12 zasad permakultury, których należy użyć przy planowaniu ogrodu ziołowego

Permakultura to nie tylko sposób uprawy. To ruch – sposób na życie. Permakultura ma swoje korzenie w wielu kulturach, obejmujących historię ludzkości. W latach 70. XX wieku Australijczycy Bill Mollison i David Holmgren zdefiniowali i zorganizowali to, co obecnie znamy pod pojęciem „permakultury”, co oznacza „permanentne rolnictwo”.

Zdefiniowana przez Mollisona w jego tekście Permaculture: A Practical Guide for a Sustainable Future, permakultura to „świadome projektowanie i utrzymywanie produktywnych rolniczo ekosystemów, które charakteryzują się różnorodnością, stabilnością i odpornością ekosystemów naturalnych. Jest to harmonijna integracja krajobrazu i ludzi zapewniających im żywność, energię, schronienie oraz inne materialne i niematerialne potrzeby w zrównoważony sposób” (Mollison, 1990).

Mówiąc prościej, całe sedno, na którym opiera się permakultura, polega raczej na pracy z naturą niż przeciw niej. Wiele z jej praktyk i koncepcji pokrywa się z rolnictwem organicznym i biodynamicznym.

Permakultura kieruje się zestawem etyk, którym przypisuje się równą wagę: troska o ludzi, troska o ziemię i sprawiedliwy podział, który odnosi się do równego podziału zasobów. Istnieje również zestaw 12 zasad permakultury, ukutych przez Holmgrena w jego książce Permaculture: Principles and Pathways Beyond Sustainability, które kierują praktykującego w stosowaniu permakultury w pożądanym systemie.

Gdy starasz się zaplanować swój ogród ziołowy stosując praktyki permakultury, dobrym punktem wyjścia jest dostosowanie zasad do twoich planów. Poniżej przedstawiam każdą zasadę permakultury wraz z sugestiami, jak może ona pomóc w planowaniu ogrodu ziołowego — niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym hodowcą.

12 Permakulturowe zasady ogrodnictwa ziołowego

Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Australia License

1. Obserwuj i wchodź w interakcję — „Piękno jest w umyśle patrzącego”

Chociaż te zasady nie są technicznie uporządkowane pod względem ważności lub chronologii, ta pierwsza powinna poprzedzać pozostałe. Powodem tego jest to, że chcemy obserwować ziemię i wchodzić z nią w interakcje, aby zrozumieć takie rzeczy, jak przepływ wody przez posiadłość, które obszary są nasłonecznione, a które nie, oraz co może już tam rosnąć.

Kiedy mamy te informacje, możemy zaprojektować nasz ogród ziołowy, mając pewność, że umieszczamy rośliny tam, gdzie będą się dobrze rozwijać. Wielu ogrodników i rolników pomija ten krok, ponieważ chcą sadzić w pierwszym sezonie. Idealnie byłoby, gdyby hodowca spędził pierwszy rok na obserwacji i interakcji z ziemią. Chociaż trudno jest opóźnić uprawę i sadzenie, ból i wyzwania, których sobie oszczędzisz, będą tego warte! Możesz sporządzić holistyczny, wykształcony plan oparty na własnych obserwacjach, co prawdopodobnie zaoszczędzi ci wiele czasu i zmagań przez wiele sezonów.

Wskazówka dotycząca działania: Niezależnie od tego, czy już zacząłeś uprawiać ogród, czy jeszcze nie rozpocząłeś prac, stwórz „Notatnik obserwacyjny”, w którym będziesz zapisywać obserwacje przez cały rok w ogrodzie/na swojej ziemi. Niektóre przykłady danych, które należy rejestrować, obejmują: ilości opadów, mapę pokazującą, gdzie woda płynie po deszczu i gdzie dociera najwięcej słońca, jakie rośliny rosną, jak wieje wiatr w ogrodzie oraz wszelkie stworzenia lub szkodniki.

2. Złap i przechowuj energię — „Zrób siano, póki świeci słońce”

Są takie okresy w roku, kiedy twój ogród będzie obfitował w plony, i takie, kiedy tak nie jest. Ci, którzy pracują z ziemią, rozumieją te naturalne przypływy i odpływy. W planowaniu ogrodu mądrze jest stworzyć harmonogram, który zapewnia więcej czasu na zbieranie plonów w ogrodzie w okresie obfitości, zwykle późnym latem i wczesną jesienią. Jeśli chcesz jak najskuteczniej wychwytywać i magazynować energię, którą włożyłeś w swój ogród, która ostatecznie pojawia się w postaci obfitych świeżych ziół, daj sobie dużo czasu na przetworzenie tej obfitości, aby jak najmniej się zmarnowało.

Wskazówka: Zbierz przepisy i niezbędny sprzęt (słoiki na konserwy, torby do zamrażania, młynek do żywności itp.) z dużym wyprzedzeniem przed żniwami i zaproś przyjaciół lub rodzinę, aby pomogli w przetwarzaniu zbiorów, gdy nadejdzie czas.

3. Uzyskaj plon — „Nie możesz pracować na pusty żołądek”

Oczywiście, jednym z najbardziej ekscytujących aspektów uprawy własnego ogrodu jest uzyskiwanie plonów! Niezależnie od tego, czy uprawiasz zioła dla zysku, czy po prostu dla własnego użytku i przyjemności, może to być rozczarowujące, gdy rośliny nie produkują zgodnie z oczekiwaniami.

Chociaż ta zasada może wydawać się oczywista, ważne jest, aby ją uwzględnić jako przypomnienie, aby nie dać się tak pochłonąć procesowi, że zapomnimy o celu końcowym. Jako ogrodnicy bardzo lubimy proces sadzenia nasion, ręcznego pielenia i podlewania naszych roślin. Jednocześnie chcielibyśmy, aby cała ta ciężka praca, czas i pieniądze przyniosły plon, który wydaje się równoważny naszej pracy. To ważny element zrównoważonego systemu.

Wskazówka dotycząca działania: Zapisz, ile plonów daje każda uprawa i ile (w przybliżeniu) czasu spędziłeś na każdej uprawie. To da ci wyobrażenie, dokąd zmierza twój czas i gdzie możesz chcieć poświęcić więcej (lub mniej) czasu. Jest to szczególnie ważne, jeśli prowadzisz swój ogród jako firmę.

4. Zastosuj samoregulację i przyjmuj opinie — „Grzechy ojców są nawiedzane przez dzieci aż do siódmego pokolenia”

Ta zasada dotyczy uczenia się na własnych błędach i błędach tych, którzy byli przed nami. Może to wyglądać jak czytanie książek o ogrodnictwie lub czytanie artykułów takich jak ten, aby uzyskać lepsze informacje przed rozpoczęciem nurkowania. Być może masz przyjaciela lub członka rodziny, który jest doświadczonym ogrodnikiem, który może pełnić rolę mentora w twoich zajęciach ogrodniczych i przekazywać informacje zwrotne na temat twój ogród.

Bardzo pomocne jest uczenie się od innych w ten sposób; jednak ostatecznie musisz uczyć się na podstawie własnego doświadczenia w swoim własnym, wyjątkowym ogrodzie. Jak może potwierdzić doświadczony ogrodnik, niektóre z najlepszych lekcji z ogrodu pochodzą z naszych niepowodzeń. Chociaż jest to trudne, musimy doświadczyć tych błędów, abyśmy mogli się uczyć i odpowiednio dostosowywać lub regulować siebie. Możemy postrzegać rzeczy, które nie poszły zgodnie z planem w naszym ogrodzie, jako bogate doświadczenia edukacyjne, które pomogą nam ulepszyć nasz ogród na następny sezon i tak dalej.

Wskazówka dotycząca działania: Utwórz arkusz kalkulacyjny tylko dla rzeczy, które będziesz robić inaczej w następnym sezonie. Zapisz w nim przynajmniej dwie rzeczy każdego miesiąca w okresie wegetacyjnym, które były dla ciebie pouczającymi doświadczeniami, a następnie wyszukaj i zanotuj najlepsze metody doskonalenia.

5. Wykorzystaj i doceń zasoby i usługi odnawialne — „Pozwól naturze działać”

Planując ogród ziołowy, warto zastanowić się, w jaki sposób można wykorzystać zasoby naturalne, takie jak słońce, wiatr i woda, jako źródło energii. Może to wyglądać jak zainstalowanie paneli słonecznych do ładowania ogrodzenia ogrodowego, zainstalowanie beczek na deszczówkę do zbierania wody do nawadniania ogrodu lub zainstalowanie małej turbiny wiatrowej do zasilania.

W przypadku większych projektów obejmujących struktury można rozważyć wykorzystanie naturalnych technik budowlanych, takich jak bele słomy lub kolby, oraz zaprojektowanie konstrukcji w celu jak najskuteczniejszego magazynowania energii – np. okna skierowane na południe.

Wskazówka dotycząca działania: Opracuj plan jednego ze sposobów wykorzystania zasobów odnawialnych w swoim ogrodzie.

6. Nie produkuj odpadów — „Nie marnuj, nie chcę” lub „Zszycie w czasie oszczędza dziewięć”

Chociaż produkcja zerowej ilości odpadów może wydawać się wzniosłym celem, w zdrowym systemie permakultury jest to cel, do którego należy dążyć. Zasada ta koncentruje się na znajdowaniu kreatywnych rozwiązań w zakresie kierowania odpadów. Prosi nas, abyśmy zastanowili się, jak możemy wykorzystać coś, co w przeciwnym razie moglibyśmy wyrzucić, oszczędzając w ten sposób miejsce na wysypisku i zapewniając nam coś pożytecznego. Może to wyglądać jak kompostowanie naszych resztek kuchennych, nie tylko po to, aby zapobiec wyrzucaniu tych odpadów na wysypiska śmieci, ale także po to, abyśmy mogli faktycznie wykorzystać je jako przyszły nawóz w naszym ogródku ziołowym.

Wskazówka dotycząca działania: Uruchom system kompostowania w domu.

7. Projektuj od wzorów po szczegóły — „Nie widać lasu za drzewami”

Odnosząc się do pierwszej zasady „Obserwuj i wchodź w interakcję”, zasada ta wymaga od nas cofnięcia się i skupienia na większych wzorach podczas planowania naszego projektu, a następnie wypełnienia szczegółów. Projektowanie naszego ogrodu ziołowego z myślą o tym pomaga ogrodnikowi zacząć od tego, co najważniejsze, i przejść do szczegółów — zobaczyć, jak wszystko pasuje do siebie w systemie.

Dodatkowo zasada ta odnosi się do kluczowego elementu permakultury, który polega na wybieraniu gatunków roślin, które naturalnie występowałyby w twoim ekosystemie, i robieniu tego w sposób naśladujący naturę. Na przykład w naturze rośliny często rosną warstwami, a permakultura rozpoznaje te warstwy w następujący sposób:

  Baldachim: duże drzewa owocowe i orzechowe

  Niski poziom drzew: karłowate drzewa owocowe

  Warstwa krzewów: jagody

  Warstwa zielna: zioła, warzywa, kwiaty

  Ryzosfera: rośliny okopowe

  Powierzchnia gleby: rośliny okrywowe

  Warstwa pionowa: pnącza, winorośl

Więcej informacji na temat systemu siedmiowarstwowego można znaleźć tutaj.

Korzyścią z uprawy w ten sposób, poza dostosowaniem się do sposobu działania natury, jest to, że jedna warstwa wspiera drugą warstwę. Twoje jagody mogą mieć ciernie, które chronią twoją warstwę zielną przed zjedzeniem przez głodne stworzenia. Rośliny okrywowe udostępniają kluczowe składniki odżywcze otaczającym roślinom, takim jak rośliny okopowe i drzewa. Drzewa zapewniają niezbędny cień roślinom, które wolą unikać pełnego słońca.

Wskazówka dotycząca działania: Korzystając z systemu warstwowego sadzenia, stwórz obszar swojego ogrodu, w którym połączysz co najmniej cztery warstwy razem.

8. Integruj zamiast segregować — „Wiele rąk sprawia, że ​​praca jest lekka”

Łatwo zauważyć, że ta zasada nie jest przestrzegana w monokulturach na dużą skalę, gdzie uprawy takie jak kukurydza są oddzielone od innych roślin, tak bardzo, że nie widać nawet chwasta. Może się to wydawać dobrą rzeczą, ale właściwie połączone rośliny mogą ze sobą współpracować, aby nie tylko odstraszać szkodniki, ale także rozwijać się zdrowiej i obficie, niż gdyby były sadzone pojedynczo.

Integracja roślin, które mogą sobie w ten sposób pomagać, ostatecznie ułatwi pracę w ogrodzie.

Wskazówka dotycząca działania: Za każdą zasadzoną roślinę zasadź jednego towarzysza. Na przykład wielu ogrodników sadzi bazylię wokół swoich pomidorów, ponieważ może to odstraszyć owady, które chcą przekąsić dojrzałe owoce. Dodatkowo bazylię można łączyć z pomidorami, aby uzyskać idealną parę na domowej pizzy lub danie z makaronem.

9. Korzystaj z małych i powolnych rozwiązań — „Powoli i miarowo wygrywa wyścig” lub „Im są więksi, tym mocniej upadają”

Używanie małych i powolnych rozwiązań jest prawdopodobnie bardzo znaną praktyką dla ogrodników ziołowych, oni po prostu mogą o tym nie wiedzieć! Zasada ta każe nam patrzeć na to, co jest najlepsze dla naszego ogrodu na dłuższą metę, zamiast zawsze wybierać szybkie rozwiązanie.

Przykładem działania tej zasady, którą doświadczony zielarz zna aż za dobrze, jest sadzenie bylin. Wiele wieloletnich ziół potrzebuje trochę czasu, aby się zadomowić, rosnąc w ślimaczym tempie w porównaniu z uprawami jednorocznymi. Jednak gdy już zadomowią się w ogrodzie, warto na nie czekać. Roślin wieloletnich nie trzeba co roku przesadzać, ich plony są często wspaniałe, a wiele wieloletnich ziół, takich jak mniszek lekarski, cykoria, szczaw i pokrzywa, jako pierwsze pojawia się w wiosennym ogrodzie.

Wskazówka: W tym sezonie posadź w swoim ogrodzie trzy nowe wieloletnie zioła.

10. Wykorzystaj i doceń różnorodność — „Nie wkładaj wszystkiego do jednego koszyka”

Różnorodność to ważne słowo, nad którym warto się zastanowić w ogrodzie. Włączenie różnych roślin to wspaniały sposób na zwiększenie zrównoważonego rozwoju i produkcji w ogrodzie. Zróżnicowany układ roślin stworzy zrównoważony system, który może wytrzymać pewne straty spowodowane pogodą, chorobami, presją szkodników lub innymi problemami, bez uszczerbku dla całego ogrodu.

Różne rośliny nie tylko odgrywają ważną rolę w odstraszaniu szkodników, ale mogą naprawdę pomóc, jeśli jedna z twoich upraw nie ma innych podobnych upraw. Jednym ze sposobów, w jaki ogrodnik zielarski może uniknąć umieszczania „wszystkich jajek w jednym koszyku”, jest sadzenie więcej niż jednego zioła o podobnych właściwościach lub zastosowaniach, tak że jeśli jedno zioło nie radzi sobie tak dobrze, masz kopie zapasowe.

Wskazówka dotycząca działania: Wybierz jedną właściwość ze swoich zbiorów (np. uspokajającą, wspomagającą trawienie, pobudzającą) i posadź trzy różne zioła, które mają to samo działanie.

11. Korzystaj z przewag i doceniaj margines — „Nie myśl, że jesteś na dobrej drodze tylko dlatego, że jest dobrze ubita”

Ta zasada permakultury polega na wykorzystywaniu marginalnych przestrzeni, które często byłyby pomijane — maksymalizacji powierzchni ogrodu. Może to wyglądać jak uprawa winorośli z boku szopy ogrodowej lub domu, ciemne zakamarki wykorzystywane do uprawy grzybów i sadzenie na skraju lasu.

Wskazówka dotycząca działania: zidentyfikuj jeden obszar w swojej posiadłości, który nie jest „utartą ścieżką”, na który możesz spojrzeć z innej strony i wykorzystać go jako przestrzeń do rozwoju. Posadź tutaj co najmniej jedną roślinę.

12. Twórczo wykorzystuj zmiany i reaguj na nie — „Widzenie nie polega na widzeniu rzeczy takimi, jakimi są, ale takimi, jakimi będą”

To łączy się z Zasadą 4 stosowania samoregulacji i przyjmowania informacji zwrotnych, ale ma więcej wspólnego ze zrozumieniem nieuchronnych zmian w naturze i kreatywnym reagowaniem. W permakulturze naszym celem jest praca z naturą, a nie próba jej kontrolowania. Musimy dostosować się do zmian temperatury, presji szkodników, opadów deszczu i innych sił pozostających poza naszą kontrolą. Wymaga to uważności i umiejętności podejmowania szybkich, świadomych decyzji. Prosi nas również o wizję — o zdolność widzenia rzeczy takimi, jakimi mogą być w przyszłości.

Wskazówka dotycząca działania: Utwórz dokument zawierający odpowiedzi na pytania „co by było, gdyby” — Twój plan, jeśli/kiedy pewne siły, nad którymi nie masz kontroli, zachowują się inaczej lub okazują się silniejsze niż oczekiwano. Na przykład, jeśli twój obszar jest w pewnym stopniu podatny na powodzie, jaki masz plan na wypadek powodzi? I odwrotnie, co się stanie, jeśli nie doświadczysz opadów przez dłuższy czas? Co jeśli uprawa zostanie zaatakowana przez szkodniki? Co jeśli suseł dostanie się do twojego ogrodu?

Wreszcie

Wszystko powyższe może wydawać się zniechęcające, ale spędzenie sezonu wegetacyjnego na zapoznaniu się z tymi dwunastoma zasadami permakultury, które mają zastosowanie w twoim ogrodzie ziołowym, będzie warte wysiłku. Nieuchronnie dowiesz się o swoim ogrodzie, siłach natury, które na niego wpływają, oraz o tym, jak sprawić, by wszystko ze sobą współgrało w bardziej symbiotyczny sposób. Z biegiem czasu przestrzeganie tych zasad powinno sprawić, że Twoja praca jako ogrodnika będzie łatwiejsza, płynniejsza, a co najważniejsze — przyjemniejsza!

ZALECANA LEKTURA:

 • Tworzenie leśnego ogrodu autorstwa Martina Crawforda
 • Earth User’s Guide to Permaculture autorstwa Rosemary Morrow
 • Ogród Gai: Przewodnik po permakulturze na skalę domową autorstwa Toby’ego Hemenwaya
 • Wprowadzenie do permakultury autorstwa Billa Mollisona
 • Permakultura: zasady i ścieżki wykraczające poza zrównoważony rozwój autorstwa Davida Holmgrena
 • Permakultura dla reszty z nas: obfite życie na mniej niż akrze, Jenni Blackmore
 • Ogród Permakultury autorstwa Grahama Bella

PRZYPISY:

Holmgren, D. (2002). Permakultura: zasady i ścieżki wykraczające poza zrównoważony rozwój. Hepburn, Victoria: Usługi projektowe Holmgren.

Mollison, B. (1990). Permakultura: praktyczny przewodnik po zrównoważonej przyszłości. Washington, DC: Island Press.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US