3 łatwe zioła do wyhodowania z nasion

Dostrojenie do cyklu pór roku jest integralną częścią dobrego samopoczucia, ponieważ nasze połączenie z ziemią zapuszcza korzenie i odżywia nas na niezliczone sposoby. Rozkoszuję się przytulnym kokonem i ciszą zimy po gorącym i hałaśliwym lecie i przyspieszonym tempie powrotu do szkoły jesienią i szalonym sezonem wakacyjnym. Prawdę mówiąc, przy tak łagodnej, niezobowiązującej zimie w tym roku w Nowej Anglii, nie całkiem skończyłem z przytulnością. Nie mam jednak wątpliwości, że gdy tylko temperatury się ocieplą, ptaki wrócą, a wieczory przywitają wiosenne podglądacze, zdecydowanie będę gotowa na żywiołową energię wiosny. Dla zielarza i ogrodnika oznacza to sadzenie wiosną.

Każdego roku, gdy moje wieloletnie zioła wypuszczają nowe pędy, dosłownie wykrzykuję z zachwytu, jakbym witała starych, cennych przyjaciół — i dokładnie tak o nich myślę! Dzięki Bogu za te odporne rośliny, które ze mną zimują. Ale są też bardziej delikatne zioła jednoroczne, bez których po prostu nie mogę żyć w moim ogrodzie każdego roku – te, które muszę zaczynać od nasion każdej wiosny. Poniżej przedstawię ci niektóre zioła, które co roku uprawiam z nasion i na początek 3 łatwe zioła, które możesz zacząć uprawiać już teraz.

3 Łatwe zioła do uprawy z nasion

1. Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Calendula jest tak satysfakcjonująco łatwym w uprawie z nasion ziołem. Nasiona wyglądają jak tłuste małe jeże, więc są niezwykle zabawne w sadzeniu i dość łatwo kiełkują. Nagietek można wysiewać wiosną bezpośrednio w ogrodzie, a także uprawiać w doniczkach. Sadzonki można również rozpocząć w pomieszczeniu i przesadzić na zewnątrz, aby uzyskać skok na rzeczy. (Jeśli zdecydujesz się wysiać nasiona w pomieszczeniu, zapoznaj się z tymi wskazówkami dotyczącymi sadzenia i przesadzania nasion.)

Nasiona należy sadzić na głębokość ¼ – ½ cala lub przykryć cienką warstwą ziemi doniczkowej (Carpenter & Carpenter, 2015) i wykiełkują w ciągu 1-2 tygodni (Hartung, 2011). Rośliny nagietka lubią rosnąć w odległości około 1 stopy od siebie w pełnym słońcu i bogatej, dobrze przepuszczalnej glebie (Carpenter & Carpenter, 2015).

Calendula będzie kwitnąć obficie przez całe lato i jesień, o ile będziesz zbierać lub przycinać kwiaty — aż do silnych jesiennych przymrozków. Zerwij kwiaty, gdy poranna rosa wyschnie, a kwiaty będą w pełni otwarte, i wysusz je na sicie z dobrą cyrkulacją powietrza lub nawet w suszarce do żywności ustawionej na niską temperaturę, aby dokładnie wysuszyć grube kwiaty.

Nagietek sam się wysiewa, ale nie wszystkie nowe sadzonki będą tej samej odmiany, co ich rodzice (Carpenter & Carpenter, 2015).

Świeże płatki nagietka można dodawać do herbat i sałatek lub ekstrahować w nalewce. W przypadku zaparzania w oleju pozostaw kwiaty do wyschnięcia na dzień lub dwa, aby usunąć część wilgoci. Dowiedz się więcej o zastosowaniach nagietka tutaj i zdobądź niektóre z naszych ulubionych przepisów i środków na nagietek tutaj!

2. Święta Bazylia (Ocimum sanctum, O. gratissimum)

Suszona bazylia jest cudowna, ale moim zdaniem nie trzyma świecy w porównaniu ze świeżą rośliną. Cała roślina ma odurzający słodki zapach, który przyciąga zarówno wielbicieli ludzi, jak i pszczół — mógłbym siedzieć w grządce przez cały dzień, ale zwykle zadowalam się poświęceniem chwili, aby przetrzeć dłonią grządkę tulsi i głęboko wdychać jej zapach. Mógłbym w kółko mówić o tej roślinie i jej zastosowaniach! Robię to trochę tutaj, a także opisuję różne gatunki świętej bazylii, z których możesz wybierać.

Nasiona świętej bazylii są dość małe, więc potrzeba trochę cierpliwości podczas sadzenia, ale warto, ponieważ jest to satysfakcjonujące zioło wyhodowane z nasion. Bazylię świętą można wysiewać w ogrodzie po całkowitym ogrzaniu gleby lub wysiewać wiosną w pomieszczeniach i sadzić sadzonki po minięciu zagrożenia mrozem – tak jak w przypadku bazylii kulinarnej. Święta bazylia również chętnie rośnie w doniczkach.

Nasiona należy przykryć cienką warstwą ziemi ogrodowej lub doniczkowej i wykiełkują po około 1 tygodniu. Może to jednak potrwać do 3 tygodni (Carpenter i Carpenter, 2015), więc nie trać ducha! Święta bazylia lubi rosnąć w odległości około 1 stopy od siebie w pełnym słońcu i żyznej glebie z dużą ilością wilgoci (Carpenter & Carpenter, 2015).

Święta bazylia produkuje różowo-fioletowe kwiaty, które są czystą ambrozją dla pszczół! Możesz zbierać przed kwitnieniem, ale zwykle czekam, aż zakwitną, a następnie ścinam górną część rośliny. Pozostaw co najmniej 6 cali liściastego wzrostu, aby roślina mogła wytworzyć kolejny przypływ delikatnego wzrostu (Carpenter i Carpenter, 2015). Przy starannym cięciu i umożliwieniu odrastania możliwe są wielokrotne zbiory. Jednak ta roślina jest dość delikatna i wrażliwa na mróz (znowu podobnie jak kulinarna bazylia), więc jeśli zapowiadane są przymrozki, pamiętaj, aby zebrać ostatnie zbiory przed zapadnięciem zmroku!

Wysusz świętą bazylię na sicie z dobrą cyrkulacją powietrza lub nawet w suszarce do żywności na bardzo niskim poziomie, aby nie ulatniały się pachnące związki aromatyczne.

Bazylia azjatycka sama się wysiewa, co z radością odkryłam rok po tym, jak ją posadziłam. Nasiona są również zabawne w zbieraniu i przechowywaniu na przyszłoroczne zioła, które wyrosną z nasion.

Świeża bazylia jest wspaniałym glicerytem lub nalewką i oczywiście może być również używana w herbatach. Eksperymentuj, wrzucając kilka liści do sałatek lub pesto!

3. Mleczny owies (Avena sativa)

Mówiąc o ziołach łatwych do wyhodowania z nasion, każdego roku uprawiamy duże płaty mlecznego owsa jako rośliny okrywowe na niektórych grządkach, aw innych do zbioru. Łatwo jest wyhodować wystarczającą ilość, aby używać jej jako głównego toniku dla układu nerwowego przez cały rok. Dowiedz się trochę o zaletach mlecznego owsa tutaj i tutaj!

Mleczne nasiona owsa wyglądają jak rozwinięty owies. Domyśl! Można je wysiewać bezpośrednio od połowy do późnej wiosny. Zgrabić ziemię ogrodową, aby ją poluzować, rozsiać nasiona owsa ręcznie, lekko zgrabiać je w puszystą glebę, aby w większości przykryła nasiona, a następnie utrzymywać wilgotność podczas procesu kiełkowania. Owies lubi pełne słońce i żyzną, przepuszczalną glebę (Carpenter & Carpenter, 2015). Pamiętaj, że dorosną do około 4 stóp wysokości! Mogą jednak ładnie rosnąć w dużych doniczkach.

Mleczny owies jest zbierany w połowie lipca, kiedy – tylko przez tydzień – po ściśnięciu wydziela biały sok (to jest zanim stwardnieje w bardziej znane ziarno owsa). Zbieram, odzierając je z łodygi i natychmiast nalewając świeży owies, aby zachować jego składniki, a także suszę trochę na sicie lub w suszarce do żywności, ponieważ są tak ładne w mieszankach herbacianych. Zbieram również łodygi po usunięciu owsa, suszę je i siekam, aby cieszyć się herbatą.

Zauważ, że Avena sativa jest sprzedawana w sklepach zoologicznych jako trawa dla kotów, więc możesz sadzić w małych doniczkach owies, aby kotek mógł się nim cieszyć!

Masz ochotę na ogrodnictwo? Oto 5 łatwiejszych w uprawie ziół i kilka refleksji od ogrodnika zielarskiego, które Cię zainspirują (i sprawią, że będziesz trochę chichotać). Czujesz się jeszcze bardziej ambitny? Przeczytaj nasze wskazówki dotyczące tworzenia planu ogrodu ziołowego i projektowania ogrodu ziołowego.

Szczęśliwego siewu!

PRZYPISY

~ 152 ~ Stolarz, J. i Stolarz, M. (2015). Rolnik ekologicznych ziół leczniczych. White River Junction, VT: Chelsea Green Publishing.

Hartung, T. (2011). Zioła uprawiane w domu: Kompletny przewodnik po uprawie, używaniu i korzystaniu z ponad 100 ziół. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.