Jak pozyskać zrównoważone wodorosty

Wodorosty były uprawiane w Japonii od co najmniej XVII wieku („Uprawa wodorostów”, b.d.), kiedy rolnicy rzucali bambusowe gałęzie na płytkie wody, gdzie wodorosty zbierałyby się zarodniki. Ale jego wykorzystanie jako źródła pożywienia sięga znacznie dalej, a archeolodzy odkryli, że mieszkańcy wybrzeża Monte Verde w Chile zbierali i spożywali wodorosty już 21 000 pne (Szabo, 2018). Zrównoważone wodorosty odgrywały ważną rolę w rdzennych społecznościach żyjących w przybrzeżnych regionach Australii, Nowej Zelandii i Polinezji na przestrzeni wieków. Ponadto została uznana za podstawę kulinarną w całej Azji.

W ostatnich latach wykorzystanie wodorostów jako źródła pożywienia rozpowszechniło się na całym świecie i zostały one oznaczone jako „superżywność” ze względu na ich gęstość odżywczą. Wzrost popularności wodorostów jest również związany z ich potencjałem do łagodzenia problemów środowiskowych związanych z rolnictwem lądowym i skutkami zmian klimatu. Nie tylko działa jako pochłaniacz dwutlenku węgla (zbiornik, który gromadzi i magazynuje związki chemiczne zawierające węgiel – obniżając w ten sposób stężenie CO2 w atmosferze), ale stanowi alternatywne źródło pożywienia na obszarach przybrzeżnych, gdzie przełowienie dziesiątkuje populacje owoców morza. Tak jak hodowla koralowców regeneruje gatunki na obszarach dotkniętych zanieczyszczeniem lub skutkami zmiany klimatu (Foley, 2020), tak intensywna hodowla wodorostów pomaga gatunkom rosnąć w tempie, które może wspierać dietę społeczności przybrzeżnych.

Ale nie musisz sięgać po wodorosty hodowlane, aby skorzystać z tego naturalnego zasobu, wszystkie zrównoważone gatunki wodorostów rosną naturalnie w naszych oceanach i są jadalne i bezpieczne do spożycia przez ludzi. Wodorosty nie wymagają gleby, nawozów ani świeżej wody do rozkwitu. Ponadto odgrywa ważną rolę w absorpcji dwutlenku węgla i uwalnianiu tlenu. Rośnie szybko, a zbierany w zrównoważonych ilościach może być pysznym i łatwym do zdobycia źródłem pożywienia.

Wodorosty jako „superżywność”

Wodorosty to pokarm bogaty w składniki odżywcze, który zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, aminokwasy i jod (Mahadevan, 2015), a także niezbędne witaminy i minerały, w tym wapń, potas, magnez i żelazo. Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne do rozwoju naszego mózgu (i uważa się, że zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca) („Jak jedzenie ryb pomaga sercu”, 2019), podczas gdy jod jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, którego brakuje w wielu diety ludzi.

Zamiast wchłaniać składniki odżywcze przez korzenie, wodorosty czerpią pokarm z liści – struktur przypominających liście, które promieniują z „mocowania”, które przyczepia się do skał poniżej („Zrównoważony rozwój wodorostów – przyszłość żywności”, b.d.). Wodorosty rosną znacznie szybciej niż większość roślin lądowych, co oznacza, że ​​jeśli są zbierane w sposób zrównoważony i we właściwym momencie cyklu życiowego rośliny, będą szybko rosły, kontynuując usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery w tym procesie.

Wodorosty i nasze środowisko

Wodorosty występują w wielu gatunkach, kształtach i teksturach, a także w kolorach od czerwieni do brązu, zieleni i czerni. Rośnie we wszystkich przybrzeżnych strefach klimatycznych, opierając się na nieorganicznych składnikach odżywczych, takich jak fosfor i azot. Odgrywa aktywną rolę w filtrowaniu nadmiaru składników odżywczych z odpływów rolniczych, a jako pochłaniacz dwutlenku węgla ma zdolność zmniejszania zakwaszenia oceanów i łagodzenia skutków zmian klimatu. To znacznie przyczynia się do ochrony ekosystemów o kluczowym znaczeniu dla przetrwania pięknych gatunków morskich naszego oceanu — od majestatycznych ssaków morskich po interesujące rekiny i ryby.

Wodorosty mają jeszcze jedną zaletę środowiskową, która jest aktywnie badana — ich zdolność do zmniejszania emisji metanu przez krowy. Naukowcy z James Cook University w Australii odkryli, że dodanie zaledwie 2% suszu Asparagopsis taxiformis (czerwonej makroglony) do diety bydła może zmniejszyć emisję metanu o ponad 99% (Kinley, de Nys, Vucko, Machado, i Tomkins, 2016). Odkrycie może drastycznie zmniejszyć ślad węglowy przemysłu bydlęcego, ale tylko wtedy, gdy algi można hodować na wystarczająco dużą skalę.

Zrównoważone zbieranie wodorostów

Z uwagi na to, że wodorosty oferują tak wiele wartości odżywczych jako źródło pożywienia i odgrywają znaczącą rolę w zwalczaniu degradacji środowiska, być może nadszedł czas, aby objąć tę skromną roślinę morską. Bogate w smak, zrównoważone wodorosty można spożywać na wiele sposobów, od suszonych nori po koktajle ze spiruliną. Lub dodaj wodorosty jako składnik wzmacniający smak do zup. Jeśli lubisz zupy, możesz sprawdzić tę Odżywczą mieszankę przypraw do zup ziołowych. Wodorosty to świetny zamiennik szpinaku lub sałaty w sałatkach i można z nich zrobić wszystko, od tapenady po chipsy z wodorostów, a nawet brownie z wodorostów!

Ale zanim zaczniesz szukać jakiegokolwiek rodzaju wodorostów, musisz sprawdzić przepisy w swojej jurysdykcji dotyczące tego, co jest dozwolone (a co nie). W niektórych miejscach możesz mieć pozwolenie na zbieranie wodorostów, które wciąż są przyczepione do jego twierdzy. Na innych obszarach dozwolone jest tylko zbieranie wodorostów wyrzuconych na plażę (pochodzących z rośliny).

Powinieneś żerować tylko na obszarach przybrzeżnych, które są względnie czyste i nietoksyczne. Więc unikaj wylotów oceanów! Większość gatunków wodorostów ma największe skoki wzrostu latem i wiosną. Tak więc, jeśli chcesz trzymać się zrównoważonych wodorostów, są to najlepsze czasy na żerowanie i zbieranie do spożycia przez ludzi, ponieważ wodorosty będą najmłodsze. Jeśli zbierasz wodorosty wciąż przyczepione do rośliny, weź ze sobą ostry nóż, aby niepotrzebnie nie uszkodzić reszty rośliny, i weź tylko trochę z każdej rośliny. W ten sposób roślina może się zregenerować. Pamiętaj, wodorosty zapewniają siedlisko dla różnych organizmów, których przetrwaniu nie chcesz zagrażać.

Jeśli zbierasz wodorosty, które wypadły z uchwytu, weź tylko najświeższe, jakie możesz znaleźć (najlepiej takie, które zostały wyrzucone na brzeg od ostatniego przypływu). Wyszukaj miejsce, w którym rosną wodorosty i znajdź kawałki, które zostały naturalnie wyrwane przez fale. Wodorosty wyrzucone na plażę, które nie są świeże, można nadal zbierać, aby stworzyć nawóz do ogrodu.

Wszystkie wodorosty należy kilka razy dokładnie umyć w misce ze świeżą wodą przed spożyciem lub ugotowaniem. Różne gatunki wymagają różnych metod przygotowania, więc sprawdź w Internecie zalecane zastosowania gotowania i czas przed spożyciem. Zbierając wodorosty w sposób zrównoważony, nie tylko zyskujesz darmowe źródło żywności bogatej w składniki odżywcze, ale także wspierasz rozwój ekosystemu przybrzeżnego dla przyszłych pokoleń.

Gdzie kupić ekologiczne wodorosty

Gdy próbujesz pozyskać wodorosty z lokalnego sklepu spożywczego, rozważ zajrzenie do międzynarodowej alejki z żywnością lub jeszcze lepiej – do azjatyckiego sklepu spożywczego! Jeśli jednak Twój lokalny sklep spożywczy nie oferuje produktów międzynarodowych, a w pobliżu nie ma żadnych azjatyckich sklepów spożywczych, być może rozważ zakupy online. Wybierając tę ​​​​trasę, ważne jest, aby wziąć pod uwagę renomowane źródła, takie jak Amazon. Jednym z moich ulubionych jest Atlantic Sea Farms, który ma nie tylko cały sklep internetowy, ale także sklepy fizyczne, dostawę osobistą i otwarte linie komunikacyjne, gdy produkty nie są dostępne w Twojej okolicy. Świetnym wsparciem byłby zielarz zajmujący się wodorostami na małą skalę. Mermaid Botanicals to jedno. Zielarz Kristy Brendin jest dostawcą z północno-zachodniego regionu Pacyfiku w USA. Maine Seaweed to długoletni dostawca i mała firma rodzinna w Stueben w stanie Maine. Może się okazać, że lubisz wspierać którąś z tych firm lub znaleźć innego rzemieślnika lub producenta na małą skalę, który dostarczy ci przesyłki.

W przeciwnym razie niektóre z czołowych firm zajmujących się wodorostami obejmują Irish Seaweed i Acadian Seaplants Limited. Tak więc, w zależności od Twojej lokalizacji, być może wyślij e-mail do jednego z tych podmiotów i zapytaj, do kogo dostarczają towary w Twojej okolicy. Ewentualnie sprawdź, czy możesz A) złożyć zamówienie bezpośrednio u nich lub B) znaleźć katalog sklepów, jeśli uważasz, że Twoje potrzeby są pilniejsze.

Skąd mam wiedzieć, że moje wodorosty są produktem zrównoważonym?

Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest pora roku. Zazwyczaj wodorosty zbiera się wiosną, co oznacza, że ​​wszelkie świeże przekąski z wodorostów poza tym musiałyby być importowane. Poza tym kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest miejsce zbioru wodorostów. Jeśli produkt nie jest lokalny (tj. nie można go znaleźć w Twojej dzielnicy lub stanie), nie jest tak zrównoważony. Następnym najlepszym rozwiązaniem jest rozważenie rzeczywistej jednostki. Przed dokonaniem zakupu odrób pracę domową na temat podmiotu pozyskującego i poszukaj zrównoważonych praktyk połowowych, w tym technik unikających szkód dla innych gatunków, sprawiedliwych warunków pracy, opakowań przyjaznych dla środowiska i wszelkich innych informacji, które można uznać za zrównoważone. Wreszcie, wspieranie małych firm jest bardziej pewnym sposobem zagwarantowania zrównoważonego rozwoju. Niestety, nie ma globalnego standardowego symbolu zrównoważonego rozwoju.

Na zakończenie,

Tworząc relacje z właścicielami i menedżerami lokalnych firm, łatwiej jest uzyskać całościowe zrozumienie tego, jakie produkty z wodorostów otrzymujesz i jak są zbierane. Dlatego też na konsumentach spoczywa odpowiedzialność za zdobycie wiedzy i podejmowanie sprawiedliwych decyzji, jeśli chodzi o wybór przekąsek z wodorostów. To powiedziawszy, zrównoważone wodorosty są przyjazne dla planety i mogą stanowić pyszny, pożywny dodatek do zup, sałatek, koktajli, a nawet wypieków!

PRZYPISY

Foley, L. (2020). Czy hodowla koralowców może uratować nasze umierające rafy? [Artykuł w Internecie]. Pobrane z https://www.idiveblue.com/coral-farming-saves-dying-reefs/

„Jak jedzenie ryb pomaga sercu”. (2019). Pobrane z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-disease/in-depth/omega-3/art-20045614

Kinley, RD, de Nys, R., Vucko, MJ, Machado, L. i Tomkins, NW (2016). Czerwone makroalgi Asparagopsis taxiformis są silnym naturalnym środkiem przeciwutleniającym, który zmniejsza produkcję metanu podczas fermentacji in vitro z płynem ze żwacza. Nauka o produkcji zwierzęcej, 56(3), 282. https://doi.org/10.1071/an15576

Mahadevan, K. (2015). Wodorosty: zrównoważone źródło pożywienia. Zrównoważony rozwój wodorostów, 347–364. https://doi.org/10.1016/b978-0-12-418697-2.00013-1

„Uprawa wodorostów”. (2021). Pobrane z https://en.wikipedia.org/wiki/Seaweed_farming

„Zrównoważony rozwój wodorostów – przyszłość żywności”. (nd). Pobrane z https://maraseaweed.com/pages/sustainability

Szabo, A. (2018). Wodorosty – morze potencjału. Pobrane z https://sustainablefoodtrust.org/articles/seaweed-a-sea-of-potential/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US