Jak prawidłowo identyfikować i wykorzystywać rośliny zimozielone do użytku wewnętrznego i zewnętrznego

Próba prawidłowej identyfikacji drzew wiecznie zielonych może być trudna. Zimozielone mają swoją nazwę, ponieważ liście lub igły pozostają „zielone na zawsze”. Bez względu na pogodę na zewnątrz zawsze możesz polegać na roślinach wiecznie zielonych, które będą zielone przez cały sezon. Ale jeśli planujesz wykorzystać niektóre części drzewa do ziołolecznictwa, ważne jest, aby poprawnie je zidentyfikować przed zbiorami. Wiele wiecznie zielonych drzew wygląda podobnie, a kilka uważa się za toksyczne.

Liczne evergreeny są tradycyjnie stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie w celu rozwiązania wielu różnych problemów zdrowotnych, od wspomagania układu oddechowego po łagodzenie otwartych ran. Z tego artykułu dowiesz się, jak poprawnie zidentyfikować cztery różne evergreeny i wykorzystać wiele prezentów, jakie mogą nam zaoferować.

Jak zidentyfikować i zbierać rośliny zimozielone

 Aby zbierać dzikie plony z szacunkiem i w sposób zrównoważony, należy dążyć do zminimalizowania szkód wyrządzanych drzewu i otaczającemu go środowisku. Obejmuje to branie tylko tyle, ile potrzebujesz lub możesz realistycznie wykorzystać, więc żaden materiał roślinny nie zostanie zmarnowany. Zapewnienie właściwej identyfikacji przed zbiorami gwarantuje, że nie będziesz brał rośliny, której nie będziesz używać. Bardzo pomocne może być posiadanie ze sobą przewodnika podczas identyfikacji roślin i drzew – znajdź zaufaną książkę do identyfikacji drzew w swoim regionie, najlepiej taką, która zawiera kolorowe zdjęcia i szczegółowe informacje o tym, jak zidentyfikować każde drzewo. Możesz także wziąć udział w kursach identyfikacji drzew, aby wzmocnić swoją wiedzę.

Zanim zaczniesz zbierać plony, obserwuj swoje otoczenie. Unikaj zbioru, jeśli drzewo wygląda na zestresowane z powodu suszy lub szkodników, i zbieraj tylko wtedy, gdy wydaje się, że w okolicy jest dużo tego drzewa. Ogólną wytyczną Służby Leśnej jest zbieranie nie więcej niż 5% populacji roślin na danym obszarze, pobierając niewielką ilość materiału roślinnego z kilku drzew zamiast dużej ilości materiału z jednego drzewa (Narodowa Służba Leśna San Juan, b.d.) .

Jeśli zbierasz żywicę drzewną, upewnij się, że zbierasz żywicę, która spadła na ziemię lub spłynęła z uszkodzonej części drzewa. Drzewa wytwarzają żywicę, gdy część ich kory została złamana lub uszkodzona, aby chronić się przed infekcją i pasożytami. Jeśli odetniesz żywicę z drzewa w miejscu, w którym jest ono uszkodzone, jest to zasadniczo jak zerwanie bandaża (Kloos, 2017). Dobrą praktyką jest zawsze powrót na obszar, z którego zbierałeś plony, w późniejszym terminie, aby zbadać środowisko i zauważyć, czy są jakieś negatywne zmiany lub skutki Twoich zbiorów.

4 Zimozielone pospolite

Jodła daglezji (Pseudotsuga menziesii)

W daglezji występuje łącznik, ponieważ w rzeczywistości nie jest to jodła, ale wiecznie zielone drzewo iglaste z rodziny sosnowatych Pinaceae. Stare drzewa daglezji mogą dorastać do 200 stóp wysokości, z dużymi zwisającymi gałęziami. Kora jest gruba i głęboko spękana o ciemnobrązowym kolorze. Płaskie, zielone igły wydają się mieć dwa białe paski wzdłuż dolnej części i rosną w dowolnym miejscu od ½ do 1 cala. Czują się dość miękkie w porównaniu do kolczastych igieł świerka. Igły rosną wokół całych gałązek drzewa, w przeciwieństwie do cykuty, która rośnie płasko (Kloos, 2017).

Jednym z najłatwiejszych sposobów identyfikacji daglezji jest szyszka, jeśli ją znajdziesz. Szyszki rosną w owalny kształt z lekkim czubkiem na końcu. Zaczynają od żółtozielonego, a gdy dojrzeją, stają się czerwonawo-brązowe i opadają na ziemię. Dużymi czynnikami identyfikującymi szyszki są trzypłatowe przylistki, które w tradycyjnym folklorze często nazywane są „mysimi ogonami” (Kloos, 2017).

Tradycyjne zastosowanie 

Zarówno igły jak i smoła lub żywica daglezji były powszechnie stosowane w ziołolecznictwie. Świeże igły wzrostu są tradycyjnie zbierane wiosną do parzenia herbaty lub spożywane na surowo ze względu na wysoką zawartość witaminy C. Nowy wzrost ma zwykle jaśniejszy zielony kolor w porównaniu z ciemniejszymi igłami z poprzednich lat.

Do użytku zewnętrznego boisko jest tradycyjnie wykorzystywane do rozwiązywania wielu problemów zdrowotnych, w tym udzielania pierwszej pomocy i wspomagania układu oddechowego. Można go stosować bezpośrednio lub w maści, aby złagodzić i odeprzeć infekcję w skaleczeniach i ranach. Jest również stosowany miejscowo, aby złagodzić bóle mięśni. Jest powszechnie stosowany do nacierania klatki piersiowej, aby złagodzić objawy przeziębienia, grypy oraz zatkania klatki piersiowej i zatok (Kloos, 2017).

Uwaga 

Cis zachodni lub pacyficzny (Taxus brevifolia) wygląda podobnie do daglezji zielonej, cykuty i innych wiecznie zielonych drzew. Cechą odróżniającą cis od jodły daglezji i cykuty jest to, że cis nie ma białych pasków na spodniej stronie liścia. Fakt ten pomaga w identyfikacji różnic między tymi trzema drzewami.

Nasiona i liście cisów są uważane za trujące dla ludzi i wielu zwierząt. Cisy mają małe, jaskrawoczerwone owoce, które wyglądają jak borówka z dziurą. Ponadto cisy są czasami uważane za krzewy, które osiągają maksymalnie 50 stóp wysokości, z korą czerwonawą, papierową i łatwo złuszczającą się (Pojar i MacKinnon, 1994).

Cededr czerwony zachodni (Thuja plicata) 

Kora czerwonego cedru zachodniego rośnie w postaci cienkich, czerwonawo-brązowych pionowych pasów i łatwo się łuszczy. W rzeczywistości nie jest prawdziwym cedrem, cedr zachodni jest wiecznie zielonym drzewem z rodziny cyprysów Cupressaceae. Starsze drzewa mogą dorastać do 230 stóp wysokości (Kloos, 2017). Liście są płaskie i przypominają łuski, prawie jak spłaszczony warkocz. Mają lśniący zielony kolor i rosną w sposób zachodzący na siebie, z gontem (Pojar i MacKinnon, 1994).

Gałązki nieco opadają, a następnie rosną w górę, tworząc kształt litery J. Po 3-4 latach dolne liście brązowieją i opadają na ziemię (Pojar i MacKinnon, 1994). Szyszki rozwijają się od połowy do późnej wiosny i rosną tylko do około 3/8 cala, tworząc małą okrągłą kulkę.

Tradycyjne zastosowanie 

Liście zachodniego czerwonego cedru są powszechnie używane do użytku wewnętrznego i zewnętrznego. Do użytku wewnętrznego liście są parzone jako herbata wspomagająca płuca i łagodząca infekcje dróg oddechowych. Zewnętrznie naparowany olej lub maść można nakładać miejscowo, aby złagodzić podrażnienie wywołane przez trujący dąb lub egzemę. Zachodni czerwony cedr ma również silne właściwości przeciwgrzybicze i dlatego jest tradycyjnie stosowany miejscowo w celu łagodzenia grzybicy stóp, swędzenia, grzybicy lub innych grzybiczych infekcji skóry (Kloos, 2017).

Uwaga 

Western redcedar nie jest zalecany do użytku wewnętrznego w czasie ciąży lub przez dłuższy czas.

Sosna Ponderosa (Pinus ponderosa) 

Drzewa te mogą żyć 300-600 lat i rosnąć wszędzie od 90-200 stóp wysokości i 4-5 stóp średnicy. Żółto-zielone, spiczaste igły sosny ponderosa są dość długie, dorastają do 4-10 cali długości w wiązkach po trzy na końcu grubych gałęzi. Często można znaleźć grupy szyszek pyłkowych rosnących na końcu nowych pędów. Drzewo tworzy również jajowate stożki na końcach gałęzi, które dorastają do 3-5 ½ cala średnicy (Kloos, 2017).

Tradycyjne zastosowanie 

Do tradycyjnie używanych części roślin sosny należą igły i smoła. Spożywanie herbaty lub wdychanie ziołowej pary z igieł jest powszechnie stosowane do wspomagania układu oddechowego, pomagając otworzyć płuca, złagodzić przekrwienie oraz łagodzić kaszel i ból gardła. Igły są bogate w witaminę C i mogą również pomóc w przypadku infekcji dróg moczowych (Kloos, 2017).

Do użytku zewnętrznego żywica sosnowa jest powszechnie używana do wyciągania drzazg lub innych przedmiotów wbitych w skórę (Kloos, 2017). Jako miejscowy jest tradycyjnie stosowany w celu zapobiegania infekcjom i łagodzenia ran ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne (Barnes, 2017). Żywica sosnowa jest również powszechnie stosowana zewnętrznie w leczeniu bólu reumatycznego, artretyzmu, trądziku, egzemy i łuszczycy (Engels, b.d.). Można go nakładać bezpośrednio na skórę lub dodawać do balsamu, maści, olejku lub maści.

Uwaga 

Igły sosny Ponderosa są znane z tego, że po spożyciu powodują poronienia u bydła (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, 2018). Z tego powodu ogólnie zaleca się unikanie go w czasie ciąży.

Jałowiec zachodni (Juniperus occidentalis) 

Jałowiec zachodni rośnie na suchej glebie, dlatego często występuje w regionach pustynnych, w których występują niewielkie opady. Drzewa te mogą dorastać do 65 stóp wysokości, a pnie do 4 stóp szerokości. Czerwonawe, cynamonowo-brązowe pnie starszych drzew są zwykle skręcone, sękate i łuszczące się – jest to odzwierciedlenie stresującego, surowego środowiska, w którym drzewo to wytrzymuje. Jasnozielone liście są bardzo aromatyczne i przypominają łuski, rosną w krótkich okółkach po trzy. Drzewa jałowca wydają małe owoce, które są powszechnie określane jako jagody, ale w rzeczywistości są szyszkami — są zielone w pierwszym roku, w którym rosną, a następnie dojrzewają do niebieskiego koloru w następnym roku (Kloos, 2017).

Tradycyjne zastosowanie 

Liście i jagody jałowca są powszechnie stosowane w ziołolecznictwie ze względu na ich korzyści. Jagody stosowane wewnętrznie pomagają oczyścić nerki i łagodzą infekcje dróg moczowych. Mogą również wspomagać układ trawienny, łagodząc niestrawność i wzdęcia (Kloos, 2017).

Do użytku zewnętrznego, ziołowa para z liści jest powszechnie stosowana do wspomagania układu oddechowego i usuwania przekrwienia. Liście można również palić jako kadzidło, aby pomóc oczyścić przestrzeń z niechcianej lub negatywnej energii (Kloos, 2017).

Uwaga 

Ogólnie nie zaleca się spożywania liści lub niedojrzałych (zielonych) jagód, ponieważ mogą one podrażniać, gdy są stosowane wewnętrznie. Używaj tylko niebieskich, dojrzałych jagód.

Na zakończenie,  

Evergreeny oferują nam potężne prezenty. Są to jedne z niewielu roślin, które są wysokie i silne przez całe surowe zimowe miesiące. Dzięki swoim licznym zaletom, evergreeny mogą pomóc nam w potrzebie, podczas choroby lub infekcji oraz poprawić i oczyścić nasze środowisko fizyczne. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci poczuć się pewniej i zainspirował do włączenia niektórych popularnych evergreenów do swojej ziołowej apteki.

Przepisy z wiecznie zielonymi owocami znajdziesz w:
Sole do kąpieli Evergreen Forest z jałowcem i sosną
Przepisy na wódkę z dodatkiem drzew iglastych i prosty syrop ~ 153 ~

REFERENCJE 

Barnes, TM & Greive, KA (2017) Miejscowa dziegieć sosnowa: historia, właściwości i zastosowanie w leczeniu powszechnych chorób skóry. Australasian Journal of Dermatology. 58(2):80-85. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5434829/

~ 152 ~ Engels, G. & Oeschler, L. (nd) Sosna: Pinus spp. Pobrano 4 listopada 2022 r. z https://www.herbalgram.org/resources/herbalgram/issues/65/table-of-contents/article2756/ 

Kloos, S. (2017). Rośliny lecznicze Pacific Northwest: Zidentyfikuj, zbierz i wykorzystaj 120 dzikich ziół dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Prasa do drewna.

Pojar, J. i MacKinnon, A. (1994). Rośliny z północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku (poprawione). Wydawnictwo Lone Pine.

Państwowa Służba Leśna San Juan. (nd) Wytyczne dotyczące etycznego i zrównoważonego zbioru dzikich roślin. Pobrano 19 października 2022 r. z https://www.fs.usda.gov/Internet/FSE_DOCUMENTS/stelprd3822046.pdf

USA Departament Rolnictwa. (2018). Sosna Ponderosa (Pinus ponderosa). Pobrano 4 listopada 2022 r. z https://www.ars.usda.gov/pacific-west-area/logan-ut/poisonous-plant-research/docs/ponderosa-pine-pinus-ponderosa/