Codzienna dawka ruchu zamiast leków

sport, aktywność, ruch, zdrowie, kondycja

W zdrowym ciele, zdrowy duch

W zależności od tego, w jaki sposób wygląda nasza aktywność fizyczna poprawia się na pewno także nasza pamięć, koncentracja, kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Poprawia się też nasze samopoczucie i zostaje opóźniony naturalny proces starzenia się organizmu.

Zdrowie psychiczne

Jednym z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych leków na szybkie eliminowanie dokuczliwego stresu dopadającego coraz więcej osób w naszym społeczeństwie okazuje się być zwiększona aktywność fizyczna. Po dłuższym spacerze u każdego z nas następuje nie tylko zwiększone wydzielanie endorfiny, ale pojawia się również tak zwana „radość biegacza”, która w bardzo skuteczny sposób pozwala na przyjemne odczuwanie nastroju powstającego w wyniku aktywacji układu endokannabinoidowego. Doskonałym czynnikiem wpływającym na pozbycie się dokuczliwego stresu i poprawę naszego zdrowia psychicznego jest uprawianie jogi. Dzięki ćwiczeniom oddechowym możemy zmniejszyć napięcie mięśniowe wywołane pojawiającym się stresem. Przekłada się to z kolei na poprawę naszego samopoczucia i uzyskanie wewnętrznego spokoju.

Koncentracja

Zwiększona aktywność fizyczna i przebywanie na świeżym powietrzu w doskonały sposób wpływa także na poprawę koncentracji. Widać to w dość szczególny sposób w młodszych dzieci. Stale prowadzone w tym zakresie eksperymenty naukowe ukazują w dość wyraźny sposób zwiększoną możliwość koncentracji u nastolatków i dzieci poddawanych tego rodzaju zabiegom. W celu poprawienia naszej koncentracji i zwiększenia wydajności organizmu wystarczy zazwyczaj kilku minutowa przerwa na jakieś drobne ćwiczenie koordynacyjne. Może to być zabawa piłeczką lub inna forma ćwiczenia zmuszającego nas do wykonania prostej czynności i wpływającego tym samym na pobudzenie naszej koncentracji i uwagi.

Tężyzna i kondycja

Regularne uprawianie chociażby najprostszej formy ćwiczeń fizycznych przekłada się także na poprawę naszej kondycji fizycznej i zwiększenie odporności organizmu na różnego rodzaju dolegliwości. Osoby które poświęcają przynajmniej kilkanaście minut na spacer lub jazdę na rowerze cieszą dużą lepszym zdrowiem i dużo rzadziej odwiedzają gabinety lekarskie.