Ćwiczenia po 60-tce

Po 60-tce ćwiczenia na ogólną sprawność

Wraz z upływem czasu, w organizmie człowieka zachodzi szereg zmian, które nierzadko odbijają się na jego prawidłowym funkcjonowaniu i prowadzą do wystąpienia wielu poważnych schorzeń. U osób starszych bardzo często pojawiają się dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego, zwyrodnienia stawów, osteoporoza, bądź też cukrzyca. W zapobieganiu tym i innym chorobom, a także w łagodzeniu ich skutków pomaga systematyczna aktywność fizyczna.

Aktywny wypoczynek i regularne wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń, to doskonałe sposoby, aby osoby, które ukończyły 60 rok życia mogły zwiększyć swoją sprawność ogólną i poprawić jakość życia. Systematyczne uprawianie ćwiczeń fizycznych doskonale dotlenia organizm, dzięki czemu poprawia krążenie i wzmacnia serce. Oprócz tego zbawiennie działa na mięśnie oraz zwiększa zakres ruchomości stawów i zapobiega ich sztywnieniu. Ma także dobroczynny wpływ na samopoczucie psychiczne.

Dużo osób po 60-tce z obawy przed urazami rezygnuje z uprawiania sportu. Tymczasem jest wiele ćwiczeń i form aktywności ruchowej, z której mogą korzystać bez przeszkód w celu poprawienia ogólnej sprawności.

Ćwiczenia po 60-tce poprawiające sprawność ogólną

Ćwiczenia na basenie:

Pływanie jest sportem, który doskonale zwiększa ogólną sprawność. Regularne uprawianie tego rodzaju aktywności pomaga poprawić kondycję, a także dobroczynnie oddziałuje na wszystkie mięśnie i stawy. Sport ten polecany jest osobom cierpiącym na schorzenia układu sercowo-naczyniowego, gdyż utrzymanie poziomej pozycji ciała i ruchy, jakie wykonywane są w czasie pływania wpływają stymulująco na przepływ krwi i pracę serca. Oprócz tego woda otaczająca ciało, masuje naczynia krwionośne, co wpływa na poprawę krążenia. Ta forma aktywności fizycznej w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia niedotlenienia organizmu.

Wykonywanie ćwiczeń w wodzie znakomicie odciąża stawy, dzięki czemu jest proste i bezpieczne, nawet dla osób starszych, cierpiących na różnorodne schorzenia układu ruchowego. Ruchy wykonywane podczas pływania wymagają pracy mięśni tułowia, ramion i nóg, co sprawia, że ulegają one znacznemu wzmocnieniu, a to przynosi efekt w postaci poprawy kondycji fizycznej, siły oraz koordynacji ruchowej.

Pływanie to nie jedyny sport, jaki mogą uprawiać osoby po 60 roku życia w celu poprawienia swojej sprawności. Inne formy aktywności zalecane seniorom w tym wieku to między innymi jazda na rowerze, joga dla osób starszych, nordic walking, a także ćwiczenia ogólnorozwojowe, które można wykonywać samodzielnie, lub pod okiem doświadczonego trenera lub rehabilitanta.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US