BlackBerry Winter – Tips for Helping Bees

„Blackberry Winter” to niesamowicie piękna piosenka opłakująca romans, który kończy się zimno i bez ostrzeżenia. Dla ogrodników, którzy chcą cieszyć się początkiem wiosennego sezonu wegetacyjnego, nagłe ochłodzenie (lub jeżynowa zima) może uszkodzić delikatne kwiaty kwitnących ziół, owoców i innych wiosennych roślin.

Jeżynowa zima nadchodzi bez ostrzeżenia
Właśnie wtedy, gdy myślisz, że wiosna już tu zostanie
I budzisz się w zimny, deszczowy poranek
I zastanawiam się, co u licha stało się z May

– tekst autorstwa Aleca Wildera i Loonisa McGlonghlina

Zimy derenia, szarańczy i pąków czerwonych są synonimami tych „małych zim” lub „sezonowej czkawki”, nazwanych na cześć rodzimych gatunków występujących w danym regionie. Starsi często wspominali zimowe bryczesy Lindsey-Woolsy, szorstki materiał używany głównie do budowy wełnianej bielizny. Mówiono, że można bezpiecznie założyć wiosenny ogród, gdy kalesony można było spakować na kolejny rok. I rzeczywiście, rytuał chowania zimowego stroju jest powodem do świętowania tutaj, na centralnych równinach.

Jeżynowa Zima i Pszczoła Miodna

Marzec może być trudnym okresem dla pszczoły miodnej Apis mellifera. Zapasy miodu mogą być wyczerpane lub prawie wyczerpane, a wahania temperatur mogą zakłócić lub opóźnić wzór wielu kwitnących drzew i ziół. Gdy dzień zaczyna się wydłużać, królowa przyspiesza składanie jaj, zmuszając robotnice do poszukiwania nektaru w dalszych miejscach, aby sprostać wymaganiom tej szybko rosnącej populacji. W zależności od regionu i warunków pogodowych wybór naturalnej żywności może być ograniczony. Wymagana jest należyta staranność od pszczelarza w postaci prostego roztworu syropu 1: 1, aby zapobiec głodowaniu ula w tym okresie.

Gdy zbliża się kwiecień, zapachy wcześnie kwitnących drzew, takich jak sasafras, redbud i crabapple, wabią pszczoły i inne owady zapylające w szale żerowania. Nie ma dla mnie nic przyjemniejszego niż stać pod ośnieżonymi kwiatami jabłoni, wibrując pracą pszczół miodnych pracujących nad kwiatami.

Wiele drzew owocowych, takich jak brzoskwinie, gruszki i winorośle jeżyn, wymaga zimowego okresu chłodu, aby prawidłowo zakwitły. Czas chłodu odpowiada liczbie godzin, przez które owocujące drzewo lub krzew wytrzymuje temperaturę od 32 do 40 stopni przez całą zimę. Dawni ogrodnicy wykorzystywali pojawienie się kwiatów na swoich winoroślach jeżynowych do przewidywania tych sezonowych zmian lub „jeżynowych zim” przed sadzeniem mniej odpornych na zimno warzyw, takich jak pomidory, fasola i ogórki.

Kwitnące zioła, takie jak lawenda, tymianek, mięta, ogórecznik, balsam pszczeli, majeranek i oregano przyciągają pszczoły i świetnie nadają się do wiosennego ogrodu, ale powinny być chronione przed późnymi przymrozkami lub dużymi mrozami.

Wskazówki dotyczące pomocy pszczołom

Podczas sadzenia kwiatów i ziół w wiosennym ogrodzie ważne jest, aby wziąć pod uwagę wahania sezonowe. Oto kilka wskazówek, które zapewnią ciągły przepływ nektaru przez całą wiosnę i lato:

  • Wybierz rośliny pochodzące z Twojego regionu. Sprawdź swoje strefy odporności i wybierz odpowiednio.
  • Należy pamiętać, że okres kwitnienia niektórych drzew i roślin może różnić się w zależności od regionu. Na przykład czyste drzewo kwitnie w czerwcu na południu, a dopiero w sierpniu na północno-zachodnim Pacyfiku.
  • Podczas sadzenia kwiatów, aby przyciągnąć zapylacze, zmieniaj kształty i kolory. Pszczoły preferują żółte i niebieskie rurkowate kwiaty, podczas gdy ptaki przyciągają czerwone. Pszczoły widzą w ultrafiolecie podążając za liniami nektaru.
  • Posadź kwiaty w grupach zamiast linii prostych. Pszczoły często pomijają pojedynczy kwiat na korzyść kępy kwiatów.
  • Cebulki na zimę, takie jak krokusy i żonkile, należy sadzić w grupach z roślinami kwitnącymi naprzemiennie, takimi jak forsycje i azalie. Nie tylko zapewnia to pewną ochronę kwiatom mniej odpornym na ciepło, ale także stanowi atrakcyjne przejście.
  • Włącz do swojego ogrodu kwiaty kwitnące późnym latem, takie jak oleander, krzewy motyli i hortensje, które są odporne na ciepło i przyjazne dla owadów zapylających.
  • I pamiętaj o zapewnieniu źródła wody dla zapylaczy. Płytka miska z naturalnymi grzędami z gałązek lub kamieni jest najlepsza dla pszczół.

Pamiętaj, bez względu na to, ile planowania i przezorności włożysz w swój plan ogrodu, Matka Natura nie zawsze może być zbiorowa. Bądź więc elastyczny, cierpliwy i odporny. Jesteśmy opiekunami tej planety, którą nazywamy domem, którą dzielimy ze wszystkimi zapylaczami, które wzbogacają nasze życie na tak wiele sposobów. Więc idź tam, kop w ziemi i nakarm pszczołę!

Rebecca O’Bea jest pszczelarzem i zapalonym ogrodnikiem z Kansas. Jako początkująca zielarka i studentka Akademii można ją znaleźć przez większość dni po kolana w kompoście i blogować o swoim codziennym życiu w The Bee Queen.

ZASOBY

http://www.raintreenursery.com/choosingplants.html

http://www.motherearthliving.com/gardening/attract-zapylacze-do-twojego-ogrodu

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US