Co to jest herbata kompostowa? Rośliny też piją herbatę!

W Akademii Ziołowej wierzymy w kultywowanie świadomości naszych wzajemnych powiązań z żywymi społecznościami wokół nas. Kiedy mądrze i z szacunkiem korzystamy z zasobów ziemi, wszyscy (rośliny, zwierzęta, ludzie) będziemy wieść znacznie zdrowsze i obfitsze życie. Kluczowym sposobem, w jaki cieszymy się tymi darami, jest spożywanie ziół w celu odżywiania i zdrowia – i często przyjmujemy te zioła jako herbatę. Ale wierzcie lub nie, ale nie tylko my możemy cieszyć się hojnością natury w postaci herbaty. Jak mówiliśmy w tym tygodniu, jesteśmy wielkimi fanami kompostowania ze względów ekologicznych. Zachęcamy też do zrobienia herbaty kompostowej – do picia dla roślin! Co to jest herbata kompostowa? Dowiedz się poniżej!

Tak jak nam przydałaby się ziołowa herbata z rumianku lub pokrzywy, tak nasze ogrody ziołowe i warzywne odniosą korzyść z naparu z naszego kompostu nasączonego wodą. Dostępnych jest wiele produktów syntetycznych, które ludzie mogą rozpylać w swoich ogrodach, takich jak nawozy chemiczne. Herbata kompostowa stanowi alternatywę dla tej praktyki, ponieważ dostarcza składników odżywczych i pożytecznych mikroorganizmów, gdy jest stosowana do gleby lub liści roślin.

Dlaczego po prostu nie wmieszać kompostu bezpośrednio do gleby? Rzeczywiście, używanie kompostu w ten sposób jest bardzo korzystne, ale robienie herbaty kompostowej idzie o krok dalej. Moczenie kompostu w wodzie przez około tydzień wydobywa i rozmnaża pożyteczne mikroorganizmy, a stosowanie tej herbaty na glebie zbuduje żywą społeczność organizmów, które pomogą twoim roślinom dobrze się rozwijać.

Jak zrobić herbatę kompostową?

Poniżej znajduje się prosty, krok po kroku proces przygotowywania własnej herbaty kompostowej. Będziesz potrzebował dwóch beczek lub wielogalonowych pojemników, gotowego kompostu (który ma słodki, ziemisty zapach i był uprawiany przez co najmniej rok), gazy lub płótna, dużego patyka i wody bez chloru.

  • Połącz składniki. Umieść jeden galon odchlorowanej wody w pojemniku na każdy funt kompostu.
  • Strome. Pozwól mieszance parzyć się przez około pięć do siedmiu dni, pamiętając o mieszaniu kompostu mocnym patyczkiem lub miarą co najmniej raz dziennie. Przechowywać z dala od światła słonecznego w pojemniku bez pokrywki.
  • Przeciążenie. Wlej mieszaninę przez gazę lub płótno do drugiego pojemnika, tak aby pozostał kompost w oryginale i herbata kompostowa w drugim. Twoja herbata kompostowa powinna być tak słodka i ziemista, jak sam kompost.
  • Zastosuj. Użyj natychmiast lub w ciągu kilku godzin. Wlej herbatę kompostową do gleby i/lub spryskaj rośliny. Jeśli opryskujesz, użyj delikatnej mgiełki i spryskaj rośliny tuż przed zmierzchem.

Jeśli stwierdzisz, że twój kompost lub herbata kompostowa pachnie zjełczałym lub zepsutym, powstrzymaj się od stosowania go w swoim ogrodzie. Upewnij się również, że nie stosujesz naparu z kompostu w swoim ogrodzie na mniej niż trzy tygodnie przed zbiorem roślin do spożycia.

Mamy nadzieję, że dodanie tego kroku do Twojego ogrodnictwa pomoże Ci w uprawie dobrze prosperujących roślin.

Dajcie nam znać w komentarzach poniżej, jakie inne ekologiczne praktyki ogrodnicze odniosłyście sukces, i zatrzymajcie się na naszej stronie na Facebooku, aby poinformować nas, jakie macie plany dotyczące swojego ogrodu tej wiosny!

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US