Ćwiczenia po 50-tce

Po 50-tce ważne są ćwiczenia pozwalające zachować gibkość

Ćwiczenia poprawiające gibkość pełnią niezwykle istotną rolę w zachowaniu odpowiedniej koordynacji ruchowej u osób, które ukończyły 50-ty rok życia. Pomagają one w utrzymaniu prawidłowej elastyczności i zakresu ruchomości stawów oraz siły mięśni, przez co ograniczają ryzyko wystąpienia schorzeń układu ruchu.

W celu poprawy sprężystości mięśni i elastyczności stawów, należy systematycznie wykonywać ćwiczenia rozciągające. Podczas takiego treningu, mięśnie są umiarkowanie rozciągane, w wyniku czego, zwiększa się ich długość oraz poprawia obszar ruchów w obrębie stawów. Uprawiając taką gimnastykę, można nie tylko oddziaływać na poszczególne partie ciała, poprzez pojedyncze ćwiczenia, ale także wzmocnić ogólną sprawność poprzez zajęcia ruchowe tj. taniec, pilates, joga, dostosowane do możliwości seniorów.

Ćwiczenia zwiększające gibkość dla osób po 50 roku życia

  • Aby wykonać to ćwiczenie, należy stanąć obok ściany, a następnie oprzeć o nią lewą dłoń i jak najbardziej ugiąć w kolanie prawą nogę. Później należy uchwycić staw skokowy prawą ręką i postarać się przyciągnąć stopę jak najbliżej pośladka. Żeby ćwiczenie przyniosło pożądany efekt, w tej pozycji powinno się wytrzymać ok. 10 s.. Wykonując to ćwiczenie należy pamiętać, by zachować postawę stojącą, bez pochylania się, a kolana były ustawione w jednej linii. Po zakończeniu ćwiczenia należy rozluźnić prawą nogę, a następnie powtórzyć je na lewej nodze.
  • Kolejne ćwiczenie wykonujemy siedząc na krześle z lewą stopą opartą na podłodze i prawą nogą założoną na lewą. Prawą stopą zataczamy okręgi, odwzorowując ruch wskazówek zegara, a następnie w stronę przeciwną. Później, tą samą czynność wykonujemy lewą stopą.
  • Dla wykonania trzeciego ćwiczenia należy położyć się plecach i ugiąć nogi w kolanach. Powinno się przyjąć taką pozycję, aby całe stopy opierały się o podłogę. Później należy wyprostować lewą nogę i unieść ją do góry w taki sposób, żeby oba kolana znajdowały się w tej samej linii. W tej pozycji powinno się wytrzymać przez ok. 5 s.. Następnie należy powrócić do postawy początkowej i powtórzyć to ćwiczenie z drugą nogą.

Regularna aktywność fizyczna odgrywa bardzo ważną rolę w łagodzeniu wpływu wieku na kondycję organizmu i codzienne funkcjonowanie. Wykonując ćwiczenia po 50-tce, należy pamiętać, aby ich zestaw dobrać odpowiednio do swoich możliwości zdrowotnych i ruchowych.

ABOUT AUTHOR

CATEGORY

FOLLOW US