6 naturalnych sposobów na odstraszanie owadów z twoich ziół

Zioła to rośliny stosunkowo łatwe w utrzymaniu, co jest jednym z powodów, dla których są tak popularne rosnąć. Dodają one również do naszego życia w bardziej konkretny sposób, jak dostarczanie pysznych dodatków do rodzinnych posiłków, zapobieganie infekcjom drobnych skaleczeń lub zadrapań oraz wiele innych korzyści zdrowotnych.

Jest więc zrozumiałe, że te wspaniałe rośliny nie pozostały niezauważone również przez inne stworzenia. Inwazja owadów jest rzadkością w przypadku ziół, ale jeśli już się zdarzy, najlepiej mieć pod ręką naturalne rozwiązania, aby powstrzymać owady przed zrujnowaniem ogrodu ziołowego.

6 Metody odstraszania owadów z twoich ziół

Zachęcanie biologicznych drapieżników

Krąg życia toczy się naturalnie. Dlatego jeśli masz inwazję szkodników, w końcu zaczniesz widzieć nadchodzących naturalnych wrogów robaków. Niektóre z tych drapieżników są wszędzie dobre, jak modliszka. Zjadają prawie każdego napotkanego owada, więc jeśli masz szkodniki, modliszka może zjeść posiłek.

Do innych pożytecznych robaków należą biedronki, które mają słabość do mszyc. Ptaki zjadają ślimaki, ślimaki, skorki i wiele innych owadów. Osy pomagają w zapylaniu i zjadają inne robaki. Większość odmian os również nie jest agresywna, jeśli zostawisz je w spokoju. Pamiętaj, jeśli masz wystarczające zapasy żywności, drapieżniki przyjdą.

Mydło w sprayu — Twoja obrona numer jeden

Jeśli masz jakieś robale, które po prostu nie chcą odejść, mydło w sprayu może być bardzo pomocne. Na przykład japońskie chrząszcze są strasznie destrukcyjne dla roślin. Jednak, aby jeść rośliny, chrząszcze muszą być w stanie się utrzymać. Rozpylanie owadobójczego mydła na twoich ziołach uniemożliwia im to.

W przypadku tej konkretnej mieszaniny mydła w sprayu możesz również dodać łyżeczkę pieprzu cayenne i trochę olejku neem, aby osłabić chrupiące robale. Dodaj 1 łyżkę mydła do naczyń na każdy litr wody. Pamiętaj, aby rozpylać od góry do dołu.

Możesz spróbować spłukać liście po zbiorach, jeśli ostatnio używałeś tego sprayu. Jednak ilość używanego mydła powinna być na tyle mała, aby nie wyrządziła nikomu krzywdy, nawet najmniejszemu człowiekowi! Pamiętaj tylko, że jeśli ugryziesz świeży liść i trochę nie smakuje, może to być spray.

Olejek neem

Olejek neem jest tak wszechstronny, że nigdy nie powinieneś być bez jego butelki. Przy pierwszych oznakach szkodliwych owadów na moich roślinach spryskuję rozcieńczonym roztworem składającym się w połowie z oleju neem i w połowie z wody. Mieszankę należy wstrząsnąć przed każdym użyciem, ponieważ w naturalny sposób rozdzieli się i spryska obie strony liścia. Nie zaleca się spożywania oleju neem, więc upewnij się, że nie spryskujesz nim części rośliny, którą zamierzasz spożywać. Nie rób dużo, ponieważ będziesz musiał zużyć miksturę w ciągu tygodnia.

Użyj olejków eterycznych

Zioła są często wystarczająco aromatyczne same w sobie, ale to nie zawsze wystarcza. Zapobieganie szkodnikom w twoich ziołach może wymagać okazjonalnego wzmocnienia, a olejki eteryczne mogą to zapewnić. Olejek cedrowy ma intensywny zapach, przypominający jałowiec. Silny zapach może pomóc odstraszyć ślimaki, mszyce i wciornastki, ale nie zdziw się, jeśli zauważysz również zmniejszenie innych uciążliwości. Jeśli masz futrzastego przyjaciela, może on również docenić zapach jałowca, który może odstraszać owady, takie jak pchły i kleszcze! Inne olejki, które mogą pomóc odstraszyć szkodniki to cytronella, cytryna, pomarańcza, mięta pieprzowa, czosnek, drzewo herbaciane i lawenda, żeby wymienić tylko kilka.

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów aplikacji olejków jest dodanie kilku kropli do szklanej butelki ze spryskiwaczem o pojemności 8 uncji, wstrząśnięcie, a następnie spryskanie liści lub otaczających obszarów wokół roślin. Olejki eteryczne mogą być szkodliwe w przypadku połknięcia, więc nie używaj ich, gdy pojawi się owocowa część rośliny.

Sadzenie towarzyszące roślinom jadalnym

Sadzenie towarzyszące ma miejsce wtedy, gdy układasz swoje rośliny tak, aby mogły sobie nawzajem pomagać. Jest to bardzo korzystne we wszystkich rodzajach ogrodów i pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób lub inwazji owadów. Możesz sadzić ze sobą tylko zioła lub możesz podkręcić poziom i wymieszać zioła i warzywa!

Jednak postaramy się skupić na sadzeniu roślin towarzyszących w twoim ogrodzie ziołowym jako sposobu na powstrzymanie owadów przed dotarciem do twoich artykułów spożywczych. Kolendra i koperek odstraszą przędziorków i mszyce, a rumianek zwabi odpowiednie owady do Twojego ogrodu. Czosnek posadzony w pobliżu pomoże ukryć zapach gnijących liści, który wabi japońskie chrząszcze, a mięta może pomóc odstraszyć mrówki.

Nicienie do gleby

Nematody to rodzaj okrągłych robaków żyjących w glebie. Dla większości świata nicienie są naturalnie występującym gatunkiem i są wspaniałym środkiem zapobiegawczym przeciwko szkodnikom w ogrodach ziołowych i innych jadalnych ogrodach. Te mikroskopijne owady są często uważane za biologiczne środki owadobójcze, ponieważ aktywnie wyszukują i infekują szeroką gamę owadów — z których wiele to formy larwalne szkodników ogrodowych.

Nie wykazano, aby użycie nicieni jako insektycydu w jakikolwiek sposób uszkadzało glebę lub siało spustoszenie wśród większych zwierząt lub owadów, które nie zakopują jaj pod ziemią, takich jak pszczoły.

Jeśli zakładasz ogród ziołowy, zapobieganie i właściwa pielęgnacja są kluczem do tego, aby był szczęśliwy i dobrze prosperował. Wiedza o roślinach, w tym o tym, jakie lubią warunki, do czego można je wykorzystać, a nawet o ich historii z kontekstu kulturowego, jest ważna dla rozwoju ogrodu. Dowiedz się więcej, przeglądając oferowane tutaj kursy i wejdź na ścieżkę cudów, natury i uzdrawiania!

Ali Lawrence jest pisarką popijającą kombucha, która koncentruje się na zdrowym i zrównoważonym życiu za pośrednictwem swojego rodzinnego bloga Homey Improvements. Urodziła się i wychowała na Alasce, para się pilatesem i jest księżniczką do wynajęcia na przyjęcia dla dzieci.

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US