Jak używać bylicy na sny, sen i nie tylko

Kiedy biwakowałem w Lesie Narodowym Gifford-Pinchot w ramach moich studiów w Elderberry School of Botanical Medicine, zwinąłem ziołową mieszankę do palenia, którą zrobiłem z bylicy pospolitej (Artemisia sp.) jako jednego z głównych składników. Podzieliłem się nim z grupą, gdy siedzieliśmy przy ognisku. Tej nocy miałem niezwykle realistyczne i kolorowe sny, w których wędrowałem po lesie. Kolory drzew i roślin były niesamowicie żywe. Czułam delikatny wiatr na twarzy. Podczas wędrówki we śnie natknąłem się na dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), roślinę, której nigdy wcześniej nie spotkałem w naturze. Nie wiedziałem, jak to wyglądało, ale w tym momencie po prostu wiedziałem, co to było. Ucząc się, jak używać bylicy pospolitej, często słyszysz o jej tradycyjnym zastosowaniu do poprawy klarowności snów; jednakże było to moje pierwsze bezpośrednie doświadczenie z tym i było tak żywe!

Następnego dnia niektórzy z moich kolegów z klasy ogłosili, że opuszczają grupę, aby zbierać ziele dziurawca po drugiej stronie i zaprosili każdego, kto chciałby się przyłączyć. Oczywiście tak zrobiłem, uznając okazję za dość nieoczekiwaną. Tak zaczęła się moja przygoda z bylicą do snów i snu. W tym poście na blogu zbadamy, jak używać bylicy, jej tradycyjne zastosowania, a także niektóre z folkloru i fakty dotyczące tego, jak bylica może poprawić stan snu.

Rodzaje bylicy (Artemisia spp.)

Ważne jest, aby zauważyć, że istnieje wiele różnych rodzajów bylicy i wiele roślin w rodzaju Artemisia; wiele z nich jest tradycyjnie używanych w ziołolecznictwie. Niektóre rośliny tego gatunku mają podobne cechy, podczas gdy inne są zupełnie odmienne. Wszystkie gatunki Artemisia mają działanie przeciwdrobnoustrojowe i do pewnego stopnia stymulują trawienie, ale niektóre, ale nie wszystkie, są nootropowe, co oznacza, że ​​poprawiają pamięć i funkcje poznawcze (Yarnell, 2012).

Niektórym gatunkom Artemisia nadano potoczną nazwę „szałwia”, co jest mylące, ponieważ różnią się od rzeczywistej rośliny szałwii lekarskiej, Salvia officinalis (Yarnell, 2012). Może to wynikać z podobnych aromatów bylicy i szałwii. Niektóre rodzime zachodnie gatunki Artemisia to Artemisia tridentata (bylica wielka), A. ludoviciana (bylica biała, bylica zachodnia), A. absinthium (piołun), A. annua (słodka Annie) i A. douglasiana (bylica kalifornijska) (Yarnell, 2012). Artemisia ludoviciana jest używana podobnie jak A. vulgaris (bylica zwyczajna), więc skupimy się na tych dwóch gatunkach.

Jak stosować bylicę pospolitą (Artemisia vulgaris)

Istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania bylicy w preparatach ziołowych – od miejscowych po wewnętrzne i inhalacyjne. Najczęstszymi sposobami spożywania bylicy pospolitej jest robienie zimnego lub gorącego naparu lub przyjmowanie nalewki. Szukając wsparcia we śnie lub bardziej energetycznego doświadczenia z rośliną, niektórzy ludzie wolą spożywać esencję kwiatową, która może być równie skuteczna (Andrews, 2015).

Mugwort mówi się, że po dodaniu do mieszanek do palenia pobudza umysł. Ma również długą historię używania jako smugi do usuwania negatywnej energii z przestrzeni (Kloos, 2017).

W akupunkturze bylica jest używana w moxibustion, metodzie ogrzewania określonych punktów akupunkturowych na ciele poprzez spalanie wysuszonej bylicy (często określanej jako moksy) blisko skóry. Technika ta jest czasami wykonywana samodzielnie lub w połączeniu z akupunkturą (Nowakowski, 2016).

Bylica była również stosowana miejscowo w leczeniu infekcji grzybiczych na skórze (Kloos, 2017). Może być stosowany miejscowo jako herbata, nalewka z octu lub kompres, lub poprzez ekstrakcję zioła w oleju i stosowanie go na ciele lub włączenie go do maści.

Ważne jest, aby pamiętać, że przy stosowaniu bylicy pospolitej lub innego korzystnego zioła dawka i najlepsza metoda podawania różnią się w zależności od osoby, która je otrzymuje. Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi i mogą odczuwać działanie ziół przy mniejszych dawkach, takich jak 1 łyżeczka suszonego zioła na 8 uncji gorącej wody, 3 krople esencji kwiatowej lub 10 kropli nalewki, podczas gdy inni mogą potrzebować większej dawka, na przykład 1 łyżka suszonego zioła na 8 uncji gorącej wody, 5 kropli esencji kwiatowej lub 30 kropli nalewki. Zawsze zaczynaj od małej ilości, gdy bierzesz zioło po raz pierwszy, a następnie powoli zwiększaj dawkę w razie potrzeby. Jeśli na początku nie odczujesz żadnych efektów, nie zniechęcaj się! Możesz po prostu potrzebować nieco większej dawki. Każda roślina reaguje inaczej na każdego człowieka. Efekty bylicy pospolitej są bardzo subtelne i mogą nie być zauważalne, ponieważ działają bardziej na poziomie podświadomości.

Uwaga

Ze względu na stymulujące macicę działanie bylicy, zaleca się unikanie stosowania tej rośliny w jakiejkolwiek formie, jeśli jesteś w ciąży lub próbujesz zajść w ciążę (Kloos, 2017). Nie próbuj używać bylicy w moxiterapii bez współpracy z przeszkolonym profesjonalistą. Bylica zawiera tujon, który może mieć neurotoksyczne skutki uboczne, gdy jest stosowany w nadmiarze, dlatego nie zaleca się przyjmowania bylicy jako zioła wzmacniającego. Niektóre osoby mogą być uczulone na pyłki kwiatów bylicy (Barrett i McNamara, 2012).

Sny i sen

Bylica była tradycyjnie używana do łagodzenia niepokoju, a także uspokajania ludzi, którzy dochodzili do siebie po urazach, takich jak napad padaczkowy lub przedawkowanie narkotyków (Barrett i McNamara, 2012). Ze względu na swój uspokajający charakter bylica często kojarzy się ze snem; jednak jej wpływ na sny jest najbardziej znany z bylicy. Artemisia, łacińska nazwa botaniczna bylicy, pochodzi od imienia greckiej bogini księżyca Artemidy (Nowakowski, 2016). Księżyc, jako przewodnie światło nocy, wskazuje na zdolności bylicy do poprawiania snów. W folklorze mówi się, że bylica pomaga śniącemu łatwiej zapamiętywać sny (Long, 1998). Mówi się również, że pomaga zwiększyć świadomość podczas snów, stymuluje świadome śnienie i zwiększa wrażliwość psychiczną (Andrews, 2015). Uważa się, że bylica inicjuje klarowność snu i uświadamia cel snu w życiu na jawie. Jest znany jako wizjonerskie zioło, które otwiera na marzenia o przyszłości (Andrews, 2015).

Bylica została sklasyfikowana jako ziołowy oneirogen, który jest rośliną, która wytwarza lub wzmacnia senne stany świadomości (Barrett & McNamara, 2012). Niestety, większość onirogennych korzyści bylicy nie została naukowo potwierdzona z powodu braku funduszy na badania (Barrett & McNamara, 2012). Jednak przez wieki bylica była podziwiana za swoje magiczne, mistyczne i duchowe zastosowania, zwłaszcza za jasnowidzenie i odpieranie złej energii (Barrett i McNamara, 2012). Zielarz Scott Kloos (2017) mówi, że liście bylicy we wszystkich postaciach – herbaty, nalewki, dymu, a nawet zawieszone nad łóżkiem lub umieszczone pod poduszką – promują żywe sny i pomagają odkrywać, uzyskiwać dostęp i przekształcać obszary psychicznej nieświadomości. Niezależnie od braku badań opartych na badaniach, ta wyjątkowa roślina nieustannie pojawia się w wielu różnych anegdotach i literaturze na przestrzeni czasu.

Dowiedz się więcej o ziołach na sen w Herbal Dreamtime: 6 ziół, które ożywią Twoją przestrzeń marzeń.

Inne tradycyjne zastosowania bylicy 

Bylica była tradycyjnie używana w ziołolecznictwie do wielu celów poza snem i snami. Ze względu na swoje bardzo aromatyczne gorzkie właściwości jest powszechnie stosowany jako środek wspomagający trawienie, pobudzający apetyt i uspokajający podrażniony żołądek (Kloos, 2017). Może być również pomocny w przewlekłym zapaleniu żołądka i wrzodach żołądka (Moore, 1993).

Mugwort jest również wspaniałym roślinnym sprzymierzeńcem w przypadku menstruacji. W chińskiej medycynie bylica jest powszechnie stosowana w celu zmniejszenia obfitego krwawienia miesiączkowego i macicznego oraz może pomóc w zwiększeniu krążenia krwi w okolicy miednicy w celu złagodzenia bólu menstruacyjnego. Przeszkoleni użytkownicy moxibustionu bylicy z powodzeniem przestawiali dzieci z bryczesami w bezpieczniejszą pozycję głową w dół przed porodem (Nowakowski, 2016). Bylica była również powszechnie stosowana do rozpoczynania lub regulowania cyklu miesiączkowego (Moore, 1993).

Jako silny środek przeciwgrzybiczy, bylica może być pomocna w zwalczaniu owsików i grzybiczych problemów skórnych, takich jak grzybica stóp, grzybica, grzybica pstra i inne (Kloos, 2017). Ogólnie zaleca się stosowanie bylicy wewnętrznie w przypadku owsików i miejscowo w przypadku problemów skórnych. Był również używany do ogólnych celów pierwszej pomocy, ze względu na jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe i nieco przeciwzapalne (Moore, 1993). Nalewka z herbaty lub octu może być stosowana jako maść na skręcenia, siniaki lub przeprosty, lub na czoło przy bólach głowy (Moore, 1993).

Wieloaspektowa magiczna roślina

Mugwort jest jednym z moich ulubionych ziół ze względu na swoje różnorodne, a czasem wręcz mistyczne właściwości. Jego dynamiczna zdolność do poprawiania snów, myśli i pamięci, a także wspierania snu, trawienia, menstruacji i innych dolegliwości fizycznych jest naprawdę niesamowita. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu na blogu lepiej rozumiesz, jak używać bylicy pospolitej i czujesz się upoważniony do włączenia jej do swojej ziołowej podróży.

 

PRZYPISY

Andrews, T. (2015). Alchemia snów: Kształtowanie naszych snów, aby odmienić nasze życie. Woodbury, MN: Llewellyn Worldwide.

Barrett, C. & McNamara, P. (2012). Encyklopedia snu i snów: ewolucja, funkcja, natura i tajemnice snu: tom 1. Santa Barbara, Kalifornia: ABC-CLIO.

Kloos, S. (2017). Rośliny lecznicze Pacific Northwest: Zidentyfikuj, zbierz i wykorzystaj 120 dzikich ziół dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Portland, OR: Timber Press.

Long, J. (1998). Robienie ziołowych poduszek marzeń. North Adams, MA: Wydawnictwo piętrowe.

Nowakowski, R. (2016). Lecznicza moc moksy [Artykuł]. Pobrane z https://daoisttraditions.edu/healing-power-moxa/

Yarnell, E. (2012). Różnicowanie gatunków Artemisia [Artykuł]. Pobrane z https://wanp.org/differentiating-artemisia-species/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US