Jak kompostować: Przewodnik dla początkujących

Wiosna w końcu zaczyna się pokazywać w naszym zakątku świata, a Dzień Ziemi jest tuż za rogiem. Czy jest lepszy czas, aby porozmawiać o sposobach utrzymania naszej pięknej planety w zdrowiu? Może się to wydawać niemożliwe, ale każdy z nas może coś zmienić, w mniejszym lub większym stopniu. „Żywność stanowi prawie 13 procent strumienia odpadów w USA, ale znacznie wyższy procent metanu powstającego na składowiskach” (zgodnie z tym artykułem NRDC). Jednym ze sposobów, w jaki możemy zrobić to, co do nas należy, jest zamiana odpadów żywnościowych w bogatą w składniki odżywcze glebę, w której można zasadzić przyszłoroczne zioła. Kompostowanie to łatwy sposób na zwiększenie zrównoważonego rozwoju naszego gospodarstwa domowego i zmniejszenie śladu węglowego. Nauka kompostowania jest łatwa i możesz zrobić wiele, aby ograniczyć marnowanie żywności, nawet zanim zaczniesz kompostować.

Hierarchia postępowania z odpadami, zwykle znana w łatwej do zapamiętania skróconej wersji: „Redukuj, używaj ponownie, przetwarzaj”, mówi nam, że najlepszym sposobem na zapobieganie składowaniu odpadów na wysypiskach jest zmniejszenie lub zminimalizowanie ilości wytwarzanych odpadów, więc zacznijmy od tego. To są wszystkie wskazówki, które mogą ci pomóc, zanim jeszcze przejdziesz do etapu kompostowania.

Łatwe sposoby na ograniczenie marnowania żywności

Ogranicz nadmierne zakupy żywności. Psucie się jedzenia w lodówce lub na blacie to jedno z najgorszych uczuć na świecie, przynajmniej dla mnie. Przyjęłam więc system, w którym planuję posiłki przed zakupami, aby mieć pewność, że wszystko, co kupię, zostanie wykorzystane na czas. Ale mimo to czasami jedzenie się psuje. I tu właśnie pojawi się kompostowanie.

Zmniejsz ilość odpadów podczas przygotowywania posiłków. Dobra lekcja gotowania może nauczyć cię tomów o właściwej technice noża, a to pomoże ci zredukować skrawki do prawie zera. Oczywiście, prawie nic nie jest całkowicie niczym, więc znowu twój kompostownik złapie luz.

Daj drugie życie jedzeniu! To może być łatwe. Resztki chleba stają się grzankami, resztki owoców to świetna polewa deserowa, resztki ryżu można usmażyć i zyskać drugie życie jako pyszna baza do smażenia. Kości mogą stać się bulionem, podobnie jak skrawki warzyw. Kiedy patrzysz na swoje resztki z okiem, aby dać im kolejną szansę, często wychodzą bardziej apetyczne niż za pierwszym razem. Kompostowanie pomoże nadać żywności trzecie życie, jako żyzna gleba, z której mogą wykiełkować nowe nasiona.

Zrównoważone praktyki nie muszą być trudne, a jak pokazano powyżej, nie wymagają nawet dodatkowego wysiłku. Kompostowanie to kolejny krok w łańcuchu redukcji, ponownego wykorzystania i recyklingu, zwanym Odzyskiwaniem. Możemy wykorzystać naturalne procesy do odzyskiwania cennych składników odżywczych z naszych odpadów żywnościowych na wiele różnych sposobów.

Podstawy kompostowania

Oto kilka podstaw kompostowania, które mają zastosowanie w każdej sytuacji, bez względu na wybraną metodę. Te podstawy są równie ważne na etapach budowy kompostu, jak i na etapach konserwacji. Odwołanie się do tych podstawowych zasad pomoże ci wrócić na właściwy tor rozkładu, gdyby twój kompost kiedykolwiek się zepsuł.

Kompost jest żywą istotą, a właściwie społecznością żywych istot. Ważne jest, aby o tym pamiętać, gdy zbliżasz się do budowy i utrzymania stosu kompostu. Potrzebuje dobrze zbilansowanych składników odżywczych, nawilżenia i cyrkulacji powietrza. Istotne jest, aby upewnić się, że wszystkie te elementy są na swoim miejscu, naturalnie lub z niewielką pomocą. Zapewni to, że twój kompost będzie się rozwijał. Jeśli zostanie zaniedbany, może stać się bezwładny. Podobnie jak większość żywych istot, potrzeby kompostu są podstawowe, ale niezbędne dla zdrowia i witalności jego istoty. Brak jednej rzeczy lub brak równowagi z innymi elementami może zagrozić zdrowiu całości.

Dobrze zbilansowana dieta

Kiedy budujemy stertę kompostu, tak naprawdę budujemy duże siedlisko dla milionów grzybów, bakterii i bezkręgowców, które wykonują pracę rozkładu. Jeśli chcemy zdrowej społeczności, musimy zapewnić jej odpowiednią dietę.

W przypadku kompostu dobrze zbilansowana dieta składa się z brązów i zieleni. „Browny” to odpady bogate w węgiel. Węgiel jest jednym z podstawowych elementów budulcowych wszelkiego życia i głównym składnikiem materii organicznej w glebie. Materiał organiczny pomaga zatrzymać wilgoć w glebie. Bez niej gleba staje się brudem (Schwartz, 2014).

Jaka jest różnica, o którą możesz zapytać? Chociaż możesz rozważyć tę samą glebę, gdy znajduje się na ziemi lub wypełnia doniczki, w których umieszczasz nasiona, brud, gdy wyleje się na twoje ubrania lub tworzy kurz w domu lub wokół niego, oznacza to również, że gleba jest żywe i podtrzymujące życie. Brud jest obojętny.

Innym kluczowym elementem diety kompostowej są zielone rzeczy. Te „zielenie” dostarczają azotu niezbędnego do wzrostu i funkcjonowania komórek (Cornell Waste Management Institute, 1996). Azot jest niezbędnym składnikiem odżywczym gleby, ponieważ bez niego rośliny nie mogą rosnąć, fotosyntetyzować i wytwarzać chlorofilu, którego potrzebują do zachowania zdrowia (Soil Science Society of America, b.d.).

Idealny stosunek węgla do azotu lub brązu do zieleni wynosi 30:1 węgla do azotu wagowo. Materiał organiczny różni się pod względem naturalnego stosunku węgla do azotu, więc różne materiały są mieszane, aby osiągnąć ten idealny punkt 30: 1 (University of Maryland Extension, 2020).

Teraz możesz sobie pomyśleć: „Jak mam zmierzyć stosunek węgla do azotu w tym, co wkładam do mojego stosu kompostu?” Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie musisz. Istnieje wiele różnych wykresów opublikowanych przez społeczności naukowe, które dają przegląd tego, co jest czym. Ten z University of Maryland’s College of Agriculture and Natural Resources (2020) wymienia odpady według tego, czy są bardziej obfitym źródłem węgla czy azotu:

Źródła węgla i azotu

Źródła węgla (brązy)
Źródła azotu (Zieloni)

Łodygi i kolby kukurydzy

Suche liście*

Gazeta

Igły sosnowe

Słoma i siano

Trociny

Wióry drzewne

Okrawki krzewów

Rozdrobniony papier do kserokopiarek (niepowlekany)

*Niektóre materiały organiczne są początkowo kwaśne

(niskie pH) jak liście dębu. Jednak proces kompostowania daje gotowy produkt o pH około 7,0, czyli pH neutralnym.
Fusy z kawy

Skrawki owoców i warzyw

Ścięta trawa (nieleczona)

Świeże siano

Obornik: krowa, koń, drób, owca, królik

Wodorosty

(University of Maryland Extension, 2020)

Za pomocą tego wykresu możesz uzyskać podstawowe informacje o tym, jakie odpady są wyższe w którym z tych ważnych składników kompostu. Następnie możesz zacząć budować swój kompost. Nie musi to być dokładne, więc nie krępuj się mierzyć w łopatach, pełnych wiadrach lub innych dostępnych narzędziach. Zasadniczo Twoim celem jest uzyskanie 30 części tych bogatych w węgiel materiałów odpadowych na 1 część tych bogatych w azot materiałów odpadowych. Jeszcze prostszym sposobem myślenia o tym jest określenie, czy twój kompost może być wszystkimi źródłami węgla bogatymi w węgiel, takimi jak liście i inne odpady kształtujące krajobraz. Następnie będziesz musiał dodać składnik bogaty w azot w niewielkiej proporcji. Jeśli umieszczasz w kompoście tylko kuchenne resztki warzyw, być może będziesz musiał zidentyfikować źródła bogate w węgiel, które możesz okresowo dodawać w stosach (proporcjonalnie do owoców i warzyw), aby kompost się nie gotował.

Esencjonalne elementy

Powietrze i woda to inne istotne elementy tworzenia i utrzymywania społeczności rozkładu.

Utrzymanie wilgotności kompostu będzie łatwiejsze w miejscach o większej wilgotności otoczenia, w przeciwieństwie do miejsc suchych. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, od czasu do czasu moczenie kompostu może być konieczne lub nie.

Jeśli musisz zwilżyć kompost, użyj węża, który pozwoli na bardziej równomierne rozprowadzenie wody. Cotygodniowe podlewanie kompostu powinno być dobre w suchych obszarach lub porach roku. Nie przesycaj jednak swojego kompostu.

Część problemu z nadmiernym podlewaniem kompostu polega na tym, że możesz faktycznie utopić członków swojej rozkładającej się społeczności, ponieważ nie będą mieli wystarczającej ilości powietrza do oddychania. Tak, nawet rozkładacze muszą oddychać!

Skąd będę wiedzieć, czy dobrze zrobiłam?

Uwaga jest ostatnim elementem tworzenia i utrzymywania zdrowego kompostu. Możesz być zaskoczony, wiedząc, że masz możliwość komunikowania się ze swoim kompostem lub że twój kompost ma sposoby komunikowania się z tobą. Nie słowami, ale zmysłami. Charakterystycznymi oznakami zdrowego kompostu są zapach i temperatura.

Najszczęśliwszy kompost powinien być ciepły i bezwonny. Jeśli temperatura spada i/lub z mieszanki wydobywa się zapach amoniaku, twój kompost wysyła sygnały, że coś jest nie tak.

Rozkład jest procesem generującym energię, a energię tę można odczuć jako ciepło emitowane przez stos. Temperatury od 130-160 stopni są optymalne do rozkładu organizmów chorobotwórczych i wielu nasion chwastów. Temperatury wyższe niż ta stają się stresujące dla pożytecznych drobnoustrojów i spowalniają rozkład (Whatcom County Extension, b.d.).

Chociaż możesz kupić termometr do kompostu, aby sprawdzić temperaturę kompostu, możesz go również wyczuć, używając dłoni do pomiaru ciepła i wilgotności kompostu. Temperatura ludzkiego ciała wynosi średnio 98,5 stopnia, więc zdrowy stos kompostu będzie ciepły w dotyku.

Po prostu włóż rękę w stos, aż do nadgarstka. Jeśli temperatura jest porównywalna z temperaturą ciepłej wody z kranu i po zdjęciu ręki ze stosu nie wydobywa się nieprzyjemny zapach, wszystko jest w porządku (University of Maryland Extension, 2020). W tym przypadku nie jest wymagane żadne działanie.

Jeśli włożysz rękę w stos i odkryjesz, że temperatura zbliża się do temperatury twojego ciała, czas odwrócić stos. Jeśli w tym czasie materiał wygląda lub wydaje się suchy, zwilż mieszaninę.

Jeśli twój kompost wydaje się naprawdę gorący, nadszedł czas, aby ponownie rozprowadzić i obrócić kompost. Samo obracanie często nie wystarcza, aby obniżyć temperaturę przegrzanego stosu. Jeśli to możliwe, najlepiej jest zwiększyć powierzchnię kompostu, aby obniżyć temperaturę.

Zwiększanie i zmniejszanie powierzchni to również świetne sposoby reagowania na wyższe lub niższe temperatury atmosferyczne oraz ich wpływ na temperaturę kompostu przez cały rok (Whatcom County Extension, b.d.).

Jeśli podczas sprawdzania kompostu wyjmiesz rękę z mieszanki i pojawi się nieprzyjemny zapach, nie panikuj. Dzieje się tak, gdy kompost nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i rozpoczyna się rozkład beztlenowy. Rodzaj smrodu określi działanie, które należy podjąć.

Jeśli z twojego kompostu wydobywa się zapach gorących śmieci lub zgniłych jaj, jest to prawdopodobnie spowodowane zagęszczeniem lub przelaniem. W takim przypadku obróć i zwiększ powierzchnię stosu, aby umożliwić napowietrzanie i parowanie (Chester County Solid Waste Authority, b.d.). Jeśli zapach nie zniknął po dniu, dodaj więcej brązowego materiału i ponownie obróć kompost. To powinno rozwiązać problem.

Jeśli ze stosu kompostu unosi się zapach amoniaku, oznacza to brak równowagi w stosunku węgla do azotu. W tym przypadku masz za dużo azotu do węgla. Dodanie większej ilości brązowego materiału i obrócenie stosu złagodzi ten problem (Chester County Solid Waste Authority, b.d.).

Opcje kompostowania

Stos kompostowania

Zwykła sterta 3×3 w rogu podwórka to wszystko, czego potrzebujesz do tradycyjnego pryzmy kompostu, ale jeśli wolisz trochę więcej struktury, możesz z łatwością obrócić stary kosz na śmieci, kilka zregenerowanych palet lub ogrodzenia z drutu do pojemnika na kompost (Whatcom County Extension, b.d.). Stworzenie pojemnika utrzymuje kompost w czystości i porządku, a także pomoże zminimalizować dostęp gryzoni do pryzmy.

Po wyznaczeniu miejsca do kompostowania możesz zacząć układać stos. Zacznij od podstawowej warstwy z brązowego materiału bogatego w węgiel, następnie dodaj warstwę zielonych materiałów bogatych w azot, a następnie kolejną warstwę brązowych materiałów bogatych w węgiel. Kontynuuj nakładanie warstw w ten sposób; górna część stosu powinna być pokryta brązowymi materiałami bogatymi w węgiel.

Stąd możesz kontynuować dodawanie resztek jedzenia, układać warstwy zeschłych liści i pozwolić mikrobom zabrać się do pracy. Regularnie sprawdzaj swój stos, dodając kolejne warstwy, aby upewnić się, że każdy aspekt jest w równowadze z pozostałymi. Jeśli pojawią się problemy, skorzystaj z powyższego przewodnika, aby poprawić kurs.

Jedną z wad tej metody jest to, że wystawienie kompostu na działanie czynników atmosferycznych oznacza, że ​​pewien poziom wypłukiwania składników odżywczych jest nieunikniony. Po drugie, ponieważ stos jest zawsze układany warstwami, najbardziej rozłożony i użyteczny materiał znajduje się na dnie pryzmy kompostu (University of Maryland Extension, 2020).

Temu ostatniemu można zaradzić za pomocą systemu kompostowania z wieloma pojemnikami, który pozwala przenosić kompost z jednego pojemnika do drugiego w miarę gromadzenia się masy. Ta metoda porusza się również wzdłuż procesu rozkładu.

Wygląda to tak, jakby zaczynać od jednego stosu w jednym pojemniku. Gdy stos wypełni pojemnik, przeniesiesz stos z pełnego pojemnika do następnego pustego pojemnika. Przeniesienie stosu zasadniczo obraca całość od góry do dołu i na lewą stronę.

Oryginalny stos można przetestować pod kątem temperatury i obrócić w razie potrzeby. Pozwala to oryginalnemu stosowi na dalszy i pełniejszy rozkład, podczas gdy proces zaczyna się od nowa w nowym stosie.

Kompostownik na werandzie

Jeśli odbiór przy krawężniku nie wchodzi w grę, rozważ domowy kubek do kompostowania, taki jak ten, który można ustawić na werandzie, patio lub na podwórku. Jeśli wolisz zrobić to sam, możesz również zrobić kubek do kompostu, taki jak ten. Te kubki są doskonałym rozwiązaniem dla kilku różnych przeszkód w kompostowaniu i mogą pomóc w zwiększeniu dostępności kompostowania.

Obracanie kompostu jest mniej pracochłonne dzięki bębnowi, który używa korby do obracania bębna i jego zawartości. Mniejsze kubki są świetną opcją dla osób lub rodzin, które mają niewiele miejsca na podwórku lub nie mają go wcale, ponieważ zmieszczą się na ganku lub patio. Może również lepiej pasować do twoich preferencji estetycznych posiadanie kubka na kompost na podwórku, w przeciwieństwie do stosu lub kosza.

Kilka rzeczy, o których należy pamiętać, to to, że kubki z kompostem nie utrzymują ciepła tak dobrze, jak kupa kompostu. Nie oznacza to, że rozkład nie nastąpi, ale oznacza, że ​​proces będzie wolniejszy i potrwa dłużej. Jeśli kubek jest całkowicie zamknięty, możesz również mieć problemy z cyrkulacją powietrza i gromadzeniem się wilgoci. Zwracanie szczególnej uwagi na swój pojemnik na kompost pomoże ci wykryć i rozwiązać wszelkie napotkane problemy, zanim wymkną się spod kontroli (University of Maryland Extension, 2020).

Wermikompostowanie

Wermikompostowanie to przyspieszony proces kompostowania, który wykorzystuje robaki do przyspieszenia procesu. Zamiast czekać, aż bakterie i mikroorganizmy zaczną rozkładać odpady żywnościowe, robaki przetwarzają je i pozostawiają bogatą w składniki odżywcze ziemię doniczkową zwaną odlewami. Jedną z głównych korzyści jest to, że wermikompostowanie można przeprowadzać w małym mieszkaniu, o ile uważa się, czym karmi się robaki.

W procesie tym wykorzystywane są czerwone robaki zamiast robaków ogrodowych, które z większym prawdopodobieństwem będą chciały eksplorować i uciekać z twoich pojemników na kompost. Czerwone robaki wolą przebywać w jednym miejscu i wytwarzać odlewy najlepszej jakości do kompostowania. Aby znaleźć czerwone robaki, możesz po prostu poprosić znajomego zajmującego się wermikompostowaniem o podarowanie ich, zakup w sklepie ogrodniczym lub po rozsądnej cenie przez Internet. Jest nawet niesamowita mapa, która pozwala znaleźć lokalnych wermikompostowników chętnych do oddania robaków.

Gdy twoje robaki się pojawią, umieść je w ładnym pojemniku, który może być mały lub duży, w zależności od tego, ile masz odpadów żywnościowych i ile miejsca chcesz poświęcić. Nakarm je resztkami jedzenia, a następnie dodaj warstwę rozdrobnionego papieru lub suchych liści. To powstrzymuje muchy i zapach, a robaki też to zjedzą i strawią.

Nie powinieneś karmić swoich robaków mięsem ani nabiałem, przynajmniej na początku, a zwłaszcza jeśli kompostujesz w pomieszczeniu lub na małej przestrzeni. Robaki to zjedzą, ale będą się z tym ociągać, a tymczasem mogą zasmrodzić to miejsce.

Według EPA „1 funt dojrzałych robaków (około 800-1000 robaków) może zjeść do pół funta materiału organicznego dziennie. Wytworzenie przez te robaki nadających się do zbioru odlewów, które można wykorzystać jako ziemię doniczkową, zajmuje zwykle od trzech do czterech miesięcy. Vermicomposting produkuje również kompost lub herbatę „robakową”, wysokiej jakości płynny nawóz do roślin domowych lub ogrodowych”. (www.epa.gov)

Odbiór przy krawężniku

Niektóre miasta, a nawet prywatne usługi oferują odbiór towarów nadających się do kompostowania przy krawężniku, co pozwala zrobić to samo, co w przypadku śmieci lub recyklingu. Wywożą odpady żywnościowe i zajmują się nimi w swoich dużych, wydajnych centrach kompostowania. Skontaktuj się z lokalnym Departamentem Robót Publicznych, aby zapytać o możliwości kompostowania. W rejonie Bostonu firma Bootstrap Compost zbiera wiadra dla mieszkańców po rozsądnej cenie.

Na zakończenie,

Korzyści z kompostowania są ogromne i łatwo jest zacząć, gdy nauczysz się podstaw kompostowania. My tutaj w Herbal Academy wiemy, jak wielki wpływ może wywrzeć jedna osoba. Wyobraź sobie wpływ, jaki wszyscy możemy wywrzeć, jeśli w tym roku zaczniemy kompostować?

PRZYPISY

Zarząd ds. odpadów stałych hrabstwa Chester. (nd). Rozwiązywanie problemów z kompostem [Baza danych]. Pobrane z https://www.chestercountyswa.org/132/Compost-Troubleshooting

Kompostowanie w domu. (2014, 16 marca). Pobrane z http://www2.epa.gov/recycle/composting-home

Cornell Instytut Gospodarki Odpadami. (1996). Chemia kompostu [Baza danych]. Uniwersytet Cornella. Pobrane z http://compost.css.cornell.edu/chemistry.html#:~:text=Nitrogen%20is%20a%20crucial%20component,each%20of%20your%20compost%20ingredients

Hansen, W. Ecologic, Instytut Międzynarodowej i Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska, (2002). Polityka UE w zakresie odpadów i wyzwania dla władz regionalnych i lokalnych. Pobrano z  http://www.arctic-transform.eu/files/projects/2013/1921-1922_background_paper_waste_en.PDF

HGTV. (2020). Jak zbudować kubek do kompostu DIY [Blog]. Pobrane z https://www.hgtv.com/outdoors/landscaping-and-hardscaping/how-to-build-a-diy-compost-tumbler

Huffstetler, E. (2019). Jak zrobić kompostownik do kosza na śmieci [Magazyn]. Świerk. Pobrane z https://www.thespruce.com/how-to-make-a-compost-bin-from-a-garbage-can-1388581#:~:text=Making%20a%20compost%20bin%20from%20a %20śmieci%20puszka,w tym%20liście%2C%20gałązki%2C%20drewno%20wióry%2C%20gazeta%2C%20i%20karton

Kuchnia Działka. (2018). Jak zbudować kompostownik [Blog]. Pobrane z https://www.kitchenplot.com/blog/build-compost-bin-from-pallets

Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych. (nd). Ograniczanie podstaw marnowania żywności [strona internetowa]. Pobrane z http://www2.epa.gov/recycle/reducing-wasted-food-basics

Schwartz, J. (2014). Gleba jako magazyn węgla: nowa broń w walce ze zmianami klimatycznymi? [Magazyn]. Yale 360. Źródło: https://e360.yale.edu/features/soil_as_carbon_storehouse_new_weapon_in_climate_fight#:~:text=Carbon%20is%20the%20main%20component,can%20last%20thousands%20of%20years

Amerykańskie Towarzystwo Nauk o Gleboznawstwie. (nd). Cykl azotowy [Baza danych]. Pobrane z https://www.soils4teachers.org/nitrogen-cycle#:~:text=Why%20is%20Nitrogen%20so%20important,enough%20food%20(zwykle%20yellow)

Wujek Jim. (2016). Jak zrobić kompostownik z drutu z kurczaka w 10 minut [Blog]. Pobrane z https://unclejimswormfarm.com/how-make-chicken-wire-composter/

Rozszerzenie Uniwersytetu Maryland. (2020). Jak zrobić kompost w domu? [Baza danych]. Pobrano z https://extension.umd.edu/resource/how-make-compost-home

~ 152 ~ Rozszerzenie hrabstwa Whatcom. (nd). Podstawy kompostu: potrzeby kompostu [Baza danych]. Uniwersytet Stanu Waszyngton. Pobrane z http://whatcom.wsu.edu/ag/compost/fundamentals/needs_temperature.htm#:~:text=The%20optimum%20temperature%20range%20is,above%20this%20for%20extended%20periods.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US