• Home
  • Botaniczny
  • 5 łatwych w uprawie wieloletnich ziół dla zapracowanych ogrodników

5 łatwych w uprawie wieloletnich ziół dla zapracowanych ogrodników

Dla każdego, kto próbował uprawiać ogród, spędzenie całego weekendu na zakładaniu może być bardzo rozczarowujące swój ogród, a potem patrzeć, jak rośliny w ogrodzie podupadają lub więdną, ponieważ byłeś pochłonięty obowiązkami zawodowymi i życiowymi i nie miałeś czasu, aby się tym zająć. Z drugiej strony posiadanie ogrodu może wnieść wiele radości do Twojego życia, zwłaszcza jako zielarza, więc nie pozwól, aby napięty harmonogram Cię powstrzymał! Dzięki kilku wskazówkom i trikom możesz założyć ogród i czerpać z niego korzyści. Poznajmy kilka wskazówek dla zapracowanych ogrodników, w tym pięć łatwych w uprawie wieloletnich ziół.

Podstawy ogrodnictwa

Korzyści płynące z ogrodnictwa są ogromne. Ogrodnictwo pomaga ci łączyć się z roślinami, ponieważ możesz obserwować, jak roślina rośnie przez cały cykl życia, od nasion do zbiorów. Zbieranie roślin z ogrodu jest nie tylko satysfakcjonujące i wygodne, ale także stanowi zrównoważoną alternatywę dla dzikich zbiorów.

Istnieje wiele sposobów uprawiania ogrodu, od podniesionych grządek i doniczek po bezpośrednio w ziemi. Chociaż niektóre rośliny mogą mieć różne preferencje dotyczące uprawy w zależności od regionu, w którym mieszkasz, tak naprawdę nie ma właściwej odpowiedzi. Radzę wybrać opcję, która jest dla Ciebie najbardziej dostępna, biorąc pod uwagę Twój aktualny harmonogram i sytuację finansową.

Uprawianie roślin z nasion może być bardzo satysfakcjonujące, ale młode lub świeżo przesadzone rośliny są zwykle bardziej wrażliwe i wymagają więcej uwagi i pielęgnacji, w tym częstego podlewania. Jeśli masz napięty harmonogram, rozpoczęcie sadzenia jest znacznie łatwiejszą opcją. Dzieje się tak, ponieważ można je sadzić bezpośrednio w glebie, regularnie podlewać i obserwować, jak rosną, z nieco większym sukcesem i bardziej natychmiastową nagrodą. Sprawdź lokalną szkółkę roślin, sklep zielarski lub sklepy spożywcze, aby znaleźć zioła.

Co to jest bylina?

Istnieje wiele rodzajów roślin, które mają różne style uprawy. Rośliny jednoroczne żyją przez rok, umierają zimą i muszą zostać ponownie przesadzone. Rośliny wieloletnie powracają co roku i żyją przez co najmniej trzy lub więcej sezonów wegetacyjnych (Francis i Potts, b.d.). Wymagają znacznie mniej pracy niż rośliny jednoroczne, ponieważ co roku odrastają z korzeni, które przechodzą w stan uśpienia zimą, ale zazwyczaj zyskują siłę, energię i rozmiar rocznie.

Ponieważ rośliny wieloletnie żyją przez wiele lat, wkładają energię we wzrost silnych korzeni (Francis & Potts, b.d.), które tworzą odporną roślinę, która przez lata wymaga niewielkiej konserwacji. Wiele wieloletnich ziół jest odpornych na suszę, nie trzeba ich codziennie podlewać i najprawdopodobniej przetrwają, jeśli przegapisz sesję podlewania.

5 łatwych w uprawie wieloletnich ziół

Te pięć wieloletnich ziół jest łatwych w uprawie, ponieważ raz posadzone, wracają rok po roku i wymagają minimalnej konserwacji. Aby wspomóc wzrost nowych roślin, co roku na początku wiosny przycinaj martwy materiał roślinny. Większość z tych ziół jest dość odporna i niezbyt wybredna, jeśli chodzi o miejsce, w którym rosną. Jednak klimat w twoim regionie może wpływać na łatwość uprawy tych wieloletnich ziół. Dobrym pomysłem jest zbadanie swojego specyficznego klimatu, zanim zaczniesz, aby upewnić się, że te rośliny będą dobrze rosły tam, gdzie mieszkasz.

Salvia officinalis (Salvia officinalis)

Sage to odporna roślina, o której wiadomo, że przetrwa stosunkowo surowe zimy. Żyje około trzech do czterech lat, po czym należy go przesadzić (Grieve, 1931). Szałwia rozwija się w średnim i pełnym słońcu, dobrze rośnie w pojemnikach, a nawet może być uprawiana w pomieszczeniu w pobliżu nasłonecznionego okna.

Szałwia ogrodowa (szałwia pospolita) jest często używana zarówno do celów kulinarnych, jak i ziołowych. Tradycyjnie był używany przez zielarzy jako płyn do płukania jamy ustnej w celu złagodzenia bólu dziąseł i gardła. Stosowana wewnętrznie lub stosowana w aromaterapii szałwia ogrodowa może wspomagać płuca (Grieve, 1931). Szałwia jest również silnym środkiem przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, które może pomóc zmniejszyć stan zapalny w przewodzie pokarmowym i złagodzić ból brzucha, gdy jest stosowana wewnętrznie (Rose, 2018).

Biała szałwia (Salvia apiana) jest świętą rośliną dla wielu indiańskich plemion i tradycji. Prawdopodobnie widziałeś to w wiązkach smug, które są spalane i używane do oczyszczenia osoby, przestrzeni lub ważnego przedmiotu lub symbolu lub do ochrony. Biała szałwia znajduje się obecnie na liście „zagrożonych” gatunków roślin leczniczych United Plant Savers (United Plant Savers, b.d.). Uprawa szałwii ogrodowej i używanie tej lub innych roślin jako plamy zamiast białej szałwii, o ile nie jesteś tradycyjnym użytkownikiem, jest zrównoważoną i etyczną alternatywą dla stosowania białej szałwii.

Bezpieczeństwo

Szałwia nie powinna być spożywana jako środek tonizujący, czyli nie jest to nieznaczna (dużo większa niż kulinarna) dawka dziennie. Zawiera tujon i może być toksyczny, gdy jest przyjmowany w dużych dawkach. Tujon jest lotny i większość z niego rozprasza się po ugotowaniu, więc świeże preparaty ziołowe mogą bardziej uczulać żołądek niż zastosowanie kulinarne. Szałwii należy unikać w czasie ciąży poza normalnym zastosowaniem kulinarnym.

Rozmaryn (Salvia rosmarinus)

Rozmaryn dobrze rośnie, gdy jest sadzony w nasłonecznionym miejscu z dobrze przepuszczalną glebą. Lubi gorący i suchy klimat, ale będzie również rosnąć w chłodnym lub zimnym klimacie i może być uprawiana w pomieszczeniu obok nasłonecznionego okna. Rozmaryn łatwo się rozmnaża i można go rozpocząć z sadzonek. Oto kilka prostych kroków do uprawy rozmarynu z sadzonek.

    Weź 2 sadzonki o długości około 3 cali z ustalonej rośliny.

    Przytnij większość dolnych liści do 1½ cala w górę łodygi.

    Umieść je w 3-calowej doniczce z ziemią.

    Podlewaj je co drugi dzień.

Po ukorzenieniu rozmaryn jest odporny na suszę i wymaga podlewania mniej więcej co tydzień. Pozwól glebie dokładnie wyschnąć pomiędzy każdym podlewaniem (Masabni i King, 2016).

Rozmaryn był używany w tradycjach ziołowych zarówno miejscowo, jak i wewnętrznie, a także jako zioło kulinarne w marynatach i przyprawach. Rozmaryn zawiera przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne, które, jak się uważa, pomagają wzmocnić układ odpornościowy i poprawiają krążenie krwi, gdy są spożywane wewnętrznie (Hinck, 2018).

Istnieje wiele symboli i znaczeń przypisywanych rozmarynowi, a niektóre nawiązują do tradycyjnych zastosowań ziół.

W sztuce Hamlet Ofelia mówi do Laertesa: „Jest rozmaryn, to na pamiątkę”. (Shakespeare, nd, 4.5. s. 9). Rozmaryn jest uważany za środek pobudzający funkcje poznawcze i może pomóc poprawić pamięć. Wiadomo również, że wspiera czujność, inteligencję i skupienie (Hinck, 2018). Jego świeży, jasny aromat może podnosić na duchu i został powiązany z poprawą nastroju, oczyszczeniem umysłu i łagodzeniem stresu u osób z przewlekłym lękiem lub zaburzeniami równowagi hormonalnej (Hinck, 2018).

Rozmaryn można również stosować miejscowo, aby chronić komórki skóry przed uszkodzeniami słonecznymi i wolnymi rodnikami. Olejek eteryczny z rozmarynu jest powszechnie stosowany w leczeniu włosów w celu pobudzenia wzrostu włosów, spowolnienia łysienia i siwienia oraz zmniejszenia łupieżu i suchości (Hinck, 2018). Pamiętaj, że jeśli używasz olejku eterycznego miejscowo, ważne jest, aby najpierw rozcieńczyć go olejem nośnikowym, takim jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek. (Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym Przewodnikiem dotyczącym bezpieczeństwa olejków eterycznych).

Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Melisa rozwija się w pełnym słońcu, ale może również rosnąć w półcieniu. Ta silna roślina może rosnąć w prawie każdym rodzaju gleby, ale ma tendencję do rozkwitu w bogatej, dobrze przepuszczalnej glebie. Melisa rozprzestrzenia się obficie przez kłącza i samosiewy, więc najlepiej uprawiać ją w pojemniku, jeśli nie chcesz, aby przejęła całe łóżko w ogrodzie.

Melisa należy do rodziny miętowych i jest łagodnym środkiem uspokajającym. Jest powszechnie stosowany do wspomagania trawienia i łagodzenia stresu. Jest łagodnym środkiem przeciwskurczowym i jest tradycyjnie stosowany do łagodzenia nerwowej niestrawności, nudności i wzdęć (Kloos, 2017). Uważa się, że pomaga uspokoić niepokój, jednocześnie podnosząc na duchu.

Melisa ma również pewne właściwości przeciwwirusowe i może stanowić pewne wsparcie dla powszechnych szczepów wirusów opryszczki, takich jak te, które powodują opryszczkę (Kloos, 2017).

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Mięta pieprzowa ogólnie najlepiej rośnie w wilgotnej glebie i nie toleruje zbyt dobrze suchych warunków. Lubi miejsca zacienione i półcień – lub pełne słońce, jeśli jest wystarczająco dobrze podlewane. Rośnie poprzez rozsiewanie podziemnych kłączy i najlepiej radzi sobie w zamkniętej doniczce, dzięki czemu nie zajmuje ogrodu.

Mięta pieprzowa jest najczęściej stosowana przy problemach trawiennych, łagodzi skurcze żołądka, nudności i niestrawność. Wiadomo również, że pomaga przy zgadze i przepuklinach rozworu przełykowego (Moore, 1993). Mięta pieprzowa to smaczna herbata ziołowa, ale także doskonały dodatek do koktajli, soków, koktajli i mocktaili.

bylica zwyczajna (Artemisia vulgaris)

Mugwort uwielbia pełne nasłonecznienie i lekko wilgotną, przepuszczalną glebę. Może tolerować półcień i suche gleby, ale nie przetrwa w wilgotnej glebie. Po zakorzenieniu się rośliny bylica jest odporna i może tolerować suszę oraz przystosować się do wielu różnych warunków glebowych (Gibson i Russell, b.d.). Bylica jest uważana za gatunek inwazyjny i może dość łatwo rosnąć poprzez rozprzestrzenianie się korzeni, dlatego najlepiej uprawiać ją w doniczce.

Jeśli chodzi o stosowanie ziół, bylica ma wiele zastosowań, w tym wspomaganie trawienia, menstruacji i snu. Bylica była tradycyjnie używana do wzmacniania świadomego śnienia i pomagania w dostępie do obszarów fizycznej nieświadomości (Kloos, 2017).

Dowiedz się więcej o bylicy pospolitej w Jak używać bylicy we śnie, śnie i nie tylko.

Bezpieczeństwo

Nie spożywaj bylicy, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Na zakończenie,

Jest tak wiele rodzajów roślin i sposobów na ogrodnictwo, że nawet najbardziej zapracowana osoba może je uprawiać. Zioła wieloletnie są jednymi z najłatwiejszych w uprawie roślin ze względu na ich odporność, prostą pielęgnację i zdolność do odrastania co roku bez pomocy człowieka. Mam nadzieję, że dzięki tym nowym pomysłom poczujesz się wzmocniony i zmotywowany do założenia własnego ogródka ziołowego i pomożesz sobie kultywować głębszy związek z roślinami i Ziemią.

PRZYPISY

~ 152 ~ Francis, M. & Potts, L. (nd). Jaka jest różnica między rośliną jednoroczną a wieloletnią? [Post na blogu]. HGTV. Pobrane z https://www.hgtv.com/outdoors/flowers-and-plants/flowers/flower-power-annuals-vs-perennials

~ 152 ~ Gibson, M. & Russell, E. (nd). Jak uprawiać bylicę pospolitą (Artemisia vulgaris) [post na blogu]. Pobrane z https://www.gardeningchannel.com/how-to-grow-mugwort-artemisia-vulgaris/

Smutek, M. (1931). Nowoczesne zioło. Źródło: https://www.botanical.com/botanical/mgmh/s/sages-05.html#com

Hinck, M. (2018). Korzyści zdrowotne wynikające z rozmarynu [Biuletyn online]. Pobrane z https://www.flushinghospital.org/newsletter/the-health-benefits-of-rosemary/

Kloos, S. (2017). Rośliny lecznicze Pacific Northwest: Zidentyfikuj, zbierz i wykorzystaj 120 dzikich ziół dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Portland, OR: Timber Press.

Masabni, J. & King, S. (2016). Uprawa rozmarynu [fragment książki]. Pobrane z https://agrilifeextension.tamu.edu/browse/featured-solutions/gardening-landscaping/rosemary/

Moore, M. (1993). Rośliny lecznicze północno-zachodniego Pacyfiku. Sante Fe, NM: Muzeum Nowego Meksyku Press.

Rose, S. (2018). Ziołowy przewodnik po szałwii: łatwe w uprawie zioło lecznicze [Post na blogu]. Pobrane z https://gardentherapy.ca/healing-herb-sage/

~ 152 ~ Shakespeare, W. (nd). Mała wioska. Sparknotes. (Oryginalna praca opublikowana 1609). Pobrane z https://www.sparknotes.com/nofear/shakespeare/hamlet/page_248/

United Plant Savers. (nd). Lista zagrożonych gatunków [strona internetowa]. Pobrane z https://unitedplantsavers.org/species-at-risk-list/

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US