Sport a cukrzyca

Sport a cukrzyca

Cukrzyca jest uciążliwą chorobą wymagającą od pacjenta ciągłego kontrolowania stanu zdrowia. Należy przestrzegać odpowiedniej diety, dbać o prawidłową masę ciała, ale również wprowadzać do swojego życia aktywność fizyczną. Z przeprowadzonych przez naukowców badań wynika, że sport pozytywnie wpływa na leczenie tej choroby.

Trzeba pamiętać, że cukrzyk musi niezwykle uważać na siebie podczas wykonywania aktywności fizycznej. Systematyczne uprawianie sportu może mieć jednak pozytywny wpływ na jego zdrowie. Przede wszystkim, taka osoba może w łatwy sposób kontrolować masę swojego ciała. Ponadto, wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Oznacza to, że więcej glukozy przy takim samym stężeniu będzie dostawało się z krwi do komórek. Jak dobrze wiemy, ma to pozytywny wpływ na zdrowie cukrzyka. Osoba aktywna fizycznie będzie mogła również w dużo lepszy sposób kontrolować poziom cukru we krwi oraz obniży ryzyko późniejszych następstw tej choroby.

Warto od razu nadmienić, że wysiłek fizyczny w przypadku osób chorujących na cukrzycę powinien być umiarkowany. Oznacza to, że warto zaplanować sobie treningi trwające minimum 30 minut, trzy razy w tygodniu. Należy również pamiętać, aby podczas wykonywania ćwiczeń nie przekraczać 85% maksymalnej częstotliwości pracy serca. Można to obliczyć odejmując od 220 lat swój wiek.

Sport w cukrzycy typu 1

Osoby cierpiące na tę odmianę choroby powinny pamiętać, aby mierzyć poziom cukru przed, w trakcie i kilka godzin po wysiłku. Od tego, jaki poziom zostanie zaobserwowany, uzależniona jest dawka insuliny oraz konieczność przyjęcia dodatkowej porcji węglowodanów. Cukrzyk nie powinien podawać insuliny w miejsca, które zostały najbardziej obciążone podczas wysiłku.

Sport w cukrzycy typu 2

Uprawiając sport nie dość, że zmniejszymy prawdopodobieństwo pojawienia się otyłości, to jeszcze możemy zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2, jeśli jeszcze na nią nie chorujemy. Wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności pozwoli m.in. na właściwe użycie insuliny przez organizm, poprawienie krążenia krwi oraz obniżenie ciśnienie krwi.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US