Jak rozmnażać zioła z sadzonek

Jeśli chodzi o rozmnażanie ulubionych ziół, wyhodowanie nowych roślin z zebranych nasion jest najłatwiejszą i najbardziej praktyczną opcją. Ale są inne sposoby na rozmnażanie ziół przy użyciu już ugruntowanych roślin.

Twój ziołowy ogród jest w pełnym rozkwicie, twoje rośliny doniczkowe są obfitym źródłem radości, trafiając do twojej apteki w miarę twoich dalszych studiów zielarskich, a teraz możesz pomyśleć o tym, jak wyhodować więcej ziół, z których masz powinowactwo. W końcu jedyną rzeczą lepszą od jednego zioła są dwa zioła!

Alternatywne metody rozmnażania ziół 

Możesz zechcieć przyjrzeć się tym alternatywnym metodom, jeśli chcesz rozmnożyć zioła, które wymagają długiego czasu (czasami lat), aby osiągnąć okres kwitnienia. Alternatywne metody są również przydatne w przypadku roślin, które mają nasiona trudne do kiełkowania, jak lawenda (Lavandula spp.), lub które w ogóle nie wytwarzają nasion, jak skrzyp polny (Equisetum arvense) (Titchmarsh, 1981).

Korzystanie z sadzonek roślin: dodatkowe informacje 

Różne metody rozmnażania działają na różne części roślin, w zależności od cech każdego gatunku. Rozmnażanie może odbywać się przy użyciu korzeni, łodyg, a nawet liści rośliny.

W tym poście przyjrzymy się jednej z najczęstszych metod — rozmnażaniu z sadzonek roślin przy użyciu łodyg. Jest to bardzo skuteczna technika w przypadku roślin o łodygach zielnych i drzewiastych, w tym ziół kulinarnych, takich jak rozmaryn (Salvia rosmarinus), tymianek (Thymus vulgaris), szałwia (Salvia officinalis), lawenda (Lavandula spp.) i różne mięty (Mentha spp. .), żeby wymienić tylko kilka. Rozmnażanie z sadzonek tworzy nową roślinę, która jest genetycznie identyczna z rośliną macierzystą. Chociaż proces ten jest podobny w przypadku łodyg zielnych, półzdrewniałych lub zdrewniałych, procedury te są praktykowane w różnych porach roku (McVicar, 2002).

Wiosną stosuj tę metodę rozmnażania dla roślin o łodygach zielnych, takich jak hyzop anyżowy (Agastache foeniculum), estragon (Artemisia dracunculus), rumianek rzymski (Chamaemelum nobile), melisa lekarska (Melissa officinalis) i oregano (Origanum wulgarne).

Latem i wczesną jesienią rozmnażaj z sadzonek rośliny częściowo zdrewniałe, takie jak werbena cytrynowa (Aloysia triphylla), lawenda (Lavandula spp.), rozmaryn (Salvia rosmarinus) i szałwia (Salvia officinalis).

Jesienią można użyć tej techniki do rozmnażania roślin krzewiastych i małych drzewek z zdrewniałymi łodygami, takich jak bez czarny (Sambucus nigra), miłorząb japoński (Ginkgo biloba) i jałowiec (Juniperus communis).

Jak rozmnażać zioła za pomocą sadzonek: instrukcje krok po kroku

Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć rozmnażanie swoich ulubionych ziół? Zróbmy to! Oto jak rozmnażać zioła za pomocą łodyg roślin. Zapoznaj się z powyższymi wskazówkami, który sezon jest najlepszy dla różnych rodzajów ziół, w zależności od rodzaju łodygi.

Składniki

Zdrowe zioło o ugruntowanej pozycji
Ostre nożyczki
Ostry nóż
Hormon ukorzeniający (opcjonalnie)
Bezglebowa mieszanka doniczkowa
Tacka na sadzonki lub doniczki, jedna doniczka na nową roślinę
Opryskiwacz do roślin i woda

Kierunki

    Wybierz zdrowe, dobrze ugruntowane zioło wykazujące nowy wzrost. Wczesnym rankiem, gdy w powietrzu jest trochę wilgoci, użyj ostrych nożyczek, aby odciąć niektóre nowe pędy boczne rosnące na mocnej łodydze. Wybierz cienkie pędy o długości około 4-6 cali. Trzymaj te świeżo ścięte łodygi wilgotne, aż będziesz gotowy do następnego kroku, do którego powinieneś przejść tak szybko, jak to możliwe (możesz to zrobić, owijając je mokrym kawałkiem materiału lub zamykając je w plastikowej torbie z odrobiną wody w środku ).

    Za pomocą ostrego noża odetnij każdą łodygę tuż poniżej węzła, z którego wyrastają nowe liście. Usuń wszystkie liście z dolnej połowy łodyg. Uważaj, aby nie uszkodzić łodyg, co może uczynić je podatnymi na choroby. Usuń również wszystkie kwiaty, które są obecne wzdłuż łodyg, ponieważ chcesz, aby twoje małe sadzonki kierowały swoją energię do rosnących nowych korzeni, a kwiaty mogą konkurować o energię.

    Jeśli używasz hormonu ukorzeniającego, zanurz dolny koniec każdej łodygi w wodzie, a następnie w małym pojemniku z hormonem ukorzeniającym, zanim przejdziesz do następnego kroku (zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu). Hormon ukorzeniający nie jest konieczny, ale czasami jest zalecany. Chociaż rośliny mogą naturalnie rozmnażać się, hormon zawiera związki, które mogą wspomagać i stymulować tworzenie nowych korzeni, a tym samym przyspieszać ten proces, a ten produkt można znaleźć w większości sklepów ogrodniczych.

Teraz masz dwie opcje:

Opcja 1:

  • Pospiesz się, aby umieścić przygotowane sadzonki w tackach lub doniczkach wypełnionych wilgotną ziemią doniczkową, ostrożnie zakopując je, aż pierwszy zestaw liści znajdzie się nad ziemią, i dokładnie spryskaj glebę wodą. Ważne jest, aby utrzymywać stały poziom wilgotności, ponieważ sadzonki rozwijają nowe korzenie. Aby to osiągnąć, możesz umieścić swoje doniczki w mini szklarni lub nawet przykryć je plastikową torbą (wypełnioną powietrzem, aby nie dotykała rośliny, a także codziennie odwracaną na lewą stronę, aby uniknąć nasiąkania wodą), z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Spryskaj glebę codziennie rano i wieczorem. W optymalnych warunkach Twoje sadzonki zaczną rozwijać korzenie w ciągu 2-3 tygodni!

Opcja 2:

  • Alternatywnie, drugą opcją jest umieszczenie sadzonek w słoikach ze świeżą wodą, jedna sadzonka na słoik i pozostawienie ich w niezakłóconym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego, zmieniając wodę co 2 dni. To świetna opcja dla ciekawskich ogrodników, którzy chcą zobaczyć, jak rozwijają się korzenie! Po 2-3 tygodniach, gdy twoje sadzonki rozwiną swój system korzeniowy, możesz przenieść nowe rośliny do doniczek wypełnionych wilgotną ziemią doniczkową.
  • Aby zapewnić mocne rośliny, zalecamy pozostawienie nowych roślin w tacy lub doniczkach z sadzonkami, podlewanie codziennie przez kolejny miesiąc po rozwinięciu się korzeni, zanim posadzisz je w domu w ogrodzie. Zanim je posadzisz, dobrze jest zahartować rośliny. Oznacza to po prostu stopniowe wprowadzanie nowych roślin do środowiska ogrodowego, aby mogły dostosować się do warunków tego nowego środowiska przed wielką przeprowadzką. Aby to zrobić, zabierz swoje nowe rośliny do swojego ogrodu, pozostawiając je w doniczkach w osłoniętym miejscu w pobliżu ich ostatecznego domu na kilka godzin, zwiększając to każdego dnia, aż będą nieobecne przez pełne 24 godziny. Następnie pozostaw je w spokoju na swoim miejscu przez dodatkowy tydzień. Możesz teraz sadzić swoich nowych ogrodowych przyjaciół w ich nowych domach!

Na zakończenie,

Rozmnażanie ustalonych ziół z sadzonek jest łatwym i dostępnym sposobem (dosłownie!) mnożenia ogrodu ziołowego w różnych porach roku. Jest to również wspaniały sposób na pogłębienie więzi z roślinami poprzez obserwację procesu ukorzeniania i wspieranie się w tym procesie.

PRZYPISY

McVicar, J. (2002). Nowa księga ziół. Dorling Kindersley.

Titchmarsh, A. (1981). Techniki ogrodnicze (wyd. 3). Wydawcy Mitchell Beazley.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US