Jak wyhodować własny ogródek herbaciany + przydatne wskazówki dotyczące zbioru

Jest letni poranek w Appalachach i słońce dopiero zaczyna wyglądać nad górą. Zaczynam dzień w ogródku herbacianym. Wierzchołki drzew lśnią złotem, podczas gdy dolina jest wciąż chłodna i pokryta rosą. Wędruję po ogrodzie z ulubionym kubkiem w dłoni, odcinając odrobinę melisy (Melissa officinalis), werbeny (Verbena hastata), tulsi (Ocimum tenuiflorum) i kocimiętki (Nepeta cataria). Oczywiście nie mogę zapomnieć o zerwaniu krwawnika (Achillea millefolium) i echinacei (Echinacea angustifolia) po drodze (te pójdą do słoika z pąkami, aby się nimi nacieszyć!). Wnoszę kubek z powrotem do domu i nastawiam czajnik. Gdy wszystko będzie gotowe, zalewam wrzącą wodą świeżo zebrane zioła i parzę przez 10 minut, zanim się nimi delektuję. To jest mój idealny letni poranek.

Mój ogród powoli przekształcił się z tradycyjnego ogródka kuchennego wypełnionego obfitością warzyw w ogród herbaciany. To, co wielu myśli, gdy słyszy o ogrodzie herbacianym, to skrawek ziemi wypełniony tradycyjnymi roślinami herbacianymi, Camellia sinensis. Jednak dla mnie jest to ogród pełen mnóstwa ziół i roślin leczniczych.

Zawsze uprawiałem zioła obok warzyw. Nie tylko odstraszają szkodniki ogrodowe, ale mogą również pomóc twoim warzywom rosnąć w większej obfitości (Ianotti, 2022). Jednym z przykładów jest uprawa bazylii obok pomidorów, aby poprawić plony, odstraszyć owady i choroby oraz poprawić smak (Riotte, 1998). Z biegiem lat dodaję coraz więcej ziół i coraz mniej miejsca na warzywa. W tym roku założyłem drugi ogródek dla moich warzyw, aby mój ogród kuchenny mógł być poświęcony moim ukochanym ziołom z kilkoma warzywami i rodzimymi kwiatami przyjaznymi dla owadów zapylających tu i ówdzie.

Oto rośliny rosnące w moim ogródku herbaciano-ziołowym: 

 • Melisa lekarska (Melissa officinalis)
 • Rozmaryn (Rosmarinus officinalis)
 • Róża (Rosa spp.)
 • Pokrzywa (Urtica dioica)
 • Tulsi (Ocimum tenuiflorum)
 • Echinacea (Echinacea spp.)
 • Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)
 • Kocimiętka (Nepeta cataria)
 • Niebieska werbena (Verbena hastata)
 • Rumianek (Matricaria chamomilla)
 • Guzik kawalerski (Centaurea cyanus)
 • Dzika bergamotka lub melisa (Monarda fistulosa)
 • Roślina Vicka (Plectranthus tomentosa)
 • Mięta pieprzowa (Mentha piperita)
 • Bazylia (Ocimum basilicum)
 • Koper (Anethum graveolens)
 • Roślina od bólu zęba (Acmella oleracea)
 • Koniczyna czerwona (Trifolium pratense)
 • Korzeń zapalenia opłucnej (Asclepias tuberosa)
 • Św. ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum)
 • Ashwagandha (Withania somnifera)
 • Szczaw (Rumex acetosa)
 • szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea)
 • Tymianek (Thymus vulgaris)
 • Ogórecznik lekarski (Borago officinalis)
 • hyzop anyżowy (Agastache foeniculum)
 • Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus)
 • Werbena cytrynowa (Aloysia citrodora)
 • Calendula (Calendula officinalis)
 • Nasturcja (Tropaeolum majus)
 • Chryzantema (Chrysanthemum morifolium)
 • bylica zwyczajna (Artemisia vulgaris)
 • Czameczka (Scutellaria lateriflora)
 • Szczypiorek (Allium schoenoprasum)
 • Niebieska szałwia (Salvia azurea) 

Naprawdę trudno jest wybrać ulubione, ale gdybym miał wybrać tylko trzy, byłyby to melisa, pokrzywa i tulsi.

Ulubione ogródki herbaciane 

Melisa należy do rodziny miętowatych i rośnie obficie. Widzę, że pojawia się na całym moim podwórku. Z radością witam każdą nową łatkę, bo melisa to zioło, którego używam najczęściej do parzenia herbaty. Aromat jest kojący i słodki z odrobiną cierpkości wrzuconej tam na dokładkę. Tradycyjne i obecne zastosowania melisy obejmują: wspomaganie problemów trawiennych, pielęgnację układu nerwowego oraz stosowanie w przypadku nudności, gorączki i jako środek nasenny (Kuhn & Winston, 2008b).

Pokrzywa (Urtica dioica) to moje drugie najczęściej używane zioło. Ma lekki, prawie trawiasty smak. Smakuje przyjemnie zmieszany z większością ziół, które uprawiam w ogrodzie. Często używam go jako bazy, do której dodaję inne zioła. Pokrzywa jest tradycyjnie używana do wspierania zdrowych funkcji układu moczowego. Jest również korzystny dla zdrowia górnych dróg oddechowych (Mountain Rose Herbs, b.d.). Pokrzywa jest bogata w witaminy A i C i jest dobrym źródłem kwercetyny, żelaza, magnezu i potasu (Nettle Leaf: Health Benefits, Nutrition Facts, and How to Preparation It, b.d.).

Tulsi (Ocimum tenuiflorum) ma nieco kwiatowy aromat. Po dodaniu do mieszanki herbacianej jest to zawsze pierwsza nuta, którą wyczuwam, gdy wchodzę na łyk. Jest łagodnym adaptogenem, co oznacza, że ​​może bezpośrednio pomóc organizmowi „przystosować się” do stresorów fizycznych, chemicznych, metabolicznych i psychologicznych (Cohen, 2014). Tradycyjnie tulsi stosuje się w celu złagodzenia stresu, cukrzycy, astmy i przeziębienia (Kuhn i Winston, 2008).

Z ziół rosnących w moim ogrodzie robię zarówno herbaty, jak i dłuższe napary, które przyrządza się nieco inaczej. Typowy napój herbaciany wykorzystuje mniej materiału roślinnego. Dobrą wskazówką jest 1 łyżeczka-1 łyżka suszonego zioła na szklankę wody. Napój herbaciany parzy się krócej, zwykle 5-10 minut. Herbaty są zwykle przygotowywane przy użyciu bardzo gorącej wody, ale nie zawsze. Herbata jest często przygotowywana w małych partiach lub po prostu jako pojedyncza filiżanka na raz (Carpenter, 2018).

Napar o dużej mocy można przygotować w ciepłej lub zimnej wodzie. Jednak ciepłe napary są bardziej powszechne. W przeciwieństwie do herbaty napary przygotowuje się w większych partiach iz większej ilości materiału roślinnego. Napary często wymagają 1-3 łyżek suszonego zioła na szklankę wody. Przygotowanie naparu zajmuje więcej czasu niż przygotowanie herbaty, parząc przez kilka godzin lub nawet przez całą noc (Carpenter, 2018).

Krótsze herbaty to to, co robię najczęściej, używając świeżych ziół z mojego ogrodu. Często robię też herbatę z bardziej niezwykłych składników w moim ogrodzie. Na przykład jednym z nietradycyjnych składników herbaty, którego uwielbiam używać, jest zielona rzodkiewka! Zielone rzodkiewki są jasne i świeże i często obok moich ziół rosną rzodkiewki. W herbacie nadają tę samą jasną, świeżą jakość. Są pełne witamin, takich jak A, C i B6 (FoodData Central, 2022). Zawierają również minerały, takie jak magnez, wapń i żelazo. Szczególnie smakują w herbacie z pokrzywą i miętą.

Herbata może szybko podnieść mnie na duchu lub być kojącym sposobem na zakończenie dnia. Chociaż uwielbiam zaczynać dzień w herbacianym ogródku, często znajduję się w nim również przed pójściem spać, zbierając lawendę, rumianek i melisę, aby przygotować kojącą herbatę na noc, która wspiera mój sen i pomaga mi rozwijać. Jedna z moich ulubionych wieczornych mieszanek to połączenie melisy, tulsi, lawendy, rumianku i niebieskiej werbeny, moczona przez 10 minut i wykończona lokalnym miodem i odrobiną mleka.

Problem obfitości: co zrobić z nadmiarem herbacianych ziół 

Zioła najlepiej zbierać regularnie, aby były szczęśliwe i sprzyjały wzrostowi. Pozwolenie na kwitnienie ziół wpływa na ich smak, często czyniąc je mniej aromatycznymi (Slack, 2021). Chociaż kocham herbatę ziołową, wciąż trudno jest wykorzystać całą obfitość, jaką zapewnia mój herbaciany ogród. Być może będziesz musiał przycinać zioła mniej więcej co drugi tydzień. I tu wkracza suszenie. Zimą tęsknię za herbatą tak samo (jeśli nie bardziej) niż latem. Mieć suszone zioła pod ręką przez całą zimę to taki komfort! Kolejną korzyścią jest to, że są pełne witamin i składników odżywczych, które wspierają nasz układ odpornościowy w zimie. Moja ulubiona mieszanka herbaty na zimno to połączenie pokrzywy, tulsi, dzikiej róży i tymianku, wykończona miodem.

Oto kilka pomocnych wskazówek, których używam podczas zbierania ziół z własnego ogrodu do suszenia: 

  Zawsze zbieraj rano, po odparowaniu rosy i zanim słońce i ciepło uderzą w roślinę.

  Upewnij się, że używasz czystych nożyc. Jest to korzystne zarówno dla ciebie, jak i dla rośliny.

  Wyszczotkuj i usuń wszelkie materiały organiczne, takie jak robaki i brud.

  Jeśli zioła suszą się na powietrzu, zrób małe wiązki do powieszenia za pomocą naturalnego sznurka. Upewnij się, że mają miejsce na równomierną cyrkulację powietrza wokół wiązek. Możesz również położyć je płasko na siatkach do wyschnięcia. Suszenie może potrwać tydzień lub dłużej. Pozwól im całkowicie wyschnąć przed umieszczeniem ich w hermetycznych słoikach.

 • Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia suszonych ziół, jak również suszonych. Bezpośrednie słońce spowoduje, że stracą smak. Moje zioła suszą się nad moim kuchennym oknem, które ma jasne światło bez bezpośredniego światła słonecznego.

Na zakończenie, 

Każdy, kto regularnie lubi herbaty ziołowe, rozumie, że herbata jest wzmacniającym narzędziem dla twojego zdrowia i dobrego samopoczucia, jeśli jest używana z należytą troską i szacunkiem. W rytuale picia herbaty jest coś głęboko uzdrawiającego. Niezależnie od tego, czy kupujesz herbatę, która jest już wysuszona i zmiksowana, czy też uprawiasz własny ogródek herbaciany i sam suszysz zioła, parzenie herbaty to czas zamyślenia, w którym aktywnie odżywiasz swoje ciało. Rośliny są naszymi towarzyszami na tym świecie. Możemy tylko mieć nadzieję, że zapewnimy im tyle miłości i troski, co oni nam.

Kluczowe przypomnienie: herbata nie powinna zastępować praktyk związanych ze zdrowym stylem życia, takich jak dobry sen, ćwiczenia i dieta. Codzienna filiżanka herbaty jest potężnym dodatkiem do tych praktyk dbania o siebie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o mieszaniu własnych mieszanek herbacianych? Sprawdź nasze Warsztaty Mieszania Herbaty 101!

PRZYPISY

FoodData Central. (2022, 30 października). Fdc.nal.usda.gov. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1103168/nutrients

Carpenter, R. (2018, 19 października). Herbata ziołowa czy napar ziołowy: jaka jest różnica? Akademia Ziołowa. https://theherbalacademy.com/herbal-tea-or-herbal-infusion/

Cohen, MM (2014). Tulsi – Ocimum sanctum: Zioło ze wszystkich powodów. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, 5(4), 251-259. https://doi.org/10.4103/0975-9476.146554

Iannotti, M. (2022, 11 marca). Towarzysz sadzenie kwiatów i ziół w ogrodzie warzywnym. Świerk. https://www.thespruce.com/interplanting-flowers-and-herbs-in-the-vegetable-garden-1402759

~ 152 ~ Kuhn, MA i Winston, D. (2008). Terapia ziołowa i suplementy firmy Winston & Kuhn: naukowe i tradycyjne podejście. Lippincott Williams & Wilkins. https://books.google.com/books?id=sdmXpHlWrZoC&q=ocimum+sanctum#v=snippet&q=ocimum%20sanctum&f=false

~ 152 ~ Kuhn, MA i Winston, D. (2008b). Terapia ziołowa i suplementy firmy Winston & Kuhn: podejście naukowe i tradycyjne. W Książkach Google. Lippincott Williams & Wilkins. https://books.google.com/books?id=sdmXpHlWrZoC&q=lemon+blam#v=snippet&q=lemon%20balm&f=false

Liść pokrzywy: korzyści zdrowotne, wartości odżywcze i sposób przygotowania. (nd). WebMD. Pobrano 25 maja 2022 r. z https://www.webmd.com/diet/health-benefits-nettle-leaf

Liść pokrzywy, Ameryka Północna. (nd). Zioła róży górskiej. Pobrano 24 maja 2022 r. z https://mountainroseherbs.com/north-american-nettle-leaf

Riotte, L. (1998). Marchewki kochają pomidory: Sekrety sadzenia towarzyszącego dla udanego ogrodnictwa. Piętrowy Pub.