4 sposoby na zwalczanie mięty w ogrodzie

Nie ma nic lepszego niż orzeźwiający zapach i smak mięty (Mentha spp.) świeżo zerwanej z ogrodu . Mięta może być dodawana do wielu potraw, może dodać świeżości letniej lemoniadzie, jest pomocna we wspieraniu różnorodnych warunków wellness. Od dobrze znanej mięty pieprzowej (Mentha x piperita) i mięty zielonej (Mentha spicata) po mniej znane formy mięty, takie jak mięta pomarańczowa (Mentha x piperita citrata) i mięta czekoladowa (Mentha x piperita f. citrata), każdy znajdzie coś dla siebie.

Pomimo wielu zastosowań mięty, jeśli kiedykolwiek uprawiałeś ją w swoim ziołowym ogródku, być może pamiętasz, że może ona szybko zająć większość twojej działki. Mięta łatwo się rozprzestrzenia dzięki sprężystym kłączom. Kłącze to duża łodyga wyrastająca pod ziemią, z której wyrastają pędy boczne (Ivany, 1997). Innymi słowy, mięta ma silny system korzeniowy, który rozprzestrzenia się pod ziemią, ułatwiając jej szybki wzrost. Mięta rośnie łatwo wiosną i może stać się trochę tyranem w stosunku do bardziej wrażliwych ziół. Mięta jest niezwykle wszechstronnym wieloletnim ziołem, a ustanowienie jej jako ostoi w twoim ogrodzie jest integralną częścią zielarstwa. Powiedziawszy to, możesz się zastanawiać, jak kontrolować miętę w ogrodzie, jeśli zdecydujesz się ją posadzić lub przesadzić. Poniżej podzielimy się 4 wskazówkami, które pomogą Ci utrzymać rośliny mięty pod kontrolą.

~ 652 ~ 4 wskazówki, jak kontrolować miętę w ogrodzie ~ 653 ~

W skrócie, oto kilka szybkich i łatwych kroków, które możesz podjąć, aby poradzić sobie z przerostem mięty w swoim ogrodzie. Poniżej omówimy je bardziej szczegółowo.

    Zawierają miętę, sadząc ją w doniczkach.

    Stwórz bariery dla mięty, aby ograniczyć jej rozprzestrzenianie się.

    Posadź miętę w mniej niż idealnych warunkach wzrostu, aby spowolnić jej wzrost.

    Regularnie przycinaj miętę – przynajmniej raz w miesiącu.

Wskazówka nr 1: Powstrzymaj

Dzięki silnej strukturze korzeni mięta może szybko zawładnąć ogrodem. Jasne, możesz cieszyć się zapachem świeżej mięty, gdy odwiedzasz swój ogród ziołowy, ale szybko zauważysz, że mięta rozprzestrzeni się po całym ogrodzie i wyprzedzi inne zioła, jeśli nie będziesz ostrożny. Jak zatem ogrodnik rozwiązuje ten problem? Odpowiedź tkwi w jej powstrzymywaniu.

Najlepszym sposobem kontrolowania mięty w ogrodzie jest sadzenie jej w pojemnikach. Zacznij od zakupu dużych pojemników (o głębokości co najmniej 18 cali) z otworami drenażowymi. Napełnij pojemnik ziemią i posadź miętę.

Następnie możesz umieścić pojemniki na twardej powierzchni, takiej jak betonowy taras lub taras, i pozwolić, aby miętówka rozkwitła. Inną opcją jest posadzenie donic w ziemi w pobliżu ogrodu ziołowego, upewniając się, że co najmniej jeden cal doniczki znajduje się nad powierzchnią ziemi. Ze względu na sprężystość kłączy mięty, może zaistnieć ryzyko wyrośnięcia dna pojemnika, dlatego najlepiej trzymać pojemniki na twardej powierzchni.

Wskazówka nr 2: Stwórz bariery

Mięta rozprzestrzenia się również nad ziemią, poprzez korzenie wyrastające z jej łodyg. Chociaż kłącza są najczęstszym winowajcą rozprzestrzeniania się mięty, konieczne jest również uwzględnienie rozprzestrzeniania się nad ziemią. Umieszczenie mięty w doniczkach i pozostawienie jednego cala doniczki nad ziemią pomaga poprowadzić miętę do wzrostu zamiast na zewnątrz, zapobiegając jej rozprzestrzenianiu się.

Wskazówka nr 3: Sadź w suchej glebie

Podobnie jak większość innych roślin, mięta rozwija się w idealnych warunkach z żyzną, wilgotną glebą. Jednakże, ponieważ jest tak odporny, może przetrwać niewiele więcej niż deszczówka i światło słoneczne. Aby kontrolować miętę w ogrodzie, spróbuj stworzyć mniej niż idealne środowisko, sadząc ją w suchej glebie. Rozważ sadzenie mięty w i wśród płyt chodnikowych lub na ścieżkach spacerowych, które stanowią wyzwanie dla jej wzrostu. Dodatkową korzyścią będzie uwalnianie olejków miętowych ze ścieżki ogrodowej podczas spaceru po płycie chodnikowej, miażdżąc liście mięty.

Wskazówka nr 4: Przycinaj regularnie

Regularne przycinanie to strategia, która może stanowić barierę dla przerostu mięty. Przycinaj rośliny co najmniej raz w miesiącu i obserwuj je, aby zobaczyć, czy próbują rosnąć na zewnątrz. Usuń wszystkie łodygi, które zbłądziły na niechciane terytorium. Kiedy przycinasz rośliny, kieruj je w górę, a nie w kierunku innych roślin. Sterylizuj nożyce do przycinania alkoholem zarówno przed, jak i po przycięciu mięty. Zawsze pamiętaj o czyszczeniu narzędzi podczas pracy z miętą; roślina jest podatna na rozwój choroby grzybowej zwanej mączniakiem prawdziwym, która może rozprzestrzeniać się na inne rośliny w twoim ogrodzie (Kalra i in., 2005).

Kontroluj miętę i inne zioła w ogrodzie i korzystaj z ich dobrodziejstw

Mięta (Mentha spp.) nie jest jedynym ziołem, które może być inwazyjne w twoim ogrodzie. Rośliny takie jak Prunella vulgaris (Prunella vulgaris) są często wykorzystywane jako roślina okrywowa lub alternatywa dla tradycyjnej trawy na niektórych podwórkach ze względu na swój inwazyjny charakter. Inne zioła, takie jak kocimiętka i oregano, mogą być podobnie inwazyjne w ogrodzie ziołowym i powinny być traktowane w taki sam sposób jak mięta.

Mięta to niesamowite zioło, które warto mieć pod ręką, kiedy jej potrzebujesz — w kuchni i w zestawie ziół. Nie ma nic lepszego niż cieszenie się filiżanką świeżej mrożonej herbaty miętowej prosto z ogrodu ziołowego tego lata.

Kontroluj miętę w ogrodzie poprzez powstrzymywanie, przycinanie, ograniczanie jej wzrostu i przycinanie jej regularnie, abyś mógł czerpać korzyści z mięty przez całe lato i przez wiele lat.

PRZYPISY

Ivany, J.A. (1997). Wpływ głębokości kłącza w glebie na wschody i wzrost mięty polnej (Mentha arvensis). Weed Technology, 11(1), 149-151.

~ 152 ~ Kalra, A., Singh, HB, Pandey, R., Samad, A., Patra, NK i Kumar, S. (2005). Choroby mięty: organizmy sprawcze, rozmieszczenie i środki kontroli. Journal of Herbs, Spices & Medicinal Plants, 11(1-2), 71-91.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US