5 ziół, które kwitną w południowo-zachodnim ogrodzie

Pierwszym krokiem do udanej uprawy południowo-zachodniego ogrodu jest docenienie środowiska, w którym rośniesz. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, będziesz mieć inną dystrybucję zasobów potrzebnych do uprawy, takich jak słońce, woda i dobrej jakości gleba. W południowo-zachodnim ogrodzie ogrodnicy mają pod dostatkiem słońca.

W upalne lato na południowym zachodzie, bardzo słoneczne warunki mogą być stresorem dla wielu roślin. Niektóre rośliny są jednak tak samo gotowe do wygrzewania się na słońcu jak Sheryl Crow. Rośliny takie jak te są najlepszym wyborem do południowo-zachodniego ogrodu, ponieważ będą dobrze się rozwijać w najbardziej nasłonecznionym miejscu na Twojej działce. Oto pięć takich ziół, w przypadkowej kolejności.

Tulsi (Ocimum spp.)

Tulsi, znana również jako święta bazylia, jest ziołem wywodzącym się z tradycyjnej medycyny indyjskiej, znanej jako Ajurweda. W Indiach są świątynie poświęcone temu ziołowemu sprzymierzeńcowi, a ludzie wykorzystują tę roślinę na wiele sposobów. Społeczność zielarska uznaje Ocimum sanctum, O. tenuiflorum i O. gratissimum za tulsi, chociaż O. sanctum jest uważany za synonim O. tenuiflorum (Engels & Brinckmann, 2013).

Tulsi można wyhodować z nasion lub roślin. Jeśli zaczynasz od nasion, wysiewaj w pomieszczeniu 2 lub 3 tygodnie przed ostatnimi przymrozkami. Gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, sadzonki można sadzić w odległości co najmniej 12 cali w miejscu nasłonecznionym i przepuszczalnej glebie po kilkudniowym stwardnieniu (Hartung, 2011).

Tulsi będzie potrzebować umiarkowanej ilości podlewania. Możliwe jest uprawianie tulsi w doniczce, jeśli ogrodnictwo w pojemnikach jest bardziej dostępne. Podobnie jak inne bazylie, roślina ta może urosnąć do rozmiarów małego krzewu.

W południowo-zachodnim ogrodzie temperatury mogą utrzymywać się na tyle ciepło, że bazylia staje się zdrewniałymi bylinami. Przedłuż życie tej rośliny, regularnie obcinając główki kwiatowe; kwiaty są piękne i tworzą pachnący bukiet dla domu. Aby uzyskać rozkosznie orzeźwiający napój, umieść główki kwiatów w wodzie o temperaturze pokojowej do zaparzenia, a następnie podawaj w takiej postaci, w jakiej się znajdują lub z lodem.

Zbieraj liście przez cały cykl wzrostu. Możesz użyć ich świeżych lub położyć płasko do wyschnięcia.

Tulsi to orzeźwiający ziołowy sprzymierzeniec. Roślina ta wspiera zdolność organizmu do radzenia sobie ze skutkami codziennego stresu, działa przeciwutleniająco, antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo (Cohen, 2014). Warto mieć wokół siebie tę roślinę. W postaci herbat, nalewek lub syropów tulsi jest rozkoszą dla zmysłów w każdej postaci. Dowiedz się więcej w 7 sposobach korzystania z Tulsi na co dzień.

Rozmaryn (Salvia rosmarinus, dawniej Rosmarinus officinalis)

Rozmaryn to kolejny doskonały wybór podczas sadzenia południowo-zachodniego ogrodu. Ta pochodząca z basenu Morza Śródziemnego roślina może zająć najgorętsze i najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie. Chociaż roślina ta może być uprawiana z nasion, sadzonki są trudne do zakorzenienia w ogrodzie ze względu na powolne tempo wzrostu (Hartung, 2011). Najlepiej rozmnażać sadzonki z dorosłej rośliny lub kupować odrosty, które są dostępne w różnych rozmiarach.

Wybierając miejsce w ogrodzie, ważne jest, aby zrozumieć, że rozmaryn jest rośliną wieloletnią w ciepłym klimacie bez mrozu i będzie żył w wybranym miejscu przez wiele sezonów. Ta długowieczność oznacza, że ​​z czasem może zmienić krajobraz. W miarę wzrostu może tworzyć cień dla innych roślin. Należy o tym pamiętać, niezależnie od tego, czy ten odcień jest pożądany, czy nie. Ponieważ może być krzewem średniej wielkości, wymagane jest regularne przycinanie, aby najpierw pobudzić wzrost, a następnie powstrzymać wzrost w okresie dojrzałości.

Rozmaryn potrzebuje przepuszczalnej gleby, czy to w ogrodzie, czy w doniczce. Zmień glebę piaskiem, aby wspomóc drenaż, kiedy i gdzie jest to potrzebne. Podczas podlewania rozmarynu należy odpowiednio zwilżyć glebę. Następnie pozwól mu całkowicie wyschnąć przed ponownym podlaniem. Ten harmonogram podlewania jest ważną rzeczą do rozważenia przy wyborze sąsiadów ogrodowych tej rośliny.

Zbieraj liście, gdy roślina jest przycinana lub w razie potrzeby. Użyj ich świeżych, połóż płasko do wyschnięcia lub zamroź, aby je zachować. Podobnie jak w przypadku wszystkich ziół, rozmaryn należy przechowywać w szczelnym pojemniku, z dala od światła.

Roślina ta jest używana przez różne kultury do sporządzania orzeźwiających, bogatych w przeciwutleniacze herbat, win, nalewek, octu i preparatów olejowych (Al-Sereiti et al., 1999). Przeciwzapalny, pobudzający krążenie rozmaryn stanowi doskonały dodatek do naparu do kąpieli. Rozmaryn jest również używany do poprawy pamięci.

Kiedy będziesz gotowy do użycia rozmarynu, który wyhodowałeś w domu, zapoznaj się z artykułami DIY Rozmarynowy eliksir pamięci i Jak zrobić własny wieniec ze świeżych rozmarynów.

Malwa (Althaea rosea) 

Malwa należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae), która doskonale nadaje się do nasłonecznionego południowo-zachodniego ogrodu. Ta efektowna roślina jednoroczna jest gwiazdą, z łodygami wyższymi niż przeciętny ogrodnik i produkującymi skupiska dużych kwiatów w różnych odcieniach od białego do bordowego. Jeszcze bardziej imponujący jest fakt, że wszystkie liście, kwiaty i korzenie można zbierać i wykorzystywać.

W południowo-zachodnim ogrodzie malwa może być wysiewana z nasion jesienią. Krótka zima rozwarstwi nasiona i będą gotowe do kiełkowania, gdy nadejdzie wiosna. W przypadku siewu wiosną umieść nasiona w zamrażarce na kilka tygodni przed siewem, aby zwiększyć szybkość kiełkowania (Hartung, 2011). Hollyhock preferuje bogatą lub gliniastą glebę i umiarkowaną ilość podlewania. Sadzenie wzdłuż ściany zapewnia łodygom większe wsparcie w wietrznych obszarach.

Życie malwy jest przedłużane przez ciągłe zbieranie kwiatów przez cały sezon wegetacyjny. Uniemożliwiając roślinie wytwarzanie nasion, będzie ona nadal wytwarzać kwiaty przez znacznie dłuższy okres czasu. Pod koniec sezonu pozostaw kwiaty na roślinie, aby nasiona dojrzały. Nasiona można łatwo zebrać i zachować na następny rok. Gdy nasiona zostaną zebrane, łodygi mogą zostać ścięte, a korzenie wykopane.

Piękne płatki kwiatów można dodawać do sałatek lub suszyć i używać do robienia herbatek. Liście można zbierać przez cały sezon i używać świeże lub suszone do przygotowywania herbaty lub płukanek. Pod koniec sezonu możesz zebrać korzenie i wykorzystać je w taki sam sposób, jak korzenie prawoślazu. Podobnie jak inni członkowie rodziny ślazowatych, malwa pomaga ukoić tkanki i przyczynia się do nawilżenia środowiska wewnętrznego (Fahamiya i in., 2016).

Aby dowiedzieć się więcej, zobacz 5 sposobów wykorzystania Malwy w Twojej Materia Medica.

Opuncja (Opuntia spp.) 

Opuncja pochodzi z południowo-zachodniej części Ameryki, co czyni ją naturalnym wyborem do południowo-zachodniego ogrodu. Ten kaktus ma długą historię związków z ludami pustyni Sonora i Chihuahua i pozostaje silnym sprzymierzeńcem ludzi mieszkających na tym obszarze. Roślina ta jest silnie obecna w ogrodzie dzięki jaskrawym kwiatom, od żółtego do różowego, oraz grubym soczystym płatkom.

Będziesz potrzebował startera dla opuncji, ponieważ sadzonki muszą być pielęgnowane w pomieszczeniu przez rok, zanim będą mogły zostać przeniesione na zewnątrz. Możliwe jest ukorzenienie sadzonek z tej rośliny. Aby to zrobić, przed umieszczeniem podkładki w piaszczystej glebie, aby się ukorzeniła, pozwól jej wyschnąć i stać się spragnionym (Westover, 2018).

Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną, aby stymulować wzrost nowych korzeni. Nowe korzenie dostarczą wodę do odwodnionej poduszeczki i zacznie ona ponownie rosnąć. Gdy podkładka znów będzie wyglądać soczyście, roślinę można przenieść do stałego domu. Opuncja może żyć w ziemi lub w doniczce z dobrze przepuszczalną piaszczystą glebą. Podlewaj regularnie i pozwól glebie całkowicie wyschnąć między podlewaniami.

Zbieraj tę roślinę ostrożnie, ponieważ nawet odmiany pozbawione kolców mogą nadal wytwarzać glochidy (mniejsze kolczaste włosy) z węzłów. Zawsze noś grube rękawice podczas obchodzenia się z opuncją i używaj narzędzi do wycinania owoców lub płatków z rośliny. Użyj rękawiczek i noża, aby usunąć kolczaste części przed użyciem lub przygotowaniem. Zarówno owoce, jak i podkładki można przechowywać w lodówce przez około tydzień.

Owoce opuncji są bogate w przeciwutleniacze, a sok jest używany do produkcji napojów, galaretek i innych kulinarnych przysmaków. Płatki można rozciąć i nałożyć na spaloną słońcem skórę, aby ukoić i pomóc ciału w naprawie uszkodzonej tkanki. Dodatkowo młode płatki dobrze łagodzą dolegliwości żołądkowo-jelitowe (Shirazinia i in., 2019). Pokrojone w kostkę i ugotowane jak warzywo stanowią zabawny dodatek do każdego posiłku.

Hibiskus (Hibiscus sabdariffa) 

Hibiskus to ostatnie z naszych pięciu ziół. Pochodząca z Afryki i Indii roślina ta jest dziś używana przez ludzi w kulturach na całym świecie. Ta roślina kocha słońce, może wizualnie zwiększyć rabatę z kwitnącymi jednorocznymi roślinami i pięknie się prezentuje podczas owocowania. Ten hibiskus jest innym gatunkiem niż niektóre bardziej efektowne odmiany hibiskusa. Ważne jest upewnienie się, że masz odpowiedni gatunek rośliny startowej lub nasion.

Hibiskus jest rośliną jednoroczną, a nasiona można wysiewać bezpośrednio w kwietniu. Regularnie sadzić w dobrze przepuszczalnej glebie i wodzie. Rośliny te mogą dorastać do 6 stóp wysokości i mają długi sezon wegetacyjny, ponieważ zwykle nie owocują aż do jesieni (UF/IFAS Gardening Solutions, b.d.). Młode liście są delikatne i jadalne, o cierpkim smaku zielonego jabłka.

Kalichy (płatki) można zbierać i używać świeże lub suszone do konserwacji. Jeśli suszysz, usuń kielich lub zewnętrzny miąższ z twardego strąka pośrodku, a następnie połóż kielich płasko i obracaj co kilka dni, aż całkowicie wyschnie.

Kielichy są bogate w witaminę C i są często używane do sporządzania chłodzącego naparu o cierpkim, prawie żurawinowym profilu smakowym. Hibiskus ma działanie moczopędne i wykazano, że pomaga obniżyć ciśnienie krwi w łagodnych przypadkach nadciśnienia. Posiada również właściwości nawilżające i ściągające. Można je również spożywać świeże, przygotowywane w galaretkach lub syropach (Duke, 1998).

Dowiedz się więcej w Hibiscus, Zioła, które kochamy na lato.

Na zakończenie,

Te uwielbiające słońce rośliny będą pięknymi i użytecznymi dodatkami do każdego południowo-zachodniego ogrodu. Rośliny wieloletnie mogą pomóc w przesunięciu zasobów twojej przestrzeni i dodaniu cienia do schronienia sąsiadów w miarę ich wzrostu. Rośliny jednoroczne dodadzą sezonowych plam koloru i różnorodności do twojego ogrodowego podniebienia. Wzrost jest możliwy nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, a rośliny wielokrotnie to udowadniają.

Więcej, 

~ 152 ~ 7 najlepszych roślin do ogrodu ziołowego dla początkujących
12 zasad permakultury do wykorzystania przy planowaniu ogrodu ziołowego
5 książek o ogrodzie ziołowym, które zainspirują Twój następny ogród botaniczny
Jak uprawiać kulinarne zioła w pomieszczeniu zimą ~ 153 ~

ZASOBY

Al-Sereiti, MR, Abu-Amer, KM i Sen, P. (1999). Farmakologia rozmarynu (Rosmarinus officinalis Linn.) i jego potencjał terapeutyczny. Indian Journal of Experimental Biology, 37, 124-130. http://nopr.niscair.res.in/bitstream/123456789/18973/1/IJEB%2037%282%29%20124-130.pdf

Cohen, M. (2014). Tulsi – Ocimum sanctum: Zioło ze wszystkich powodów. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, 5(4), 251–259.

Duke, JA (1998). Hibiscus sabdariffa L. Hibiscus sabdariffa. [Publikacja elektroniczna] https://www.hort.purdue.edu/newcrop/duke_energy/Hibiscus_sabdariffa.html

Engels, G. i Brinckmann, J. (2013). święta bazylia. HerbalGram, 98, 1-6. Pobrane z http://cms.herbalgram.org/herbalgram/issue98/hg98herbpro-holybasil.html?ts=1601995043

Fahamiya, N., Shiffa, M. i Aslam, M. (2016). Kompleksowa recenzja Althea rosea Linn. Indo American Journal of Pharmaceutical Research, 6(11), 6888-6894.

Hartung, T. (2011). Zioła uprawiane w domu: Kompletny przewodnik po uprawie, używaniu i korzystaniu z ponad 100 ziół. Wydawnictwo piętrowe: North Adams, MA.

Shirazinia, R., Reza Askari, V., Rakhshandeh, H., Sahebkar, A., Rezaie Kehkhaie, A., & Baradaran Rahimi, V. (2019). Opuntia dillenii: Zapomniana roślina o obiecującej przyszłości farmakologicznej. Journal of Pharmacopuncture, 22(1), 16-27.

UF/IFAS Gardening Solutions (nd). Roselle. [Baza danych online] https://gardeningsolutions.ifas.ufl.edu/plants/edibles/vegetables/roselle.html

Westover, J. (2018, 15 grudnia). Jak wyhodować sadzonkę kaktusa opuncji figowej. [Strona internetowa] https://homeguides.sfgate.com/grow-cutting-prickly-pear-cactus-25018.html 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US