogrodzie w chłodne wiosenne poranki lub późne popołudnia. Najlepiej nie robić tego, gdy słońce jest bezpośrednio nad głową. Możesz to również zrobić z roślinami, które według Ciebie lepiej radzą sobie w różnych częściach ogrodu ze względu na różne wymagania dotyczące światła lub wody. Są to czynniki, które mogłeś przeoczyć, kiedy je po raz pierwszy zasadziłeś.

Aby przesunąć roślinę, użyj narzędzia ogrodniczego, takiego jak hori hori (czasami nazywanego nożem ogrodowym) lub wąskiej kielni ogrodowej, aby ją wykopać, zabierając ze sobą wszystkie korzenie. Świeżo przeniesione rośliny potrzebują obfitej wody, podobnie jak świeżo wykiełkowane nasiona. Tak więc, jeśli masz suchą wiosnę, pamiętaj o codziennym sprawdzaniu przeniesionych roślin i podlewaniu w razie potrzeby. Nie przejmuj się, jeśli na początku wyglądają na nieco zwiędłe; za tydzień zaczną się przesadzać do nowego domu i będą wyglądać znacznie lepiej.

Na zakończenie,

Istnieje wiele wiosennych zadań związanych z przygotowaniem ogrodu ziołowego do sezonu, a te cztery dotyczą podstaw. Poświęcając czas na zwolnienie tempa, zwracanie uwagi na swoje ciało, pogodę i ogród, przygotujesz się na przyjemny i obfity sezon wegetacyjny.

Więcej na temat ogrodnictwa ziołowego, zobacz:

Jak i dlaczego założyć ogród ziołowy
7 najlepszych roślin do ogrodu ziołowego dla początkujących ~ 153 ~

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US