3 nawilżające zioła do odkrycia

W artykule w The Herbarium, zielarka Erin Gangi omawia rolę nawilżających ziół przez pryzmat kilku systemów tradycyjnej medycyny i przedstawia zastosowania, bezpieczeństwo i dawkowanie niektórych określonych ziół. Ten fragment artykułu bada właściwości i korzyści nawilżających ziół i przedstawia profile kilku kluczowych ziół, które mogą przeciwdziałać suchości w ciele.

Na całym świecie ludzie od dawna polegają na swoich zmysłach przy klasyfikowaniu ziół. Dzięki sile obserwacji opracowano ramy, aby zdefiniować i zrozumieć energetykę ludzi, energetykę roślin oraz relacje między roślinami a ludźmi, a ramy te są nadal wykorzystywane.

Zrozumienie energetyki ziołowej jest jak uczenie się języka, który otwiera kolejny poziom rozumienia i komunikacji, pozwalając obserwować i wykorzystywać energetykę ludzi i roślin do zwiększania zdolności do tworzenia konkretnych receptur i indywidualizacji sugestii ziołowych. Jeśli chodzi o obserwację wilgoci w organizmie człowieka, można ją rozpatrywać w zakresie od suchej do wilgotnej. Z kolei rośliny klasyfikuje się według spektrum od suszenia do nawilżania.

Wiele ziół działa wysuszająco na organizm, więc wiedza o tym, które zioła mają działanie nawilżające, może zwiększyć twoją zdolność do zbilansowania formuł i zaspokojenia potrzeb indywidualnej konstytucji. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, w których chcesz użyć ziół, które mogą być wysuszające, ale nie chcesz powodować nierównowagi na poziomie konstytucyjnym, szczególnie jeśli ktoś ma już bardziej suchą konstytucję.

Klasyfikacja Nawilżających Ziół

Zioła są klasyfikowane jako nawilżające, gdy wykazują zdolność zwiększania zawartości wilgoci w tkankach, co oznacza, że ​​przynoszą nawilżenie i miękkość suchym, stwardniałym lub kruchym tkankom (Easley & Horne, 2016). Istnieją dwie kategorie ziół nawilżających: łagodzące i zmiękczające. Ziołowe działanie łagodzące odnosi się do ziół, które działają kojąco, chłodząco, nawilżająco i natłuszczająco na błony śluzowe. Ziołowy środek zmiękczający skórę jest bardzo podobny do środka łagodzącego, ale jest zwykle używany do wskazania działania zewnętrznego (poprzez aplikację miejscową) w przeciwieństwie do działania wewnętrznego.

Cechą wyróżniającą zioła nawilżające jest ich śluzowata konsystencja – to znaczy śliska lub śluzowata konsystencja, która może łagodzić podrażnione lub zaognione tkanki. Aby uzyskać jak najwięcej śluzu ze środków łagodzących, najlepiej ekstrahować je wodą, a nie alkoholem (Easley i Horne, 2016), ponieważ polisacharydy są rozpuszczalne w wodzie. Zioła, które są bogate w oleje stałe lub wpływają na wykorzystanie oleju w organizmie, również nawilżają; obejmuje to większość nasion i orzechów, przy czym nasiona lnu są szczególnie przydatne, ponieważ są bogate w śluz, a także oleje (mcdonald, b.d.).

A teraz przyjrzyjmy się niektórym nawilżającym ziołom i ich potencjalnym zastosowaniom!

Dziewanna (Verbascum thapsus)

Liście, kwiaty i korzenie dziewanny są używane w ziołolecznictwie. Energetycznie dziewanna jest uważana za nawilżającą i chłodzącą. Dziewanna ma zdolność zmniejszania stanu zapalnego, jednocześnie stymulując produkcję płynów, co sprzyja odkrztuszeniu (Hoffmann, 2003); przypisuje się to zawartości saponin, co prowadzi do jej zdolności do rozluźniania śluzu (Easley & Horne, 2016). Liść dziewanny ma powinowactwo do płuc i jest często stosowany w przewlekłych problemach z płucami, takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) (Easley i Horne, 2016). Liść dziewanny jest również pomocny w łagodzeniu przeziębienia i kaszlu i jest szczególnie wskazany w przypadku suchego kaszlu (Easley i Horne, 2016). Suchy kaszel może wskazywać na gęsty lub stwardniały śluz; jako środek łagodzący, dziewanna może rozrzedzać śluz, ułatwiając jego wydalanie.

Kwiat dziewanny ma właściwości przeciwzapalne i zawiera więcej śluzu niż liść (Hoffmann, 2003; Tilgner, 2009). Kwiat dziewanny jest zwykle ekstrahowany w oleju do stosowania w bólach uszu ze względu na jego chłodzące, kojące działanie (Frawley i Lad, 1988). Korzeń dziewanny jest szczególnie wskazany w przypadku bólu krzyża i stanów zapalnych (Easley & Horne, 2016).

Bezpieczeństwo: Nasiona dziewanny zawierają trującą substancję rotenon (Easley & Horne, 2016). Liść, kwiat i korzeń dziewanny są ogólnie uważane za bezpieczne (Hoffmann, 2003).

Dawkowanie: Jeśli chodzi o problemy z płucami, standardowy napar (zrobiony z 1 uncji suszonego zioła na 1 litr wody) jest najlepszym sposobem na przygotowanie dziewanny; zaleca się spożywać 4-8 uncji, 2-4 razy dziennie (Easley & Horne, 2016). Nalewka z korzenia dziewanny jest powszechnie stosowana w przypadku problemów z plecami; w takim przypadku spożywaj 10 kropli – 3 ml, 3 razy dziennie (Easley & Horne, 2016).

Dong Quai (Angelica sinensis)

Dong quai energetycznie rozgrzewa i nawilża (Tierra, 1990). Korzeń jest częścią zioła, która jest używana. W medycynie chińskiej dong quai jest uważany za tonik krwi i ma tradycyjne zastosowanie w regulacji menstruacji (Zhou i in., 2014). Dong quai stosuje się przy bolesnym miesiączkowaniu i endometriozie; jego korzystne działanie przypisuje się działaniu przeciwzapalnemu, przeciwskurczowemu i przeciwbólowemu (Romm, 2018). Zioło to jest również tradycyjnie stosowane jako tonik maciczny, co potwierdzają badania na zwierzętach wykazujące, że dong quai ma stymulujący i relaksujący wpływ na tkankę macicy (Romm, 2018). Dong quai pomaga poprawić krążenie krwi, rozszerzając naczynia krwionośne (Romm, 2018) i nawilżając przewód pokarmowy, łagodząc zaparcia (Tierra, 1990).

Bezpieczeństwo: Dong quai nie powinno się stosować w czasie ciąży lub w okresie obfitej miesiączki (Tierra, 1990). Dong quai może spowalniać krzepnięcie krwi, a przyjmowany z farmaceutykami o podobnym działaniu może powodować siniaki i krwawienia (Weil, b.d.). Ze względu na ten efekt zaleca się zaprzestanie stosowania dong quai na tydzień przed jakąkolwiek operacją (Weil, b.d.).

Dawkowanie: Dong quai można przygotować jako standardowy napar lub przyjmować w formie sproszkowanej lub nalewki; ogólna dzienna dawka wynosi 2-3 g, przyjmowana w 3 dawkach podzielonych w ciągu dnia (Weil, b.d.).

Pianka (Althaea officinalis)

Ptasie mleczko działa energetycznie chłodząco i nawilżająco, a liście i korzenie tej rośliny wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Korzeń jest najczęściej używany do łagodzenia stanów zapalnych układu pokarmowego i jest częścią rośliny o największej zawartości śluzu, z 18-35% składającym się z polisacharydów (Hoffmann, 2003). Liść jest wskazany w stanach zapalnych układu moczowego i płuc (Hoffmann, 2003). Ptasie mleczko jest również wskazane w przypadku suchego kaszlu (Frawley i Lad, 1988).

Marshmallow ma słodki smak i jest odżywczym i odmładzającym tonikiem (Frawley & Lad, 1988). Jest również uważany za zioło harmonizujące w preparatach moczopędnych (Frawley i Lad, 1988), ze względu na fakt, że właściwości nawilżające prawoślazu pomagają zrównoważyć formuły, które naturalnie wysuszają (w tym zioła moczopędne), umożliwiając korzystne działanie ziół podczas unikanie nadmiernej suchości lub zaostrzanie suchości konstytucyjnej.

Bezpieczeństwo: Ptasie mleczko jest ogólnie uważane za bezpieczne (Drugs and Lactation Database, 2021). Należy mieć świadomość, że spożywanie prawoślazu lekarskiego może opóźniać wchłanianie leków przyjmowanych w tym samym czasie (Hoffmann, 2003).

Dawkowanie: Aby uzyskać jak najwięcej śluzu, idealny jest zimny napar z korzenia na noc; zaparzyć 2-4 g korzenia w 1 szklance zimnej wody (Hoffmann, 2003). Jeśli używasz nalewki, która jest formą powszechnie stosowaną, gdy celem jest zmiękczenie węzłów chłonnych, sugerowana dawka to 10-60 kropli, 1-4 razy dziennie (Easley & Horne, 2016).

Na zakończenie zaspokój swoją ciekawość

Aby dowiedzieć się więcej o ziołach nawilżających, odwiedź witrynę The Herbarium i sprawdź tę ofertę, która udostępnia kilka innych profili roślin nawilżających ziół, z których niektóre mogą rosnąć pod twoimi drzwiami! The Herbarium to wspaniałe źródło informacji o wszystkim, co związane z ziołami, a członkowie mają dostęp do artykułów znających się na rzeczy zielarzy, obszernej bazy danych monografii zawierającej prawie 200 roślin, różnorodnych mediów, od e-booków po filmy, oraz rosnącej kolekcji intensywnych informacji na temat popularnych takie tematy, jak wspomaganie płodności i botaniczne nootropy. Mamy nadzieję, że się tam spotkamy!

PRZYPISY

Baza danych leków i laktacji (LactMed). (2021, 15 lutego). Pianka. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501839/ 

Easley, T. i Horne, S. (2016). Nowoczesna apteka ziołowa: przewodnik po medycynie. Książki północnoatlantyckie.

Frawley, D. i Vasant, L. (1988). Joga ziół: ajurwedyjski przewodnik po medycynie (wyd. 2). Prasa Lotosu.

Hoffmann, D. (2003). Zielarstwo medyczne: nauka i praktyka ziołolecznictwa. Healing Arts Press.

mcdonald, j. (nd). Właściwości i działanie ziół. https://herbcraft.org/properties.html

Romm, A. (2018). Medycyna botaniczna dla zdrowia kobiet (wyd. 2). Elsevier.

Tierra, M. (1990). Sposób na zioła. Książki kieszonkowe.

Tilgner, SM (2009). Ziołolecznictwo z serca ziemi (wyd. 2). Mądre Akry.

Weil, A. (nd). Korzeń Dong Quai. https://www.drweil.com/vitamins-supplements-herbs/herbs/dong-quai/ 

Zhou, L., Xu, J. i Peng, Y. (2014). Uprawy lecznicze. w NK Van Alfen (red.), Encyklopedia rolnictwa i systemów żywnościowych (s. 223-230). Elsevier. https://doi.org/10.1016/B978-0-444-52512-3.00152-2 

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US