5 prostych sposobów na oszczędzanie wody w ogrodzie

Większa część kraju, w tym południowo-zachodni i północny Teksas, doświadcza obecnie znacznej suszy. Jest to nie tylko niepokojąca sytuacja, ale może być frustrująca dla tych, którzy lubią długie prysznice i lubią utrzymywać trawniki w idealnym odcieniu szmaragdowej zieleni. Ale jest to również problem dla tych z nas, którzy chcą, aby nasze ogrody rosły. Czy istnieje sposób na utrzymanie ogrodu tego lata i jednoczesne oszczędzanie wody?

Absolutnie można zrobić jedno i drugie. Pomiędzy wykorzystaniem opadów, które faktycznie występują, technikami ogrodniczymi i skuteczniejszym zarządzaniem wodą zużywaną w gospodarstwie domowym każdego dnia, każdy z nas może zarówno przetrwać suszę, jak i upewnić się, że ma wszelkiego rodzaju soczyste zioła i warzywa, którymi można się cieszyć przez całe lato.

Poniżej znajduje się pięć prostych wskazówek, których możesz użyć, aby oszczędzać wodę i maksymalizować wydajność swojego ogrodu.

Zainstaluj beczkę na deszczówkę

Być może jednym z najprostszych rozwiązań zapewniających zaopatrzenie w wodę jest zainstalowanie beczki na deszczówkę. Beczki na deszczówkę zbierają wodę, która zwykle wylewałaby się z rynny na ziemię i umożliwiają ponowne wykorzystanie jej w ogrodzie. Jak zobaczysz poniżej, istnieją jednak inne, bardziej opłacalne sposoby ponownego wykorzystania wody, która w przeciwnym razie trafiłaby do kanalizacji.

Recykling wody

Większa część wody, której używamy w naszym codziennym życiu, może być ogromnym źródłem nawodnienia naszego ogrodu. Po prostu umieszczając ze sobą wiadro pod prysznicem, możesz oszczędzić litry wody, które można następnie wykorzystać w ogrodzie. Możesz również zmienić przeznaczenie wody, której używasz do gotowania na parze lub gotowania warzyw. Woda do gotowania może być również źródłem składników odżywczych, dzięki którym Twój ogród będzie prosperował.

Ćwicz intensywne sadzenie

Nawet najbardziej ostrożny ogrodnik może marnować wodę używaną do nawadniania swoich roślin – jeśli rośliny są rozłożone na dużym kawałku ziemi. Sadząc wszystko blisko siebie, będziesz mógł skoncentrować swoje wysiłki związane z podlewaniem na mniejszym kawałku ziemi, a tym samym oszczędzać wodę.

Wodne korzenie, nie liście

Często podlewamy nasz ogród z góry. Woda rozpryskuje się we wszystkich kierunkach, a woda, która ląduje na liściach roślin, odparowuje z powrotem do powietrza, nie odżywiając ich wzrostu. Podczas prac ogrodowych podlewaj wąskim strumieniem blisko korzeni, aby móc skoncentrować całą zużywaną wodę na tej części rośliny, która faktycznie z niej korzysta.

Woda we właściwym czasie

Gdybyś podlewał w środku dnia, palące słońce mogłoby odparować wodę, gdy tylko dotknie ziemi. Dlatego idealnie nadaje się podlewanie ogrodu na początku dnia, wczesnym rankiem. Jeśli jednak podlewasz rośliny doniczkowe, prawdopodobnie skorzystasz na podlewaniu po południu, jak sugerują badania.

Możliwe jest posiadanie dobrze prosperującego ogrodu przy jednoczesnym oszczędzaniu wody. Te wskazówki pomogą Ci zacząć, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź nas na Facebooku, aby dzielić się pomysłami i uzyskać wskazówki od innych ogrodników.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US