Ćwiczenia nieobciążające stawów

Dlaczego warto wiedzieć, jakie są ćwiczenia nieobciążające stawów?

Wzrost świadomości społecznej w propagowaniu zdrowego stylu życia przekłada się na zwiększenie aktywności fizycznej przez coraz większą liczbę osób. Oczywiście żeby propagowanie zdrowego stylu życia przyniosło oczekiwane efekty i nie przyczyniło się do powstawania dodatkowych problemów, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o poznanie podstawowych zasad warunkujących osiągnięcie sukcesu. Jedną z nich jest bez wątpienia dobór i stosowanie odpowiednich ćwiczeń nieobciążających naszych stawów.

Słów kilka na temat stawów

Staw jest miejscem umożliwiającym ruchomość połączonych ze sobą kości. Dzięki niemu połączenie to utrzymuje odpowiednią stabilność. W wyniku złej diety, nadużywania różnego rodzaju używek, braku aktywności fizycznej, co prowadzi w końcu do nadwagi nasze stawy zaczynają ulegać osłabieniu. W przypływie zbyt dużych chęci wiele osób decyduje się na ich szybkie wzmocnienie poprzez większą aktywność fizyczną. Na cel jest brane zazwyczaj bieganie, które w tym przypadku może okazać się wręcz katorżniczym rozwiązaniem dla stawów znajdujących się w naszych dolnych kończynach. Za bezpieczną granicę pozwalającą na rozpoczęcie biegania przyjmuje się wagę ok 80-85 kg.

Ćwiczenia wzmacniające

Osoby posiadające większy wskaźnik wagi niż wspomniane 85 kg powinny swoją przygodę z aktywnym stylem życia rozpocząć od spacerów i ćwiczeń domowych nastawionych na wzmocnienie stawów i mięśni. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku na przykład przysiady. Generalną zasadą obowiązującą każdą osobę borykającą się z obolałymi stawami będzie dobór takiego rodzaju sportu, który nie będzie obciążał żadnego ze stawów. Jednymi z bardziej zalecanych ćwiczeń będzie w tym przypadku jazda na rowerze oraz pływanie wykonywane zwłaszcza stylem grzbietowym, na plecach. W przypadku jazdy na rowerze, jeżeli nasza waga jest zbyt znaczna znacznie lepiej postawić na rower stacjonarny. Bardzo ważnym elementem ćwiczeń jest rozgrzewka wpływająca na rozluźnienie mięśni, nierozgrzane mięśnie są zimne, co oznacza że będą dużo bardziej narażone na rożnego rodzaju kontuzje.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US