Jaki orbitrek wybrać

Jaki orbitrek wybrać?

czyi krótki przewodnik po świecie orbitreków Mody na Eko

Jaki orbitrek wybrać? Jako niezawodne urządzenia do intensywnych treningów trenażery eliptyczne z biegiem lat znacząco zaznaczyły swoją obecność w świecie fitness. Złudnie wyglądające na wygodne w użyciu urządzenie może nasuwać pytanie:

„Czy ta maszyna w ogóle spala kalorie?’’

Zaufaj nam, spala!


poradnik orbitrek

Długi trening nawet na tanim orbitreku może sprawić, że będziesz starał się złapać oddech tak jak kojot ścigający strusia pędziwiatra.


Orbitreki zyskały popularność dzięki temu, że spalają tyle kalorii (jeśli nie więcej) co bieżnia, bez obciążania stawów. Urządzenia te posiadają wbudowane programy treningowe, które będą dla Ciebie wyzwaniem. Funkcje które sprawiają, że podczas ćwiczeń pracują wszystkie mięśnie w Twoim ciele oraz różne poziomy oporu, które sprawiają, że wymagasz od siebie jeszcze więcej.

Dlatego właśnie kochamy te urządzenia. Już od 1000 złotych możesz nabyć orbitrek, który da Ci wycisk i zapewni bezpieczeństwo Twoim stawom.

Pomimo, że nie jesteśmy w stanie obiecać Ci, że do czasu kiedy skończysz czytać ten artykuł przedstawimy Ci najlepszy model trenażera eliptycznego jaki kiedykolwiek powstał, to obiecujemy, że wiedza, którą nabędziesz sprawi, że będziesz w stanie wybrać pomiędzy najlepiej ocenianymi orbitrekami dostępnymi na rynku.

np. SAPPHIRE THUNDER II SG-511 E CZARNY – więcej…

SAPPHIRE THUNDER II SG-511 E CZARNY
Orbitrek za 879 złotych SAPPHIRE THUNDER II

Jak to możliwe, że inne urządzenia treningowe nie dają takiego efektu?

Trening na orbitreku jest jak pójście na dyskotekę w latach 70-tych tylko bez błyszczących ubrań – naprawdę wprawia w ruch całe Twoje ciało.

Orbitrek sprawia, że pracujesz swoimi rękami, stopami i górnymi partiami ciała wbrew oporowi urządzenia. Opór koła zamachowego zmusza Cię do konsekwentnego używania siły. Wszystko to za sprawą utrzymania dobrej postawy ciała i równomiernym rozkładem nacisku w całym ciele.

Rezultat? Trening całego ciała.


Cena – otrzymujesz to, za co płacisz

Ceny trenażerów eliptycznych wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie ekscytuj się czytając recenzje i sprawdzając jak tanio można je już nabyć. W końcu dostajesz to, za co płacisz.

Wybierając niską cenę i niewłaściwego producenta nie zdziw się, jeśli metalowa rama odpadnie bez żadnego powodu.

Nie żartujemy.

Porozmawiajmy trochę o tanich maszynach – w większości przypadków ich zakup jest ryzykowny – jednak nie zawsze. Niektóre modele od producentów takich jak Sapphire czy Hammer oferują wspaniałe produkty w atrakcyjnych cenach. Jednak przy tak niskich cenach nie będzie możliwe posiadanie WSZYSTKICH funkcji jakie może zaoferować odpowiednie urządzenie – jak na przykład regulowany kąt nachylenia, rozbudowana biblioteka ćwiczeń, wysoki poziom oporu czy możliwość podłączenia tabletu. Upewnij się, że wykonasz research i poczytasz opinie o orbitrekach w internecie zanim polecisz do sklepu.

Jeśli chcesz od razu przystąpić do czynu to przedstawiamy linki do dwóch dobrych orbitreków w cenie do 1000 złotych

Hammer Ellyptech lub Sapphire Thunder II


Jaki orbitrek wybrać?

Większość tanich maszyn zazwyczaj niesie za sobą następujące ryzyko i problemy:
krótkie kroki – sprawiają, że dobry trening może być wyzwaniem dla wyższych osób. Krótki krok oznacza, że ruch ograniczony jest do niewielkiego obszaru.
zła ergonomia – jedną z najgorszych rzeczy podczas treningu jest zła postawa ciała. Tanie rozwiązania w porównaniu ze standardowymi modelami czasami nie są dobrze przemyślane, co więcej mogą przyczynić się do powstawania urazów podczas treningu.
mała różnica w oporze – użytkownicy często narzekają na niewielką różnicę pomiędzy poziomami oporu w tańszych urządzen|iach. Cóż, nie można wymagać wiele gdy płacisz mało. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre tanie orbitreki zapewniają przyzwoitą wydajność.
problemy z żywotnością – Najczęściej powtarzający się problem niemal wszystkich tanich rozwiązań. Tanie urządzenia cechują się krótką trwałością i wątpliwą jakością wykonania. Ramy trzaskają, śruby poluzowują się, a konsole przestają działać – do tego zazwyczaj zaraz po okresie gwarancyjnym. Jeśli prawo Murphy’ego zacznie działać możliwości awarii są nieograniczone. Jeśli nie chcesz słuchać niezręcznego skrzypienia podczas ćwiczenia do Metalliki na swoim orbitreku, wysoce rekomendujemy zakup droższego urządzenia.

Przechodząc do nieco droższych urządzeń, możliwy jest zakup przyzwoitego urządzenia już od 1500 złotych. Jeśli poważnie podchodzisz do fitnessu i chcesz ćwiczyć na orbitreku w domu, zdecydowanie sugerujemy by zacząć od tego przedziału cenowego.

Za ile kupić orbitrek?

Każdy przedział cenowy ma coś innego do zaoferowania. W skrócie:
• od 700 do 1200 złotych – tutaj zaczynają się standardowe zestawy funkcji wymagane do właściwego treningu w domu.
• od 1200 do 3000 złotych – w tym przedziale cenowym możliwe jest personalizowanie intensywności ćwiczeń, co oznacza że masz większą kontrolę nad tym jaki rezultat chcesz osiągnąć podczas każdej serii ćwiczeń.
• od 3000 do 6000 złotych – to już dobry sprzęt. Otrzymasz najwyższej jakości urządzenia stworzone dla entuzjastów o niekwestionowanej jakości. Jeśli fitness to Twoje życie, ten przedział cenowy jest dla Ciebie.
• od 6000 złotych wzwyż – to już szaleństwo. Urządzenia z tego przedziału cenowego używane są na siłowniach i innych obiektach w których odbywają się treningi dla zawodowych sportowców. Możesz wydać ile zechcesz, jednak wszystko powyżej tego przedziału cenowego oferuje dużo więcej niż to z czym możesz sobie poradzić chyba, że jesteś spokrewniony z Chuckiem Norrisem.

Koniec końców wyzwanie polega na osiągnieciu właściwego kompromisu w szukaniu odpowiedniego urządzenia dla siebie – trafiając w optymalny punkt pomiędzy przystępną ceną, a funkcjonalnością. Funkcja, która jest istotna dla Ciebie, może nie być istotna dla innej osoby, co w zasadzie oznacza, że nie ma jednego urządzenia, które będzie odpowiadało wszystkim.


Orbitrek

Jakie są główne czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę?

Kluczowy czynnik przy wyborze urządzenia: Kształt Kroku

Trenażery eliptycznie nie bez powodu nazywane są eliptycznymi – dwa podesty na których znajdują się Twoje stopy podczas treningu powinny poruszać się w kształcie elipsy. Ruchy powinny imitować to jak normalnie podnosisz i poruszasz nogami podczas chodzenia i biegania. Nie powinny być okrężne jak w przypadku roweru, ani liniowe jak w przypadku jazdy na nartach.

Tak samo jak burger z tofu nie jest prawdziwym burgerem, tak trenażery eliptyczne, których stopy przymocowane są bezpośrednio do koła zamachowego nie są tak naprawdę orbitrekami (ruch jest ściśle okrężny). Kroki na takich urządzeniach będą wygięte, a co za tym idzie ergonomicznie nieprawidłowe, skutkując złym doświadczeniem treningowym, w którym ciężko będzie Ci osiągnąć odpowiedni rytm. Możemy przywołać tutaj przykład serii ProForm StrideSelect, której produkcja została ostatecznie przerwana ze względu na złe opinie użytkowników i niską sprzedaż. Jak łatwo się domyślić, urządzenia z tej serii miały stopy bezpośrednio przymocowane do koła zamachowego.

Będziesz wiedział, że patrzysz na dobre urządzenie, jeśli zobaczysz, że pomiędzy stopami, a kołem zamachowym jest jakaś przestrzeń. Skutecznie redukuje to poziom udźwigu, który podnosisz z każdym ruchem, co oznacza że ruch jest bardziej wydłużony i owalny. Jest to cecha prawdziwego orbitreka. Kroki są bardziej naturalne, a ogólne doświadczenia z treningu bardziej płynne.

Możesz zadawać sobie pytanie – dlaczego ktoś w ogóle pomyślałby o przymocowaniu stopek bezpośrednio do koła zamachowego? Odpowiedź jest prosta – sprawia to, że urządzenia są bardziej kompaktowe. Koniec końców oznacza to, że dobre trenażery eliptyczne nie są najbardziej kompaktowymi i tym samym nie są najtańszymi urządzeniami.
Jeśli szukasz orbitreka, który nie zajmie tyle miejsca co Jabba ze Star Wars, warto wziąć pod uwagę warianty z bocznymi kołami zamachowymi.

Rozmiar ma znaczenie

Długość kroku na trenażerze eliptycznym zależna jest od wielkości koła zamachowego. Podczas chodzenia, długość kroku to zaledwie 30-60cm. Krok wydłuża się kiedy biegniesz. Orbitreki mają przytwierdzone stopy co oznacza, że nie możesz swobodnie regulować długości kroku tak jak na przykład na tradycyjnej bieżni lub trenażerze imitującym narciarstwo biegowe. Oznacza to, że posiadanie odpowiedniej długości kroku jest kluczowe by zapewnić nogom wystarczającą swobodę.

Trenażer eliptyczny, o czym już wiesz powinien charakteryzować się owalnym ruchem – w innym przypadku ćwiczenia na urządzeniu nie będą należały do najprzyjemniejszych.

Zatem podsumowując, jeśli nie jesteś jednym z siedmiu krasnoludków ze Śpiącej Królewny, 40 centymetrowa długość kroków powinna być absolutnym minimum. Jeśli jesteś wyższy niż 180 cm, powinieneś szukać urządzeń z 51 lub 46 centymetrową długością kroku. Dla wysokich osób najlepsze są rozwiązania producentów takich jak Kettler.

Mniejsza odległość między stopami

Biegając zauważysz, że Twoje stopy pozostają blisko siebie kiedy stawiasz kroki. Na trenażerze eliptycznym między stopami ulokowane jest koło zamachowe, co oznacza, że trudno jest zaprojektować urządzenie, które sprawi, że Twoje stopy będą blisko siebie.
Stopy znajdujące się zbyt daleko od siebie zwiększają ryzyko potencjalnego nadwyrężenia kostek, kolan i bioder. Na dłuższą metę może to przynieść bolesne i niepożądane efekty.

Wyższe osoby zazwyczaj lepiej znoszą większe odległości pomiędzy stopami, niż osoby niskie. Sugerujemy więc zakup orbitreka ze stopami, które znajdują się w odległości nie większej niż 15cm od siebie. Teoretycznie, najmniejszą odległość pomiędzy stopami zapewniają modele z bocznymi kołami zamachowymi.

Lokalizacja koła zamachowego

Koło zamachowe jest głównym źródłem oporu podczas Twoich treningów i może znajdować się z przodu, z tyłu lub z boku urządzenia. Jeśli nie wiesz, którą opcję wybrać, pozwól nam pomóc Ci w wyborze.
Produkty firm takich jak Hammer czy Sapphire to dobre przykłady tego, jak dobrze można zaprojektować urządzenie z przednim kołem zamachowym. Przyczynia się do tego zakrzywiony pręt stopy, który sprawia że kroki są bardziej płaskie i owalne.

Okazuje się jednak, że nie tak ważna jest lokalizacja koła zamachowego, ale to czy zostało ono dobrze wykorzystane w urządzeniu. Równie ważna jest geometria koła zamachowego łącząca pręty.

Od niedawna stosowaną techniką jest użycie dwóch oddzielnych kół zamachowych po obu stronach urządzenia. Ma to dwa pozytywy. Po pierwsze, Twoje stopy są bliżej siebie podczas ćwiczenia (znaczenie tego aspektu zostało omówione powyżej). Po drugie, tak zaprojektowane urządzenia są znacznie niższe w porównaniu do innych urządzeń, a co za tym idzie mogą być używane w pomieszczeniach takich jak piwnica czy inny dowolny pokój z niskim sufitem. Wadą jest jednak fakt, że dwa koła zamachowe nie będą wytwarzały takich samych poziomów oporu jak w przypadku pojedynczego koła zamachowego znajdującego się z przodu lub z tyłu urządzenia.

Sprawdź:
•  wysokiej klasy urządzenie z bocznym kołem zamachowym
•  przystępny cenowo model z szeroko rozstawionym bocznym kołem zamachowym
•  tani, lekki trenażer eliptyczny z bocznym kołem zamachowym

Inne funkcje na które warto zwrócić uwagę

Udźwig urządzenia świadczy o jakości wykonania i solidności danego modelu. Jeśli należysz do osób cięższych, upewnij się, że urządzenie ma większy udźwig – w innym przypadku przygotuj się bo możesz poczuć się jakbyś biegał na wielkiej truskawkowej galarecie.

Najwyżej oceniane trenażery eliptyczne, to te zazwyczaj wyposażone w dobrą elektronikę; wyraźna jakość wyświetlacza; możesz również spodziewać się opcji programowania z szerokim wyborem gotowych programów. Dobre wyposażenie, w tym przypadku dobra elektronika może sprawić, że będziesz dobrze się bawił podczas treningu na swoim urządzeniu 😊

Opcje programowania pozwalają na personalizację serii ćwiczeń. Oznacza to, że nawet posiadając tańsze urządzenie, które nie oferuje intensywnych treningów interwałowych, ale posiada przynajmniej jedną opcję programowania – wciąż możesz dostosować ją tak by imitowała intensywny trening interwałowy.

Liczniki kalorii na takich urządzeniach są z reguły mało wiarygodne, a niektóre urządzenia wyposażone są także w wiatraki, ekrany telewizora i porty do podłączenia sprzętu grającego. Niektóre z tych opcji są fajne, ale wiatraki, pomimo, że zamysł jest świetny, zazwyczaj są małe (80-120mm) i nie dadzą rady schłodzić użytkownika podczas intensywnego treningu.

Generalnie im większe koło zamachowe, tym ruch jest płynniejszy i (potencjalnie) dłuższy krok. Duże koło zamachowe to zazwyczaj dobry znak. Opór magnetyczny jest znacznie płynniejszy i bardziej niezawodny mechaniczne niż opór mechaniczny. Im więcej poziomów oporu, tym bardziej można spersonalizować trening do swoich potrzeb. Poziomy oporu są niezwykle ważne jeśli chcesz by Twoje urządzenie zmuszało Cię do większego wysiłku.

Regulowany kąt nachylenia stopy jest przyjemnym dodatkiem ergonomicznym dla Twojego urządzenia i oferowany jest w niektórych modelach producentów takich jak Kettler.

Jakość wykonania elementów łączących koło zamachowe ze stopami to również coś, co należy wziąć pod uwagę. Marki takie jak Hammer, Sapphire, czy Kettler posiadają w swojej ofercie kilka modeli, które posiadają koła jezdne, dlatego też należy zwrócić uwagę na jakoś wykonania kół oraz szyn. Najlepiej gdy są duże i mocne. Ponadprzeciętne modele, takie jak na przykład Kettler Skylon posiadają dwie szyny dla każdego pręta, co zapewnia użytkownikowi większą stabilność. Niestety jest to również częsty problem w przypadku tańszych modeli. W przypadku modeli nieposiadających kół jezdnych, duża waga przenoszona jest na zawiasy łączące pręty, a co za tym idzie ma to negatywny wpływ na wytrzymałość i trwałość tych zawiasów.

Jeśli lubisz pić podczas długiego treningu, powinieneś zwrócić uwagę również na uchwyt na butelkę z wodą. Wskazane jest, by nie używać tej funkcji do trzymania zimnej puszki piwa, ponieważ przyniesie to efekt przeciwny do zamierzonego.

Trenażery eliptyczne to urządzenia do ćwiczeń cardio, zatem możliwość monitorowania tętna może być kluczowa podczas Twojego treningu. Zawsze istnieje opcja posiadania oddzielnego czujnika tętna na nadgarstku, jednak o wiele wygodniej jest mieć go wbudowanego w urządzenie. Monitorowanie pracy serca na urządzeniu możliwe jest za pomocą pasa zakładanego na klatkę piersiową lub pary czujników na uchwytach, a czasami obu. Czujniki montowane na uchwytach są zazwyczaj zintegrowaną częścią urządzenia. W rezultacie oznacza to, że nie możesz przez cały czas trzymać rąk na ruchomych uchwytach, co jest konieczne jeżeli trening ma obejmować również górne partie ciała. Pasy zakładane na klatkę piersiową wydają się być lepszą alternatywną, ale osoby, które dużo się pocą uważają je za nieco irytujące, ponieważ wymagają chwili by je założyć lub ściągnąć.

Oprócz dwóch wspominanych wyżej opcji możesz po prostu nabyć dobry czujnik tętna i monitorować pracę serca za pomocą smartfona. Możesz najpierw przetestować pasy zakładane na klatkę piersiową by wyrobić sobie o nich swoją własną opinię. Monitorowanie tętna i dostosowywanie pod nie intensywności treningu zapewni wysokiej jakości trening cardio.

Niektóre orbitreki mają w standardzie dostępne treningowe programy cardio w komputerze i powinieneś zwrócić szczególną uwagę na tę funkcje przy zakupie trenażera eliptycznego. Zdecydowanym pozytywem w przypadku wykorzystywania poziomów cardio do treningu jest automatyczna kalibracja urządzania do zmieniającego się poziomu Twojej sprawności fizycznej. Poprawiając swój poziom sprawności fizycznej, będziesz musiał zwiększyć opór by osiągnąć docelowe tętno. Jest do coś do czego powinieneś dążyć. Osiąganie docelowego tętna jest równoznaczne z dobrym treningiem. Warto nadmienić, że nawet bez tej funkcji możliwe jest przeprowadzanie poprawnych treningów cardio, o ile posiadasz swój czujnik tętna.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US