Ćwiczenia po 70-tce

Ćwiczenia po 70-tce przeciw ciążeniu grawitacji

Odczucie ciężkości przy każdym ruchu, kłopoty z wejściem na schody, staniem, siedzeniem, bądź też chodzeniem, to tylko niektóre problemy, jakie dotykają osób po 70 roku życia. Ograniczenie sprawności ruchowej u seniorów jest naturalną konsekwencją procesów starzenia zachodzących w organizmie człowieka. Zwykle spowodowane jest ono zesztywnieniem stawów i zwiotczeniem mięśni, a także wieloma schorzeniami typowymi dla tego wieku, do których zaliczyć można między innymi osteoporozę czy choroby serca i układu krążenia. Doskonałym lekarstwem na te kłopoty jest systematyczna aktywność fizyczna. Odpowiednio dobrane formy ruchu mogą nie tylko sprawić, że poruszanie stanie się łatwiejsze, a ciało zacznie mniej ciążyć, ale także lepiej dotlenić organizm i poprawić pracę serca oraz wzmocnić krążenie krwi.

Najlepsze zajęcia pomagające poruszać się lekko po 70 roku życia

Nordic walking

Nordic walking, czyli marsz z kijami jest współcześnie jednym z najczęściej uprawianych sportów wśród seniorów. Jego popularność wynika z faktu, iż jest on niezwykle bezpieczną formą aktywności i z powodzeniem może go uprawiać każdy, nawet osoba, która odczuwa różne dolegliwości podczas poruszania się. Systematyczne chodzenie z kijkami wymusza pracę aż 90 % mięśni, przez co zwiększa ich siłę. Podczas tego ćwiczenia szczególnemu wzmocnieniu ulegają mięśnie klatki piersiowej, ramion, grzbietu, a także brzucha, które są wyjątkowo istotne dla utrzymania prawidłowej postawy ciała. Dzięki wykorzystaniu specjalnych kijków, uprawianie tego sportu nie obciąża stawów i wymusza odpowiednią postawę ciała, przez co pomaga zachować równowagę i doskonale wpływa na kręgosłup.

Joga dla seniorów

Odpowiednio dobrana do potrzeb i możliwości seniorów, forma jogi pomaga spowolnić procesy starzenia zachodzące w organizmie, a także poprawić ogólną kondycję i sprawność ruchową osób starszych. Dzięki temu, że są to ćwiczenia, które wykonuje się statycznie i powoli, mogą je wykonywać osoby, które nie posiadają dużej sprawności fizycznej, czy dobrej kondycji. Większość pozycji w jodze dla seniorów skupia się na rozciąganiu mięśni rąk i nóg, a także na poprawie stanu stawów oraz całego kręgosłupa. Przekłada się to na ogólną poprawę samopoczucia oraz sprawności ruchowej i kondycji.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US