Jak zrobić idealną donicę do ziół

Ziemia jest domem dla niesamowitej gamy naturalnych ziół, które są integralną częścią społeczeństwa odkąd sięgamy pamięcią po. Zielarstwo to dumna tradycja wiedzy, wspólnoty z naturą i odpowiedzialności. Zioła są dostępne do tak niezliczonych zastosowań, że prawie niemożliwe jest ich nie spotkać w ciągu dnia. Od różnorodnych herbat po naturalne środki zaradcze, a także zastosowania w żywności, a nawet koralikach, zioła są istotną częścią życia. Stworzenie własnego osobistego pojemnika na zioła może być idealnym sposobem na zbudowanie kolekcji ziół i korzystanie z nich w zabawny, ekscytujący sposób w całym domu.

Wewnątrz czy na zewnątrz?

Chociaż nie chcesz ograniczać swoich możliwości, czasami ze względów estetycznych konieczne jest umieszczenie nowego ogrodu ziołowego w określonym miejscu. Najpierw musisz wziąć pod uwagę własne potrzeby i podstawowe zastosowanie sadzarki. Jeśli masz nadzieję mieć dużą, poziomą donicę, dobrym wyborem może być umieszczenie jej na zewnątrz. Z drugiej strony, jeśli planujesz zrobić małą doniczkę do ziół, która będzie zarówno elementem dekoracyjnym, jak i funkcjonalnym, możesz łatwo zaprojektować i zbudować odpowiednią doniczkę do wnętrz.

Donice na zewnątrz

Gdy już zdecydujesz, gdzie będzie mieszkała twoja nowa doniczka, czas wybrać styl. Zewnętrzne donice do ziół można tworzyć w różnych kształtach i rozmiarach.

Podniesiony

Ten prosty projekt jest zarówno łatwy w budowie, jak i nie zajmuje dużo miejsca na podwórku lub tarasie. Oto, czego będziesz potrzebować:

4 cale słupki narożne (4)
1×6 Płyty poddane obróbce ciśnieniowej (3)
Tralki 2×2 poddane obróbce ciśnieniowej (3)
Wanna plastikowa 24x36x8

Po przygotowaniu wszystkich materiałów i przycięciu desek na odpowiednią długość tralki służą do połączenia desek 1×6 na boki i spód donicy, które są następnie mocowane do słupków narożnych. Na koniec dodaje się plastikową wannę jako wkładkę do drewnianej ramy. Następnie możesz poplamić lub pomalować swoją doniczkę z ziołami dowolnymi kreatywnymi wzorami, które lubisz.

Sztuczna doniczka drabinkowa

Ta wytrzymała donica drabinkowa doskonale nadaje się do terenów zewnętrznych o ograniczonej przestrzeni. Ma niewielką powierzchnię, ale może zapewnić ogromny potencjał doniczkowy dla wszystkich twoich ziół. Samodzielne zbudowanie będzie kosztować znacznie mniej niż wersje kupione w sklepie, a twoja będzie często znacznie lepszej jakości. Specyfika projektu może być dopasowana dokładnie do Twoich potrzeb, ale pomysł drewnianych doniczek jako stopni na drabinie jest dość wyjątkowy.
Koło

Może masz na myśli coś odważniejszego dla swojej donicy do ziół. Jeśli tak, Herb Wheel może być właśnie dla Ciebie. Można go zbudować w całości z sześciu plansz 2×4. Muszą być pocięte na następujące wymiary:

13,75 cala (18) — Boki
32,125 cala (3) – Centra podstawowe
14,75 cala (12) — Strony drugorzędne
3,5 cala (1) — element centralny ~ 153 ~

Proces budowy jest dość prosty. Używając głównego środka jako ramy, zbuduj koło, używając czterech drugorzędnych boków, aby wystawały jako szprychy koła z dala od ramy, a następnie użyj sześciu elementów bocznych, aby utworzyć koło. Proces powtarza się trzy razy, a koła układa się jedno na drugim, aby nadać mu głębię. Element centralny jest umieszczany na osi koła, aby zakończyć element. Masz teraz wspaniałą doniczkę w kształcie koła z sześcioma oddzielnymi dołkami.

Donice do wnętrz

Może chciałbyś zrobić coś bardziej kreatywnego, co można w pełni docenić w Twoim domu. Istnieje niezliczona ilość sposobów na włączenie miniaturowych doniczek do ziół w całym mieszkaniu, od wiszących szklanych słoików na kolendrę i oregano po zamontowane ramy, które hodują zioła bezpośrednio ze ściany. Rzućmy okiem na kilka kreatywnych pomysłów!

Deski ze słoika na przetwory

Ta prosta w montażu konstrukcja jest zarówno elegancka, jak i nie obciąża portfela. Wszystko, czego potrzebujesz, to kilka nadmiarowych desek starego drewna, garść metalowych zacisków z napędem ślimakowym do trzymania słoików Mason i oczywiście słoiki Mason. Pomysł jest prosty: przymocuj metalowe zaciski do desek i umieść słoiki z masonem w zaciskach. Gdy deska zostanie zamontowana w Twoim domu, możesz sadzić pojedyncze zioła w każdym słoiku Mason.

Ogrody butelkowe

Każdy powinien poddawać recyklingowi, prawda? Dlaczego nie zacząć od tego pomocnego sposobu na ponowne wykorzystanie starych szklanych butelek, które zwykle lądują w koszu. Korzystając z metody wycinania dna butelki, możesz następnie odwrócić dzióbek do podstawowej szklanki wody i altówki, masz idealne miniaturowe urządzenie do doniczek do ziół kuchennych. To świetny pomysł dla tych, którzy mają dużo pustego miejsca na parapetach, a to kosztuje tyle co nic.

Krzywe garnki

Klasyczna pomarańczowa doniczka na zioła nie może się nie udać, ale po co używać ich w ten sam stary sposób? Ten sprytny projekt wbija pojedynczy metalowy pręt przez środek wieży z krzywymi doniczkami, bezpiecznie utrzymując je i zioła na miejscu. To zadziała fantastycznie dla tych, którzy nie mają dużo miejsca na blacie.

Możliwości są nieograniczone podczas tworzenia własnej donicy do ziół. Upewnij się, że za każdym razem, gdy masz pomysł, równoważysz zalety i wady swojej sytuacji. Na przykład możesz być zainteresowany estetycznym wyglądem donicy do wnętrz, ale jeśli planujesz uprawiać szeroką gamę ziół w odpowiedniej ilości, byłoby to trudne w przypadku standardowego ogrodu wewnętrznego. Chociaż nigdzie nie jest napisane, że jesteś ograniczony tylko do jednego sadzarki do ziół. Posiadanie ogrodu ziołowego zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz to najlepszy sposób na pełne wykorzystanie korzyści, jakie mają do zaoferowania zioła.

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten artykuł! Dołącz do naszej społeczności, korzystając z hashtagu #myherbalstudies , aby dzielić się kreatywnymi pomysłami, wskazówkami i sztuczkami dotyczącymi ziół oraz uczyć się od innych.
Karen Styles jest pasjonatką majsterkowania i spędza większość swojego wolnego czasu pracując nad projektami DIY wokół domu i ogrodu. Jest częścią zespołu ekspertów w Pergolas of Distinction; jedna z najbardziej znanych firm remontowych w Australii Południowej.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US