Jak uprawiać świeżą bazylię

Niezależnie od tego, czy chodzi o oczyszczenie krwi, działanie przeciwzapalne, czy po prostu o przygotowanie pesto na włoską ucztę, bazylia może być cennym składnikiem kuchnią zielarza i pysznym sposobem na zachowanie zdrowia. Chociaż łatwo jest kupić świeżą bazylię w sklepie, jest to zioło, które jest niezwykle łatwe w uprawie w domu. Uprawianie własnej bazylii nie tylko zapewnia nam najświeższe możliwe rośliny, ale może również pomóc nam zaoszczędzić pieniądze w czasie. W tym artykule przejdziemy do szkoły ogrodniczej, ucząc się, jak wyhodować świeżą bazylię na zewnątrz, w doniczce, z sadzonki.

Zacznij od odpowiedniego sezonu wegetacyjnego: chociaż sezon wegetacyjny bazylii różni się w zależności od regionu i klimatu, w Nowej Anglii idealnie jest rozpocząć uprawę po ostatnich przymrozkach w okolicach maja. Sezon wegetacyjny może wówczas trwać od trzech do sześciu miesięcy, w zależności od lokalnego klimatu.

Używaj wysokiej jakości ziemi doniczkowej: Jeśli zamierzasz uprawiać bazylię w doniczce, kupowanie ziemi doniczkowej to prosty sposób na zapewnienie kwitnienia roślinie. Upewnij się, że gleba ma zrównoważone pH i zawiera zarówno perlit, jak i torf. Ustawiając doniczkę, pamiętaj o umieszczeniu warstwy żwiru u podstawy, aby zapewnić odpowiedni drenaż.

Zacznij od sadzonki: chociaż możesz oczywiście wyhodować bazylię z nasionka, jeśli dopiero zaczynasz uprawę, możesz zacząć od sadzonki — już rosnącej rośliny — ponieważ zapewnia to większą szansę na sukces .

Umieść ją w świetle słonecznym: Podobnie jak wiele roślin, bazylia korzysta z wystarczającej ilości światła słonecznego każdego dnia, aby zapewnić jej ciągły wzrost. Po posadzeniu sadzonki umieść doniczkę w miejscu zapewniającym co najmniej sześć godzin światła słonecznego dziennie.

Podlewaj regularnie: W przypadku bazylii ważne jest, aby podlewać roślinę wystarczająco często, aby gleba była wilgotna, ale nie wilgotna. Zazwyczaj oznacza to podlewanie co jeden do dwóch dni. Upewnij się, że podlewasz podstawę rośliny, a nie łodygę lub liście.

Zbiory: W miarę wzrostu roślina zacznie tworzyć pary liści. Gdy roślina osiągnie około stopy wysokości, będzie rosła coraz więcej par. Idealnie jest zacząć zbierać rośliny, gdy są co najmniej cztery zestawy liści, a liście można usunąć, po prostu odrywając je od głównej łodygi rośliny.

Przycinanie: Aby roślina nie przewróciła się i pozostała w dobrym zdrowiu, należy w razie potrzeby usunąć niezbędne elementy. Obejmuje to obcinanie kwiatów, które tworzą się na szczycie łodygi i usuwanie martwych lub słabo rosnących gałęzi z rośliny.

Zielarstwo nie musi być drogie, ani też zioła nie zawsze muszą być importowane z daleka. Uprawiając własną bazylię, możesz wprowadzić się w satysfakcjonujące życie zielarza. Więcej informacji na temat ziela bazylii znajdziesz w tym artykule. Jeśli chcesz przenieść swoje studia zielarskie na wyższy poziom, zapraszamy do zapoznania się z naszymi programami online tutaj.

 

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US