Jak często powinniśmy uprawiać aktywność fizyczną?

Codzienna dawka ruchu to gwarancja dobrego samopoczucia w późnym wieku

Już sami osobiście możemy zauważyć, że w naszym najbliższym otoczeniu seniorzy nieco bardziej aktywni fizycznie cieszą się dobrym zdrowiem i zdecydowanie dużo lepszym samopoczuciem niż pozostałe osoby w ich wieku, które unikają ruchu.

Regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne lub najzwyklejsze czynności zmuszające nas do zwiększonej aktywności fizycznej wpływają na wydłużenie naszego życia poprzez dużo mniejsze ryzyko zapadnięcia na choroby. Najzwyklejsze, codziennie odbywane spacery przekładają się w jasny i wyraźny sposób na lepsza jakość naszego zdrowia psychicznego i poprawę samopoczucia. Jest to związane ze zwiększonym dostarczaniem endorfiny do naszego organizmu i witaminy D3.

Oddychaj pełną piersią i poprawiaj swoją wydolność

Zwiększenie aktywności i ćwiczeń wykonywanych na świeżym powietrzu pozwala także na poprawę wydolnościową naszego organizmu.  Chociaż w początkowym okresie, kiedy jesteśmy znacznie młodsi możemy tego nie dostrzegać to nie mniej jednak z biegiem czasu, kiedy przekroczymy pewien pułap wiekowy, nasza aktywność zaowocuje znacznie lepszą wydolnością. W celu zachowania tego stanu warto nawet w późniejszym wieku w dalszym ciągu wykonywać systematyczne, ale nie nazbyt mocno męczące ćwiczenia.

Zachowując aktywność fizyczną możemy w skuteczny sposób zapobiegać zwiększeniu nadwagi powodującej otyłość, chronić nasze serce oraz utrzymywać dobrą kondycję i tężyznę fizyczną ciesząc się przy tym doskonałym samopoczuciem. Uprawianie sportu i bycie aktywnym fizycznie zapewnia nam także lepszy sen i poprawia wydolność całego układu krwionośnego i oddechowego. Dotleniając nasz organizm wpływamy na sprawną pracę naszego mózgu.

Dostosuj ćwiczenia do swojego wieku i możliwości

Oczywiście znajdując się już w nieco bardziej podeszłym wieku należy zachować pewien umiar i zdrowy rozsądek w wykonywaniu ćwiczeń. Większa aktywność w podeszłym weku bywa bardzo często ściśle powiązana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia dokuczliwych i trudnych do wyleczenia kontuzji. W celu uniknięcia niebezpiecznych zdarzeń mogących wpływać na zdrowie, każdy senior powinien wybierać ćwiczenia najbardziej odpowiednie do swoich możliwości.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US