• Home
 • Aktywność
 • Zanurzanie się w zimnej wodzie, może natychmiastowo uśmieżać ból

Zanurzanie się w zimnej wodzie, może natychmiastowo uśmieżać ból

Mężczyzna, który cierpiał na ciągły ból pooperacyjny, wyleczył się z niego, zanurzając się w zimnej wodzie.

Przypadek ten, został zbadany przez lekarzy, którzy sugerują, że krótka kąpiel w zimnej wodzie może stanowić alternatywę dla silnych środków przeciwbólowych oraz fizjoterapii.

28-letni mężczyzna, który cierpiał na bóle pooperacyjne, stwierdził, że jego ból zniknął całkowicie po pływaniu w otwartych akwenach.

Jednak pływanie w zimnej wodzie nie jest dla każdego  i wiąże się z ryzykiem.

Przed operacją, mężczyzna był zapalonym triatlonistą i stwierdził, że konwencjonalne leczenie nie miałoby większego wpływu na jego silny ból.

Jego historia została szczegółowo opisana w czasopiśmie BMJ Case Reports.

Autor raportu, dr Tom Mole z Uniwersytetu Cambridge, powiedział, że jest dobrej myśli, iż „daje on nową nadzieję osobom wracającym do zdrowia po bólu pooperacjnym”.

Mężczyzna, który cierpiał na nadmierne zaczerwienienie twarzy, przeszedł operację (endoskopową sympatektomie klatki piersiowej), która przecięła nerwy spustowe wewnątrz jego klatki piersiowej.

Operacja powiodła się, ale w jej następstwie pacjent cierpiał na ciężki, uporczywy ból, który spowodował u niego „dużą dawkę stresu”.

Odkrył, że konwencjonalne leczenie nie wpływało w znaczący sposób na jego silny ból. Powiedział, że ćwiczenia i ruch w jego sesjach fizjoterapeutycznych wręcz pogorszyły sytuację, co uniemożliwiło mu ukończenie rehabilitacji.

Pływanie w zimnej wodzie – niebezpieczeństwa i wskazówki

 • Pływanie na świeżym powietrzu, w zimnej wodzie powoduje, że twoje ciało ogrzewa się, więc twoje ręce i nogi słabną. Jeśli tak się stanie, możesz wpaść w kłopoty, jeśli nie będziesz w stanie wydostać się z wody.
 • Załóż kombinezon piankowy jeżeli zamierzasz odbyć dłuższą kąpiel.
 • Nie wskakuj do zimnej wody – zamiast tego wchodź do wody powoli.
 • Pływaj blisko brzegu
 • Weź ciepłą odzież, aby okryć się po pływaniu – nawet latem, po wyjściu z wody będzie ci chłodniej.
 • Zachowaj szczególną ostrożność w zbiornikach wodnych, które są głębsze i zimniejsze niż jeziora i rzeki.
 • Drżenie i zgrzytanie zębów są pierwszymi objawami hipotermii. Jeśli tak się stanie, wydostań się z wody i ogrzej się.

Źródło: NHS Choices

Ponieważ mężczyzna przed operacją był zapalonym triatlonistą, zdecydował się na pływanie w otwartym morzu, aby oderwać myśli od bólu.

Mężczyzna, którego imienia nie znamy, powiedział, że była to „ryzykowna próba”, i nie wiedział czy pomoże mu to w uśmierzeniu bólu, ale „desperacko pragnął poczuć ulgę”.

Pływanie polegało na zanurzeniu się w wodzie schodząc ze skalistego zbocza i kapiel przez około minutę, by następnie podpłynąć gdzieś bezpiecznie, aby móc wspiąć się na brzeg.

„Początkowo pomyślałem  „O matko! Ależ niesamowicie zimna woda! Chyba juz po mnie!” i płynąłem dalej walcząc o życie.”, powiedział autorom raportu.

„Kiedy byłem już w wodzie, myślałem tylko o jednym – po raz pierwszy od miesięcy zupełnie zapomniałem o bólu lub strachu przed bólem w piersiach, który towarzyszył mi przy każdym ruchu”.

„Całe moje ciało mrowiło od zimna, po prostu wiedziałem, że jeśli nie będę pływał, wkrótce zamarznę, jednak po kilku chwilach naprawdę zaczęło mi się to podobać – był to wciągający przypływ adrenaliny”.

„Kiedy wyszedłem z wody, zdałem sobie sprawę, że ból neuropatyczny zniknął, nie mogłem w to uwierzyć.”

Strach przed utonięciem.

Autorzy uważają, że jest to pierwszy udokumentowany przypadek tego rodzaju, chociaż kąpiele w zimnej wodzie były już wykorzystywane w medycynie sportowej, aby złagodzić obrażenia.

Chociaż nie jest jasne, dlaczego mężczyzna wyleczył się z bólu, poniżej znajdziemy prawdopodobne wyjaśnienia:

 • Szok wywołany przez nagłe zanurzenie w zimnej wodzie i strach przed utonięciem mógł wywołać falę aktywności układu nerwowego i potencjalnie zmieniony poziom świadomości, który mógłby doprowadzić do zmiany postrzegania bólu
 • Wymuszone zimne pływanie może przynieść szereg bodźców dystresyjnych o wysokiej intensywności, które mogą konkurować z zakończeniami nerwowymi i zapobiegać percepcji bólu
 • Zmniejszona ruchliwość mężczyzny mogła pomóc w utrzymaniu bólu, więc ulga w bólu odczuwalna w wodzie, umożliwiłaby mu swobodne poruszanie się, co spowodowało przerwanie cyklu

Autorzy ostrzegają, że jest to tylko jeden pacjent i że potrzebne są dalsze badania „w celu oceny możliwości powielenia i wykonalności przymusowego pływania w zimnej wodzie jako potencjalnie skutecznej, naturalnej interwencji poprawy wyników leczenia z powikłań pooperacyjnych”.

Autorzy ostrzegają, że pływanie w zimnej wodzie nie jest dla wszystkich – i istnieje znaczne ryzyko hipotermii.

Istnieje również ryzyko ostrej odpowiedzi na wstrząsy wywołane przez organizm, które mogą wpływać na mięśnie ramion podczas pływania i prowadzić do niezdolności do pracy i potencjalnego utonięcia w ciągu kilku minut, jeśli pływanie jest nienadzorowane.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US