Garden Wellness

„[Ludzie] od niepamiętnych czasów poszukiwali roślin o właściwościach leczniczych. Dowodem na to są liczące tysiące lat tradycje i zapisy ludowych uzdrowień. Nawet w tej wielkiej epoce wielkiego rozwoju i postępu w dziedzinie chemii [i] farmaceutyków… rośliny nie straciły nic ze swojego znaczenia.”

Botaniczne odnowa biologiczna

Ziołolecznictwo to najstarsza forma dobrego samopoczucia. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to również najczęściej praktykowana metoda odnowy biologicznej na świecie. W całej historii ludzie ze wszystkich kultur praktykowali jakiś system ziołolecznictwa, a współczesny przemysł farmaceutyczny nadal w dużym stopniu polega na roślinach jako podstawie wielu leków.

Większość z nas nie dorastała ucząc się o ziołach razem z mądrym starszym, ani nawet nie była świadkiem tego jako codziennej, powszechnej praktyki, więc sami musimy trochę poszukać. Na szczęście dla nas wszystkich, istnieli strażnicy ognia i tradycje zielarskie dzięki nim przetrwały. Możemy znaleźć setki książek na temat zielarstwa (tutaj nasze ulubione książki zielarskie) a także wziąć udział w zajęciach i warsztatach oferowanych w całym kraju i na całym świecie.

Poznawanie fitochemikaliów i prozdrowotnych właściwości roślin i chwastów jest zadziwiające w swojej prostocie i złożoności. Prostota rośliny polega na dostępności i dość łatwym oddaniu jej właściwości. Złożoność tkwi w tysiącach składników, które działają synergicznie, aby odżywiać i chronić samą roślinę, podczas gdy zajmuje ona swoje miejsce w ekosystemie, gdzie pomaga oczyścić powietrze, zapewnia pożywienie, dobre samopoczucie, piękno, a nawet schronienie. Musimy podejść do tej praktyki ziołolecznictwa z szacunkiem i wdzięcznością za wszystko, co istnieje i wszystko, co jest tam zapewnione na zielonych polach, lasach i równinach naszej żyjącej, oddychającej Ziemi.

Będziesz chciał szukać ziołowych mentorów i chodzić na spacery po roślinach, aby nauczyć się rozpoznawać rośliny. Możesz także zdecydować się na uprawę niektórych roślin ziołowych, o których się dowiesz. Łatwym sposobem na rozpoczęcie jest uprawa ziół kuchennych, które znasz, takich jak rozmaryn, oregano, tymianek, pietruszka, szałwia i melisa. Wszystkie te rośliny mają właściwości, które można wydobyć w nalewkach, pić w herbacie, włączyć do diety lub wykorzystać w wielu innych zastosowaniach.

Kiedy uczymy się, jak prawidłowo rozpoznawać rośliny i jak używać ich jako wsparcia dla zdrowia, wzmacniamy się i stajemy się bardziej samodzielni. Dokładnie wiemy, co jemy, a co za tym idzie, bardziej angażujemy się we własne dobre samopoczucie. Jesteśmy w stanie dostrzec niuanse i subtelności oraz moc użytych ziół. Zaczynamy również rozumieć i uczestniczyć w zawiłościach i rytmach Ziemi i wszystkich jej pór roku. Kolejną ogromną korzyścią studiowania i stosowania ziół jest to, że znajdujemy się w miejscach piękna i spokojnej harmonii, uwalniając w ten sposób szkodliwy stres z naszych ciał.

Jeśli szukasz miejsca do studiowania zielarstwa i kontaktu z innymi zielarzami, możesz skorzystać z naszego internetowego programu ziołowego lub lokalnych zajęć. Wszyscy są mile widziani!

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US