5 kroków do zasiania nasion

Większości z nas wiosna kojarzy się z odradzaniem się i wzrostem, a idea ta nigdy nie jest bardziej zgodna z porą roku niż wtedy, gdy uprawiamy własne zioła z malutkie nasionka. Nawet najpotężniejsze dęby zaczynają się od żołędzi, a my możemy stworzyć wersję w mniejszej skali, zawierającą wszystko, od bazylii przez estragon po szałwię. Uprawa świeżej bazylii ma swoje własne specyficzne cechy, o których możesz przeczytać tutaj.

5 kroków do rozpoczęcia nasion ~ 653 ~
Uruchamianie nasion, nawet dla początkującego ogrodnika, jest całkiem łatwe dzięki tym pięciu krokom. Zaczyna się od zakupu nasion w lokalnym sklepie ogrodniczym lub szkółce. Pakiet będzie zawierał własne instrukcje, które prawdopodobnie pomogą ci we właściwy sposób wysiać dowolny rodzaj nasion. Ale poniższe kroki pomogą ci również wyhodować własne zioła z nasion.

Krok 1: Przygotuj wilgotną glebę.

Prawdopodobnie największy sukces odniesiesz wyhodując własne nasiona w glebie do sadzonek. Można to znaleźć w lokalnym sklepie ogrodniczym, a sprzedawca może nawet mieć wgląd w najlepszą glebę do użycia w zależności od rodzaju ziół, które będziesz sadzić. Aby zorientować się, jakiej gleby szukać, sprawdź ten organiczny starter do nasion i tę mieszankę starterów do sadzonek na Amazon. Dodaj tyle wody do gleby, aby po ściśnięciu jej w dłoniach była wilgotna, ale nie więcej niż kilka kropli wody. Możesz przygotować tę mieszankę w jakimś wiadrze.

Krok 2: Umieść glebę w komórkach tacy.

Umieść około cala gleby w każdej komórce, pozwalając jej pozostać luźną zamiast ciasno upakowaną. Zapewni to, że system korzeniowy sadzonki nie zostanie uduszony przez glebę. Wciśnij mały zagłębienie w środku gleby, gdzie trafią nasiona. Pamiętaj, aby zejść mniej więcej dwa razy głębiej niż średnica nasion (np. 1/4 cala głębokości dla nasion o długości 1/8 cala).

Pojemniki na sadzonki są dostępne w lokalnym sklepie ogrodniczym lub na Amazon. Możesz też zrobić je samodzielnie z gazet, skorupek jajek lub rolek po papierze toaletowym. Sprawdź ten post zainspirowany tworzeniem własnych pojemników na nasiona o zmienionym przeznaczeniu.

Krok 3: Umieść 2-3 nasiona w każdej komórce.

Po umieszczeniu rybki w każdej komórce, umieść w niej około 2-3 nasion. Następnie delikatnie wymień trochę gleby na nasiona. Spryskaj glebę butelką z rozpylaczem, ponieważ wlewanie wody do komórek może uszkodzić nasiona.

Krok #4: Pozwól nasionom rosnąć.

W zależności od rośliny, nasiono może wyrosnąć na małą sadzonkę o wysokości około 1/2 cala w ciągu 1-2 tygodni. Pamiętaj, aby codziennie spryskać sadzonki i umieścić przezroczystą pokrywę na tacy, aby zatrzymać wilgoć. Jeśli to możliwe, pozostaw tacę na lodówce lub innej ciepłej powierzchni, aby utrzymać sadzonki w idealnej temperaturze do kiełkowania. Postępuj zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami na opakowaniu, aby określić, czy nasiona powinny być przechowywane w bezpośrednim świetle słonecznym, czy w cieniu.

Krok 5: Usuń wszystkie sadzonki z wyjątkiem jednej w każdej komórce.

Ostatecznie będziesz chciał wyhodować jedną sadzonkę w każdej komórce, a sadząc 2-3 nasiona masz możliwość wyhodowania sadzonki, która jest największa i najsilniejsza. Gdy sadzonki zaczną kiełkować, weź nożyczki i odetnij wszystkie sadzonki oprócz jednej u podstawy łodygi. Uważaj, aby nie wyciągać sadzonek za korzeń, ponieważ zakłóci to system korzeniowy sadzonek, które mają pozostać.

Początkowe nasiona mają ogromny potencjał, aby być satysfakcjonującym i przyjemnym doświadczeniem. Zapoznaj się z naszym artykułem na temat przesadzania sadzonek, aby pomóc dzieciom rosnąć od tego wczesnego, delikatnego stadium do kwitnących roślin, które będą dobrze prosperować przez całe lato.

Śledź naszą tablicę Gardens Galore na Pintereście, aby uzyskać więcej wskazówek i samouczków ogrodniczych!

 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US