Aktywność fizyczna na problemy z krążeniem

Sport jako panaceum na problemy z krążeniem

Jazda na rowerze, spacerowanie czy uprawianie innych rodzajów sportu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Liczy się również regularność i mądre dobieranie ćwiczeń do stanu zdrowia. Właściwa intensywność aktywność fizycznej może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób niedokrwiennych serca, nadciśnienia tętniczego czy problemów z krążeniem.

Co powoduje brak aktywności fizycznej?

Jeśli nasze życie pozbawione jest aktywności fizycznej narażamy się na wystąpienie:

Aktywność fizyczna a choroby serca

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na pracę serca oraz ogólne samopoczucie. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wykonywaniu danego zestawu ćwiczeń skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Szczególnie, jeśli jest się po zawale czy operacji serca.

Pacjentom zalecany jest przede wszystkim umiarkowany wysiłek polegający na wykonywaniu codziennych czynności takich, jak spacery i szybkie marsze, porządki i prace w ogrodzie, gry i zabawy w gronie rodziny, pływanie, jazda na rowerze. Tyle wystarczy, aby wprawić w ruch organizm i usprawnić funkcjonowanie układu krążenia. Jak widać, to nie wiele, a może wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie.

Osoby z poważnymi chorobami kardiologicznymi nie powinny jednak wykonywać ćwiczeń z obciążeniem przekraczającym 3 kg. Ponadto intensywność ćwiczeń nie powinna być zbyt duża, ponieważ może to doprowadzić do poważnych skoków ciśnienia niebezpiecznych przy takich schorzeniach.

Wpływ wysiłku fizycznego na układ krążenia

Podejmując regularny wysiłek fizyczny możemy doprowadzić do:

  • obniżenia częstości skurczów serca
  • zwiększenia maksymalnej pojemności minutowej serca i objętości wyrzutowej serca,
  • wzrostu zawartości tlenu we krwi,
  • poprawy elastyczności naczyń krwionośnych,
  • poprawy ukrwienia wieńcowego odżywiającego serce,
  • zwiększenia wydolności fizycznej i poprawy tolerancji wysiłku.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US