Moczenie nasion: ogrodnictwo w ziołach 101

Moczenie nasion to metoda przygotowania nasion, szczególnie tych z twardą skorupą zewnętrzną, do sadzenia. Nasiona, które należy namoczyć, są zwykle pomarszczone na zewnątrz, takie jak groszek, kozieradka (Trigonella foenum-graecum) i koper włoski (Foeniculum vulgare). To marszczenie ma miejsce, gdy nasiona odwadniają się, dzięki czemu są wolne od gnicia i bezpieczne do przechowywania. Twarda zewnętrzna skorupa nasion musi zostać ponownie nawodniona, aby mogła wykiełkować, a korzonka (korzeń embrionalny) uwolnić się z okrywy nasiennej, co pozwala mu znaleźć składniki odżywcze w glebie (Britannica, b.d.).

Trochę o nasionach

Nasiona to jedna z najbardziej fascynujących rzeczy w świecie roślin. Zawierają tak duży potencjał i wciąż są wystarczająco cierpliwi i mądrzy, aby czekać na właściwy moment. Niektóre nasiona muszą przejść przez ogień, inne mroźne zimy, a jeszcze inne muszą doświadczać cyklu pór roku przez lata, zanim będą gotowe do wykiełkowania.

W nasieniu znajduje się miniaturowa wersja rośliny, zwana zarodkiem. Zarodek wie, co robić, gdy rozwija się i przechodzi od nasionka do sadzonki. Sadzonka jest wyposażona w wystarczającą ilość energii (w postaci węglowodanów, tłuszczów lub ich kombinacji), aby podtrzymać swój wzrost, dopóki nie stanie się organizmem samowystarczalnym (Bewley, 1997).

Ponowne wprowadzenie wilgoci do odwodnionych nasion aktywuje procesy metaboliczne, które są zatrzymywane podczas odwadniania (Bewley, 1997). Zasadniczo moczenie nasion zapewnia grubym nasionom szybki start w procesie kiełkowania.

Wskazówki dotyczące moczenia nasion

Aby namoczyć nasiona, umieść je w misce i dodaj tyle wody, aby przykryła nasiona. Istnieje wiele dyskusji na temat tego, czy używać ciepłej, czy gorącej wody, ale woda prosto z kranu działa dobrze przy mniejszym nakładzie pracy. Namocz nasiona przynajmniej przez noc i nie dłużej niż 24 godziny.

Moczenie nasion zbyt długo może spowodować ich zepsucie. Zbyt długo pod wodą, odcięte od tlenu, nie będą mogły oddychać i mogą się udusić (Normandeau, 2014). Zmiana wody, w której moczą się nasiona, może pomóc wyeliminować inhibitory kiełkowania i uzupełnić tlen (Luna i in., 2014).

Można zauważyć zmianę w powłoce nasion, gdy nasiona ponownie się nawadniają — zmarszczki zmniejszą się, a nasiona powinny nieco nabrzmieć. Opłucz nasiona przed sadzeniem. Nasiona są gotowe, aby dostać się do gleby i zakończyć proces kiełkowania, gdy tylko kąpiel wodna przerwie stan spoczynku, sygnalizując, że można bezpiecznie kiełkować. Zasiej nasiona wkrótce po wyjęciu ich z kąpieli.

Będziesz chciał móc wyjść na zewnątrz i włożyć te nasiona do ziemi po tym jak nasiąkną, więc zaplanuj namaczanie nasion w pobliżu twojej dostępności i pogody, która będzie rozsądna do pracy, dla ciebie i stanu gleby. Słoneczne dni to radość w ogrodzie. Niewielka wilgotność powietrza i gleby może poprawić kontakt gleby z nasionami, ale deszczowe dni mogą zniechęcić do wychodzenia na zewnątrz. Chociaż brudzenie sobie rąk jest jedną z radości związanych z ogrodnictwem, grzebanie w łóżkach, gdy jest zbyt błotniste, mokre lub nasycone, to dobry sposób na pozbycie się chodaka i zagęszczenie gleby. Ładny, pogodny, suchy dzień, kiedy gleba nie jest zbyt mokra, z deszczem, który następuje wkrótce po posadzeniu, jest idealny. Najważniejsze to wyjdź i zrób to!

Jeśli zaczynasz te nasiona w pomieszczeniu, upewnij się, że masz trochę czasu odłożonego następnego dnia po namoczeniu nasion, aby posadzić je w mieszkaniach w pobliżu nasłonecznionego źródła.

Jakie nasiona namoczyć

Nasiona z grubszą otoczką, które wyglądają na nieco pomarszczone w stanie odwodnionym, są idealnymi kandydatami do namoczenia. Mniejsze nasiona zbijają się w grudki, stają się trudniejsze w uprawie podczas sadzenia i generalnie nie wymagają dodatkowej pomocy (Vinje, b.d.). Poniżej znajduje się lista niektórych ziołowych sprzymierzeńców, którym przyda się przyjemna kąpiel.

Traganek (Astragalus membranaceus)
Chasteberry (Vitex agnus-castus)
Kora kurczowa (Viburnum opulus)
Eleuthero (Eleutherococcus senticosus)
Lukrecja (Glycyrrhiza glabra)
Nasturcja (Tropaeolum spp.)
Pietruszka (Petroselinum spp.)
Passiflora (Passiflora incarnata)

(Lista sporządzona na podstawie Hartung, 2011; Strictly Medicinal Seeds, b.d.; i Vinje, b.d.)

Na zakończenie, 

Rośliny mają indywidualne potrzeby, tak jak ludzie, a zrozumienie tych potrzeb pomaga być z nimi w relacji. Zrozumienie potrzeb roślin zaczyna się od samego początku, od procesu kiełkowania. Poznając swoje rośliny na tym wczesnym etapie, dasz im największe szanse na wyrosnięcie na silne, samowystarczalne istoty.

Aby uzyskać więcej pomocnych wskazówek dotyczących rozpoczynania nasion, zobacz:

Rozpoczynanie własnych nasion? Czas na zimną stratyfikację!
Wertykulacja nasion: co powinni wiedzieć ogrodnicy zielarscy
Przewodnik łatwego uruchamiania nasion
5 kroków do rozpoczęcia nasion ~ 153 ~

PRZYPISY

Bewley, JD (1997). Kiełkowanie i spoczynek nasion. Komórka roślinna, 9, 1055-1066. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC156979/pdf/091055.pdf 

Brytannica. (nd) Radicle: Anatomia roślin [Encyklopedia internetowa]. Pobrane z https://www.britannica.com/science/radicle

Normandeau, S. (2014). Przygotuj swoje nasiona na obfite zbiory [POST na blogu]. Almanach rolników. Pobrane z https://www.farmersalmanac.com/prepare-your-seeds-for-a-plentiful-harvest-18419#:~:text=If%20the%20seed%20coats%20are,seeds%20with%20water%20before %20wysiewu 

Hartung, T. (2011). Zioła uprawiane w domu: Kompletny przewodnik po uprawie, używaniu i korzystaniu z ponad 100 ziół. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe ~ 153 ~

Luna, T., Wilkinson, K.M. i Dumroese, R.K. (2014) Podręcznik szkółki tropikalnej: przewodnik dotyczący zakładania i prowadzenia szkółki dla rodzimych i tradycyjnych roślin. Waszyngton, DC: Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

Nasiona ściśle lecznicze. (nd). Nasiona ziół leczniczych [Sklep internetowy]. Pobrane z https://strictlymedicinalseeds.com/medicinal-herb-seeds/

Vinje, E. (nd). Namocz nasiona przed sadzeniem [Centrum badawcze]. Planeta Naturalna. Pobrane z https://www.planetnatural.com/soak-seeds/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US