4 sposoby na nawożenie ogrodu ziołami

Używamy ziół do odżywiania i zdrowia, ale często nie myślimy, że te same korzyści mogą dotyczyć również naszych ogród botaniczny. Nawożenie wieloma ziołami, które już uprawiasz, to prosty sposób na ożywienie ogrodu i zmniejszenie kosztów zakupu nawozu.

Wiele ziół, które już rosną w twoim ogrodzie, byłoby wspaniałymi naturalnymi nawozami, w tym pokrzywa, skrzyp, krwawnik pospolity i żywokost. Poniżej znajdziesz trzy szczególnie przydatne zioła do nawozów i kilka sposobów ich wykorzystania.

3 Zioła, które mogą dodać składników odżywczych do Twojej gleby ogrodowej

Prawie każde zioło, o którym wiadomo, że ma wartość odżywczą, może być również użyte do nawożenia ogrodu, ale następujące trzy zioła są szczególnie silne pod względem koncentracji minerałów niezbędnych dla zdrowia roślin.

Rumianek rzymski (Chamaemelum nobile), żywokost rosyjski (Symphytum x uplandicum) i mniszek lekarski (Taraxicum officinale) są bogate w potas, fosfor i wapń. Żywokost koncentruje również magnez. Ponadto żywokost i mniszek lekarski gromadzą miedź i żelazo.

Odpowiednio stosowane zioła te mogą wzbogacić glebę, w której żyją nasze rośliny jadalne i lecznicze – co również przynosi nam korzyści! Chociaż istnieje wiele sposobów na wykorzystanie pożywnych ziół do nawożenia ogrodu, poniżej znajdziesz cztery sposoby na dobry początek.

4 sposoby nawożenia ogrodu ziołami

1. Nawóz płynny

Kiedy świeże lub suszone zioła są moczone przez pewien czas w wodzie o temperaturze powietrza, składniki odżywcze stają się bardziej biodostępne dla roślin. Płynne nawozy są przydatne w zapewnianiu ustabilizowanym bylinom i warzywom owocowym pobudzenia w połowie sezonu, które jest łatwe do przyswojenia, nawet gdy gleba może być sucha.

Aby zrobić płynny nawóz, dodaj suszony materiał roślinny lub świeżo zebrany zielony materiał roślinny do wiadra. Ledwo zalać wodą i pozostawić na 2-3 dni z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Odcedź materiał roślinny i wymieszaj z kilkoma czubatymi łyżkami melasy z czarnego paska, aby uzyskać dodatkowy zastrzyk minerałów. Na koniec podlej swoje rośliny tym płynnym nawozem bogatym w składniki odżywcze i obserwuj, jak rozkwitają!

Możesz użyć szerokiej gamy ziół do zrobienia płynnego nawozu, a kilka typowych wyborów to podbiał, pokrzywa, skrzyp, mniszek lekarski i krwawnik pospolity. Żywokost jest bardzo popularnym wyborem, a wielu wieloletnich ogrodników zachwyca się efektami skoncentrowanej herbaty z żywokostu w swoich ogrodach.

Dowiedz się więcej w Jak zrobić nawóz żywokostowy i herbatę ziołową dla roślin: informacje o nawozach na bazie ziół.

2. Naładuj swój stos kompostu

Wykonywanie własnego kompostu to superskuteczny, przyjazny dla środowiska sposób na przekształcenie domowych odpadów w ogrodowe złoto. Ten bogaty w składniki odżywcze hummus w naturalny sposób przywraca zdrowie gleby i zwiększa witalność roślin. Kompostowanie jest również dobre dla środowiska, ponieważ gdy materia organiczna trafia na wysypisko, brakuje jej powietrza potrzebnego do szybkiego rozkładu. Zamiast tego, w miarę rozkładu tworzy szkodliwy metan, zwiększając tempo globalnego ocieplenia i zmian klimatu.

Utrzymując stertę kompostu, dodasz kombinację resztek jedzenia, „brązowego materiału” (suszone liście, patyki, papier, tektura) i „zielonego materiału” (świeża trawa, liście, zioła). Często pojemnik na kompost zapełnia się wysuszonym, brązowym materiałem, który może ostatecznie spowolnić proces kompostowania. Aby ożywić kompost świeżą, zieloną materią roślinną, posyp posiekanymi ziołami. Nie tylko przyspieszą kompostowanie, ale także poprawią wartość odżywczą gotowego kompostu.

Jeśli stwierdzisz, że masz pod dostatkiem bogatych w minerały zielonych bylin, takich jak żywokost i pokrzywa, odetnij je i rozłóż materiał roślinny na kompostowniku. Robaki będą ci wdzięczne, gdy przyjdą następnej wiosny!

Dowiedz się więcej w Jak kompostować: przewodnik dla początkujących.

3. Nawóz zielony

Obornik zielony zazwyczaj odnosi się do łatwych w uprawie, łatwych w uprawie roślin uprawianych specjalnie do uprawy z powrotem w glebie w celu zachowania produktywnych właściwości gleby i wspomagających składników odżywczych. Ta metoda rozprasza świeżą, posiekaną, zieloną materię roślinną z powrotem do górnych warstw gleby, gdzie jest stosowana jako nawóz o wysokiej zawartości azotu zamiast obornika zwierzęcego. Aby użyć ziół jako zielonego nawozu, posadź łatwe w uprawie zioła jako rośliny okrywowe, takie jak koniczyna lub ptasie ziele. Alternatywnie posiekaj nadmiar roślin, które wyhodowałeś gdzie indziej, na 3 do 4-calowe kawałki i wymieszaj je z glebą ogrodową jesienią lub co najmniej dwa tygodnie przed sadzeniem.

W miarę upływu sezonu materiał roślinny rozkłada się i dostarcza składników odżywczych do Twojego ogrodu, jednocześnie poprawiając stan gleby i zwiększając retencję wody.

Zagłęb się w ten temat we wpisie na blogu „Dowiedz się więcej o uprawach okrywowych z zielonego nawozu.

4. Ściółka

Ściółka może pomóc zatrzymać wilgoć w glebie i zapobiec erozji. Jako zielony nawóz, posiekane zioła są wprowadzane do gleby. Używany jako ściółka, posiekany materiał roślinny jest po prostu układany na powierzchni gleby. Ulega naturalnej biodegradacji i działa jak nawóz o powolnym uwalnianiu.

Ściółkę ziołową najlepiej stosować pod dojrzałe, owocujące rośliny, takie jak pomidory, papryka czy ogórki. Zioła mogą również pełnić rolę żywej, trwałej ściółki, gdy są sadzone jako rośliny okrywowe pod drzewami owocowymi lub innymi bylinami. Po prostu od czasu do czasu posiekaj zioła lub pozwól im umrzeć.

Na zakończenie,

Jak widać, wartości odżywcze ziół mogą być tak samo ważne i pożyteczne dla naszych ogrodów, jak i dla nas. Otwórz oczy na zioła już rosnące w Twoim ogrodzie. Te naturalne nawozy ziołowe zmniejszą wydatki i zapewnią Twojemu ogrodowi impuls do nawożenia.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US