Ćwiczenia poprawiające wzrok

Oczy – ćwiczenia poprawiające wzrok

William H. Bates – amerykański okulista, który w latach 20 XX wieku opracował wizjonetykę, czyli gimnastykę odprężającą oczy i pomagającą wzmocnić ostrość widzenia, odkrył, że największym zagrożeniem dla naszych oczu jest stres i napięcie. Te czynniki bardzo często prowadzą do przeciążenia oczu i powstania wad wzroku takich jak daleko i krótkowzroczność. Właśnie dlatego regularne wykonywanie ćwiczeń odprężających oczy może pomóc w zmniejszeniu tych schorzeń o nawet 20 %. Stosując je można także wzmocnić mięśnie gałek ocznych i zredukować zeza.

Gimnastykę oczu należy przeprowadzać tylko jeśli jesteśmy odprężeni. Właśnie dlatego, zanim przystąpimy do trenowania oczu, powinno się wykonać kilka prostych ćwiczeń relaksacyjnych, takich jak głębokie wdechy i spokojne wydechy, przy skupieniu się na tej czynności. W rozluźnieniu może pomóc też zwykłe przeciągnięcie się lub masaż karku, a także zamknięcie oczu i pomyślenie o czymś przyjemnym.

Ćwiczenia, które pomogą odprężyć oczy i wyostrzyć wzrok

  • Kąpiele słoneczne twarzy

Do poprawienia stanu wzroku warto wykorzystać naturalne światło słoneczne. Wprawdzie patrzenie na słońce bez okularów przeciwsłonecznych nie jest zdrowe dla oczu, jednak wystawienie twarzy na działanie promieni słonecznych przy zamkniętych powiekach działa na nie zbawiennie, gdyż pobudza pracę nerwów siatkówki oraz poprawia krążenie krwi. Oprócz tego mobilizuje to organizm do większej produkcji witaminy D, która odgrywa niezwykle istotną rolę w wielu bardzo ważnych procesach zachodzących wewnątrz ciała człowieka. Aby wykorzystać dobroczynne działanie słońca, należy zamknąć powieki, a następnie wystawić twarz na działanie promieni słonecznych i powoli poruszać głową na boki oraz w górę i w dół. Oprócz zbawiennego działania na wzrok, to ćwiczenie doskonale też relaksuje i odpręża.

  • Rysowanie wzrokiem przewróconych ósemek

Aby wykonać to ćwiczenie, należy najpierw wyobrazić sobie leżącą ósemkę, a następnie, zaczynając od jej lewej dolnej części, wzrokiem „odrysowywać” jej kształt.

  • Zmienianie odległości widzenia

O wykonywaniu tego ćwiczenia powinny pamiętać osoby, które na co dzień pracują przy komputerze. Dla utrzymania dobrej kondycji widzenia, warto powtarzać je co godzinę i odrywać wzrok od monitora, by spojrzeć na wybraną rzecz, która znajduje się w dość dużej odległości, a następnie przenieść wzrok przedmiot, który znajduje się blisko. Tą czynność należy powtórzyć kilka razy. Wzmocni to mięśnie gałki ocznej i poprawi zdolność akomodacji.

Dla wielu z nas, to że widzimy jest rzeczą naturalną. Właśnie dlatego, na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak ważnym organem są nasze oczy. To one pozwalają nam dostrzegać piękno otaczającego świata i czerpać radość z widoków, jakie roztacza przed nami natura. Zadbajmy więc o ni w odpowiedni sposób i postarajmy się znaleźć codziennie choć kilkanaście minut na przeprowadzenie ćwiczeń wizjonetycznych. Doskonale wpłyną one nie tylko na ostrość naszego spojrzenia, ale będą też świetną formą relaksacji i przyniosą ukojenie po męczącym dniu.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US