Jak zbierać i przygotowywać kaktusy opuncji

Kaktus opuncja (Opuntia spp.) jest synonimem amerykańskiego Zachodu i jakim jest darem mieszkańcom pustyni. Nazwa opuncja odnosi się do grupy około tuzina gatunków z rodzaju Opuntia (Desert USA, b.d.). Każda część tej rośliny jest przydatna, a opuncja ma szerokie zastosowanie, od pierwszej pomocy po żywność. Nie daj się zwieść kłującej zewnętrznej powierzchni tego kaktusa — ta roślina przypomina nam, że zawsze jest coś więcej niż widać na pierwszy rzut oka.

Opis rośliny

Rozmiar opuncji może się znacznie różnić. Niektóre gatunki mogą dorastać do sześciu stóp wysokości, podczas gdy inne trzymają się bliżej ziemi (Desert USA, b.d.). Podkładki do układania zaczynają się w klastrach nisko nad ziemią. Z każdym rokiem i nowymi poduszkami wyrastającymi z wierzchołków starych, opuncja pnie się w górę.

Początkowo miękkie i soczyste, płatki (zwane także nopalami) z czasem stają się zdrewniałe, aby utrzymać ciężar nowego wzrostu na przestrzeni lat. Różowe lub żółte kwiaty tego kaktusa kwitną wczesnym latem (Hartung, 2011). Owoc (zwany także tuńczykiem) więdnie, gdy kwiaty więdną, i jest dojrzały, gdy jest ciemnoczerwony lub fioletowy. Zarówno poduszki, jak i owoce tego kaktusa są jadalne.

Opuncja jest dobrze przystosowana do życia w suchym klimacie jej naturalnego środowiska. Podobnie jak inne kaktusy, ta roślina wykorzystuje swoją skórę do fotosyntezy. Ta adaptacja oznacza, że ​​kaktus może wyhodować kolce zamiast liści, aby chronić swoje cenne zapasy wody przed spragnionymi mieszkańcami pustyni. Pionowa orientacja zmodyfikowanej łodygi, zwanej poduszkami, pomaga również zachować wodę, utrzymując część powierzchni rośliny z dala od bezpośredniego światła słonecznego w najgorętszej części dnia.

Powierzchnia opuncji jest, cóż, kolczasta. Drobne guzki, zwane areolami, pokrywają powierzchnię opuncji. Z tych węzłów kaktus wyrasta duże kolce, które są wyraźnie ostre i wyglądają na bolesne. Roślina będzie również produkować glochidy z otoczek. Glochidy to krótkie, kolczaste kolce, które wyglądają mniej groźnie niż duże ciernie, ale w rzeczywistości są znacznie skuteczniejsze w przyklejaniu się i podrażnianiu skóry drapieżników (Forest Service, 2014).

Uprawa 

Opuncja zadomowiła się w ciepłym otoczeniu, dlatego najlepiej trzymać tę roślinę w doniczce w pomieszczeniu, jeśli zima w Twojej okolicy jest znacznie chłodniejsza niż w jej naturalnym środowisku. Trzymana w doniczce, roślina ta może być przenoszona do domu na zimę i może pozostać na zewnątrz podczas cieplejszych miesięcy. Wysoka zawartość wody w podkładkach oznacza, że ​​mróz może spowodować pęknięcie ścian komórkowych rośliny w miarę rozszerzania się wody w nich. Uszkodzenia spowodowane silnym mrozem mogą spowodować odpadnięcie płatków z rośliny.

Jeśli jesteś gotowy, aby spróbować uprawiać opuncję, kup starter dla wygody i posadź w piaszczystej, przepuszczalnej glebie bezpośrednio w ziemi lub w dużej doniczce. Sadzenie w dużej doniczce oznacza, że ​​nie będziesz musiał zbyt często przesadzać tego kolczastego kumpla. Podlewaj roślinę regularnie i pozwól korzeniom wyschnąć pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Niezależnie od tego, czy trzymasz tę roślinę wewnątrz, czy na zewnątrz, upewnij się, że ma dużo światła.

Zamiast podlewania z dolnej tacy lub głębokiego podlewania, opuncja najlepiej radzi sobie z podlewaniem od góry. Korzenie kaktusa opuncja są włókniste, płytkie i rozłożyste. Rozciąganie tuż pod powierzchnią gleby umożliwia im szybki dostęp do opadów atmosferycznych. Kaktus transportuje wodę do mięsistych poduszeczek i przechowuje ją na suchsze dni (Forest Service, 2014).

Istnieje więcej niż garstka gatunków w rodzaju Opuntia. Różne gatunki różnią się preferencjami wysokości, potencjalną wysokością, owocami i charakterystyką padów (Desert USA, b.d.).

Zbierz kaktus opuncji

Ze względu na kolczasty charakter tej rośliny ważne jest używanie odpowiedniego sprzętu i zdrowy szacunek podczas pracy z opuncją. Zawsze noś grube rękawice odporne na przebicie podczas pracy z owocami lub podkładkami. Szczypce mogą być pomocne w chwytaniu podkładek. Użyj maszynki do strzyżenia lub noża do odcięcia płatków lub owoców z rośliny. Zawsze tnij u dołu, gdzie widoczny jest szew między dwiema częściami rośliny.

Aby usunąć ciernie i glochidy, masz kilka możliwości. Jednym z nich jest użycie szczypiec do ustabilizowania podkładki na płaskiej powierzchni, a jednocześnie użycie noża do zeskrobania cierni i glochidów z poduszek. Zawsze zeskrobuj ciernie i glochidy z dala od siebie – i od każdego innego, jeśli o to chodzi! Nie chcesz rzucać tymi małymi kolcami.

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym możesz bezpiecznie rozpalić ognisko na grillu lub palenisku, możesz preferować przetwarzanie opuncji nad otwartym ogniem. Aby to zrobić, umieść ruszt nad ogniem i umieść zebrane owoce opuncji lub podkładkę nad otwartym ogniem na kilka chwil, aby spalić kolce z rośliny. Do wkładania i wyjmowania części roślin z ognia należy używać szczypiec oraz stosować środki bezpieczeństwa niezbędne podczas pracy z otwartym ogniem. Zanurz podkładkę lub owoce w lodowatej kąpieli wodnej, aby obniżyć temperaturę i natychmiast zabezpieczyć je przed użyciem.

Po usunięciu kolczastych części opuncji umyj podkładki. Używaj rękawic kuchennych, aby uniknąć kontaktu z pozostałymi zabłąkanymi glochidami. Opuncję najlepiej spożyć od razu lub przechowywać w lodówce do tygodnia. Podkładki i owoce można zamrozić do wykorzystania w przyszłości.

Praca z rośliną jest często tak samo dobrą maścią dla duszy, jak składniki znajdujące się we włóknach rośliny są dla ciała. Chociaż niekoniecznie zgadłbyś to po prostu patrząc, opuncja ma nam do zaoferowania bogactwo prezentów. Te dary można uzyskać tylko dzięki czułości i uważności. Ta roślina przypomina nam, że uważność i troska są ważnymi elementami uzyskiwania dostępu do darów naszych relacji z innymi żywymi istotami.

Korzystanie z podkładek kaktusowych

Młode płatki opuncji są delikatne i soczyste. Pąki nowych płatków pojawiają się wiosną iw miarę wzrostu rozciągają się i spłaszczają. Gdy pad osiągnie rozmiar dłoni lub około 4-6 cali, są gotowe do zbioru.

Śluzowaty wewnętrzny miąższ płatków działa łagodząco i kojąco na wewnętrzne tkanki układu pokarmowego. Spożywanie płatków opuncji może pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL poprzez ograniczenie jego produkcji w wątrobie, nie mając jednocześnie wpływu na zdolność wątroby do wytwarzania HDL (Sánchez, 2014).

Ponadto wewnętrzny miąższ opuncji może obniżyć poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Jedno z badań wykazało, że dodatek nopal może potencjalnie zmniejszyć ładunek glikemiczny posiłku o 20-48% (Bacardi-Gason i in., 2007). Dodanie nopalów do posiłku może potencjalnie pomóc w poprawie kontroli metabolicznej u osób z cukrzycą. Chociaż opuncja nie obniży poziomu cukru we krwi zdrowej osoby, jest przeciwwskazana dla osób stosujących insulinę (Sanchez, 2014).

Korzyści z opuncji na tym się nie kończą. Peter Bigfoot, pustynny survivalowiec i bioregionalny zielarz, uczy uczestników swoich zajęć survivalowych o pierwszej pomocy, jaką daje opuncja figowa. Ochraniacze świetnie sprawdzają się jako rodzaj opatrunku ratunkowego na otarcia i otarcia. Aby użyć jako bandaża, oczyść zewnętrzną stronę poduszki z cierni i glochidów, jak wspomniano powyżej. Następnie pokrój podkładkę wzdłuż krawędzi na dwie połówki. Przyłóż wewnętrzną część podkładki do rany.

Wewnętrzna miąższ opatrunku ma zarówno działanie kojące, jak i ściągające, które doskonale nadaje się do opatrywania ran. Te działania sprawiają, że opuncja jest idealnym okładem na oparzenia (Sànchez, 2014). Wyczyść i przygotuj podkładki jak powyżej. Albo umieść podkładkę na oparzonym obszarze i zabandażuj, albo zeskrob miazgę ze środka i rozprowadź na większych poparzonych obszarach (np. w przypadku oparzeń słonecznych).

Korzystanie z Owoców

Owoce opuncji są dobrym źródłem witamin C, E i K, a także minerałów i aminokwasów. Profil flawonoidów i przeciwutleniaczy tego owocu jest również imponujący i przyczynia się do korzyści, jakie czerpiemy ze spożywania owoców o zachwycającym kolorze fuksji. Niezbyt słodki, owoc zawiera tylko około 15% cukru, co jest porównywalne z jabłkiem (Cota-Sánchez, 2016).

Sok owocowy dodaje się do lemoniad i mrożonych herbat. Z opuncji można również zrobić galaretki, cukierki, syropy, lody na patyku i salsy. Nawet nasiona są jadalne. W galaretkach, lodach na patyku, salsach i innych produktach spożywczych nasiona można pozostawić w zależności od preferencji szefa kuchni. W przypadku cukierków, syropów lub napojów będziesz chciał użyć gazy, aby oddzielić sok od miąższu i nasion (których jest dużo).

Gdzie znaleźć opuncję

Chociaż nopale i tuńczyki kaktusowe nie są głównymi produktami na rynku, przynajmniej sezonowo są powszechne na meksykańskich rynkach towarów. Znajdź taki w swojej okolicy i przejrzyj sekcję z produktami. Możesz także znaleźć zabawne produkty z kaktusów w przygotowanych potrawach, takich jak pikle z kaktusów, których warto spróbować.

Poniżej znajdziesz proste propozycje przepisów na wykorzystanie zarówno tuńczyka, jak i nopalów kaktusa.

Nopales i czarna fasola ~ 753 ~ ~ 153 ~

Składniki

1 puszka czarnej fasoli
1 średnia cebula
1 opuncja figowa
4 duże ząbki czosnku
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki bulionu drobiowego lub warzywnego
½ łyżki mielonego kminku
Sól do smaku

Kierunki

  Zanim zaczniesz gotować, przygotuj wszystkie składniki.

  Wyczyść podkładkę z opuncji, usuń zewnętrzną krawędź podkładki i pokrój w kostkę o boku ½ cala.

  Cebulę cienko pokroić.

  Zmiel czosnek.

  Otwórz, odsącz i opłucz fasolę z puszki.

  Gdy wszystkie składniki będą gotowe, rozgrzej oliwę z oliwek na patelni na średnim ogniu. Dodaj cebulę na patelnię, posyp solą i smaż, aż stanie się przezroczysta.

  Gdy cebula będzie przezroczysta, dodaj nopales na patelnię.

  Gdy cebula zacznie się karmelizować, dodaj czosnek, często mieszając patelnię, aby zapobiec przypaleniu czosnku.

  Gdy z patelni zacznie wydobywać się zapach czosnku, wlej bulion i zdeglasuj patelnię. Następnie dodaj kminek i fasolę.

  Podczas gdy danie się zbiera, spróbuj fasoli i soli do smaku.

  Gdy fasola jest już całkowicie ciepła, jest gotowa do spożycia.

Do użycia:

Te fasolki można jeść same. Lub lubię je posypać kawałkami awokado. Świetnie smakują również na tostadach, z jajkami na śniadanie lub jako dodatek.

Szybki dżem z opuncji ~ 753 ~
Na podstawie przepisu na dżem z zamrażarki Sure Jell (My Food and Family, b.d.)

Składniki
~ 152 ~ 4 szklanki cukru
2 szklanki owoców opuncji (obranych, wypestkowanych i pokrojonych w kostkę)
1 opakowanie Sure Jell (pektyna owocowa)
¾ szklanki wody

Kierunki

 • Usuń kolce z zewnętrznej strony tuńczyka opuncji, stosując metodę zeskrobywania lub wypalania. Jeśli spalisz ciernie z owoców, umieść je później w kąpieli lodowej, aby owoce były bezpieczne w obsłudze.
 • Pokrój owoce, usuń nasiona, wydrąż miąższ i pokrój w kostkę lub posiekaj w zależności od tego, ile miąższu chcesz zmieścić w produkcie końcowym.
 • W dużej misce wymieszaj cztery szklanki cukru z pokrojonymi w kostkę owocami i odłóż na bok.
 • Wymieszaj jedno opakowanie pektyny owocowej Sure Jell w trzech czwartych szklanki wody w małym rondlu.
 • Doprowadzić mieszaninę do wrzenia na dużym ogniu. Gotować przez minutę. Cały czas mieszaj pektynę i wodę, aby zapobiec zbrylaniu się.
 • Wlej uwodnioną pektynę do mieszanki owoców i cukru. Mieszaj przez trzy minuty lub do momentu rozpuszczenia cukru.
 • Pokrój dżem do pojemników, pozostawiając półcalową szczelinę u góry, aby mógł się rozszerzyć. Umieść pojemniki w zamrażarce na 24 godziny.

Do użycia: 

Ten dżem można przechowywać w lodówce do trzech tygodni, aw zamrażarce do roku. Rozmrozić dżem przed podaniem.

Uwaga: Miąższ opuncji jest bardzo zabarwiony, więc możesz chcieć przykryć swoje miejsce pracy, jeśli plamienie blatów jest problemem.

Na zakończenie,

Opuncja to wspaniała letnia pasza, jeśli mieszkasz na obszarach, gdzie roślina jest bogata w lokalny ekosystem, a jeśli nie, można ją łatwo przenieść na miejsce uprawne. Dzięki wielu korzyściom zdrowotnym i pysznym aplikacjom łatwo zauważyć, dlaczego owoce stały się tak lubiane — pomimo zastraszającego opakowania. Ta roślina przypomina nam, że jest coś więcej niż widać na pierwszy rzut oka, a ryzyko często prowadzi do nagrody.

Koniecznie sprawdź: 5 ziół, które kwitną w południowo-zachodnim ogrodzie

 

PRZYPISY

Bacardi-Gascon, M., Dueñas-Mena, D. BCS i Jimenez-Cruz, A. (2007). Obniżenie efektów poposiłkowej odpowiedzi glikemicznej nopalów dodanych do meksykańskich śniadań. Opieka nad cukrzycą: 30(5): 1264-1265. https://doi.org/10.2337/dc06-2506 

Cota-Sánchez, J.H. (2016). Skład odżywczy odmian owocowych. Cambridge, MA: Academic Press.

Hartung, T. (2011). Zioła uprawiane w domu: Kompletny przewodnik po uprawie, używaniu i korzystaniu z ponad 100 ziół. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Pustynia USA. (nd). Kaktus opuncja: rodzaj Opuntia [strona internetowa]. Pobrane z https://www.desertusa.com/cactus/prickly-pear-cactus.html

Służba Leśna. (2014). Przewodnik terenowy dotyczący zarządzania opuncją na południowym zachodzie. [PDF]. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Pobrane z https://www.fs.usda.gov/Internet/FSE_DOCUMENTS/stelprdb5410122.pdf

~ 152 ~ Sánchez, JC (2014). przełom. Tempe, AZ: JoAnn Castigliego Sánchez.

30 minut do domowego dżemu truskawkowego Sure.Jell do zamrażania. Moje jedzenie i rodzina. (nd). 30 minut do domowego dżemu truskawkowego Sure.Jell do zamrażarki. [Strona internetowa]. KraftHeinz. Pobrane z https://www.myfoodandfamily.com/recipe/050137/30-minutes-homemade-surejell-strawberry-freezer-jam

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US