Ćwiczenia po 80-tce

Ćwiczenia po 80-tce pozwalające pozostać sprawnym

Zmniejszenie sprawności ogólnej to poważny problem, który dość często dotyka osób starszych. Można mu zaradzić poprzez systematyczną gimnastykę oraz ruch na świeżym powietrzu. Aktywności te pomagają w usprawnieniu pracy mięśni i stawów, a także doskonale dotleniają organizm, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie serca i układu krążenia. Każdy senior, który chce regularnie ćwiczyć, powinien pamiętać, aby wybrane przez niego ćwiczenia były dostosowane do jego możliwości fizycznych, a także uwzględniały schorzenia, na które cierpi. Już codzienny, półgodzinny spacer na świeżym powietrzu lub kilkuminutowa, prosta gimnastyka zawierająca ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające, wystarczą, aby pozostać sprawnym i pełnym energii pomimo zaawansowanego wieku. Na ogólną poprawę formy seniorów doskonale podziałają także ćwiczenia z użyciem specjalnej piłki rehabilitacyjnej. Zastosowanie tej formy aktywności świetnie wzmacnia całe ciało, uśmierza i łagodzi bóle kręgosłupa, poprawia zmysł równowagi oraz pomaga zwiększyć zakres ruchomości stawów.

Jak ćwiczyć po 80-tce, aby móc cieszyć się sprawnością fizyczną

Każda gimnastyka dla seniorów powinna rozpoczynać się od krótkiej rozgrzewki, czyli ćwiczeń wykonywanych powolnymi i spokojnymi ruchami, które przygotują mięśnie i stawy do dalszej aktywności. Rozgrzewkę należy rozpocząć stojąc w lekkim rozkroku z rozłożonymi rękoma na boki i wykonać kilka spokojnych krążeń dłoniami. Następnie, stojąc w tej samej pozycji należy zatoczyć parę okręgów wyprostowanymi rękami. Kolejne ćwiczenie to krążenie bioder. Aby rozruszać stawy nóg, należy bez odrywania palców od podłogi wykonać krążenia raz jedną, raz drugą stopą.

Kolejny etap gimnastyki dla seniora to ćwiczenia wzmacniające i ogólnorozwojowe

Aby wykonać pierwsze ćwiczenie, należy położyć się na plecach i zgiąć nogi pod kątem prostym w taki sposób, aby stopy spoczywały płasko na podłodze. Następny krok to prostowanie i zginanie w kolanie prawej nogi. Ćwiczenie należy powtórzyć ok. 15 – 20 razy, a później zmienić nogę.

Następne, proponowane przez nas ćwiczenie pomoże w trenowaniu równowagi. Do jego wykonania należy stanąć prosto i przytrzymać się oparcia krzesła lub stołu, a później wysoko unieść kolano tak, by przyciągnąć je jak najbliżej klatki piersiowej, nie zmieniając postawy, a później przytrzymać je przez kilka sekund i powoli opuścić. Tą samą czynność powtórzyć, wykorzystując drugą nogę.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US